Żołnierz rezerwy, który jest jedynym żywicielem rodziny, a zostanie wezwany na ćwiczenia wojskowe, może starać się o zawieszenie spłaty rat kredytów i pożyczek. Takie samo uprawnienie przysługuje małżonkowi pozostającemu na utrzymaniu żołnierza oraz samotnemu żołnierzowi. Jak należy udokumentować wniosek?
Rozdział 7 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy szczególnych uprawnień żołnierzy i ich rodzin. Z art. 131 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy wynika możliwość zawieszenia spłaty:
- pożyczki uzyskanej z zakładowego funduszu mieszkaniowego,
- kredytu lub pożyczki udzielonych przez banki lub instytucje uprawnione do udzielania kredytów lub pożyczek.

Prawo to przysługuje:
- żołnierzom uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny,
- małżonkom, którzy pozostają na utrzymaniu tych żołnierzy,
- żołnierzom uznanym za samotnych
w okresie odbywania przez nich czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej, na ich udokumentowany wniosek. Szczegółowe zasady i tryb tego zawieszenia regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 598).
Warunki zawieszenia spłaty żołnierskich zobowiązań
W okresie zawieszenia spłaty zarówno pożyczka, jak i kredyty, nie podlegają oprocentowaniu. Natomiast wznowienie spłaty pożyczki lub kredytu następuje od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej lub dnia, w którym utracił on status samotnego lub posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.
Jeżeli okres zawieszenia jest krótszy niż miesiąc, to kwotę zawieszenia ustala się w wysokości 1/30 raty miesięcznej za każdy dzień.
Jak udokumentować wniosek?
Do wniosku trzeba dołączyć:
- zaświadczenie z WKU lub od dowódcy jednostki wojskowej o odbywaniu lub pełnieniu czynnej służby wojskowej przez żołnierza, w którym jest podany okres, na jaki został on powołany do odbycia służby, w tym termin stawienia się do niej;
- decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o uznaniu żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo o uznaniu go za żołnierza samotnego,
- akt małżeństwa dla współmałżonków żołnierzy pozostających na ich utrzymaniu.
Zmiany proceduralne czy nie tylko?
Na początku lutego powstał projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu zawieszania spłat pożyczek i kredytów osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin. Ma on zastąpić obecnie obowiązujące rozwiązanie. Zdaniem MON-u nowy projekt wynika tylko ze zmiany organu uprawnionego do wydania takowego aktu prawnego (z Rady Ministrów na Ministra Obrony Narodowej) i nie odbiega znacząco od obowiązujących przepisów.
Uwag jest wiele
Rządowe Centrum Legislacji, do którego odesłano projekt rozporządzenia MON, wskazało kilka kwestii budzących spore wątpliwości. Po pierwsze rozszerzono krąg osób uprawnionych do zawieszenia spłat kredytów i pożyczek o „osoby odbywające zasadniczą służbę w obronie cywilnej”. Po drugie RCL wskazuje na brak konsultacji społecznych w kwestii regulowanych przez ten projekt rozporządzenia oraz na brak zbadania opinii pracodawców, banków i instytucji finansowych, na których ciąży obowiązek zawieszenia spłaty kredytów i pożyczek. Kilka pozostałych uwag do projektu MON dotyczy braku określenia szczegółowych zasad i trybu zawieszania spłaty tych zobowiązań, długości jego trwania i zniesienia. Natomiast Ministerstwo Finansów domaga się oceny wpływu projektowanych przepisów na budżety jednostek samorządu terytorialnego.
Niby to samo prawo, które obowiązuje od kilku lat, a jednak sporo nieścisłości i uwag. Projekt będzie musiał trafić do poprawki i dalszych prac legislacyjnych w ministerstwie.
Katarzyna Sudaj
