Wezwanym na ćwiczenia wojskowe zawieszą spłatę pożyczek i kredytów

redaktor Bankier.pl

Żołnierz rezerwy, który jest jedynym żywicielem rodziny, a zostanie wezwany na ćwiczenia wojskowe, może starać się o zawieszenie spłaty rat kredytów i pożyczek. Takie samo uprawnienie przysługuje małżonkowi pozostającemu na utrzymaniu żołnierza oraz samotnemu żołnierzowi. Jak należy udokumentować wniosek?

Rozdział 7 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej dotyczy szczególnych uprawnień żołnierzy i ich rodzin. Z art. 131 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy  wynika możliwość zawieszenia spłaty:

  • pożyczki uzyskanej z zakładowego funduszu mieszkaniowego,
  • kredytu lub pożyczki udzielonych przez banki lub instytucje uprawnione do udzielania kredytów lub pożyczek.
Wezwanym na ćwiczenia wojskowe zawieszą spłatę pożyczek i kredytów
Wezwanym na ćwiczenia wojskowe zawieszą spłatę pożyczek i kredytów (fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Prawo to przysługuje:

  • żołnierzom uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny,
  • małżonkom, którzy pozostają na utrzymaniu tych żołnierzy,
  • żołnierzom uznanym za samotnych

w okresie odbywania przez nich czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej, na ich udokumentowany wniosek. Szczegółowe zasady i tryb tego zawieszenia regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 maja 2012 r. (Dz.U. 2012 poz. 598).

Warunki zawieszenia spłaty żołnierskich zobowiązań

W okresie zawieszenia spłaty zarówno pożyczka, jak i kredyty, nie podlegają oprocentowaniu. Natomiast wznowienie spłaty pożyczki lub kredytu następuje od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej lub dnia, w którym utracił on status samotnego lub posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

Jeżeli okres zawieszenia jest krótszy niż miesiąc, to kwotę zawieszenia ustala się w wysokości 1/30 raty miesięcznej za każdy dzień.

Jak udokumentować wniosek?

Do wniosku trzeba dołączyć:

  1. zaświadczenie z WKU lub od dowódcy jednostki wojskowej o odbywaniu lub pełnieniu czynnej służby wojskowej przez żołnierza, w którym jest podany okres, na jaki został on powołany do odbycia służby, w tym termin stawienia się do niej;
  2. decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o uznaniu żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo o uznaniu go za żołnierza samotnego,
  3. akt małżeństwa dla współmałżonków żołnierzy pozostających na ich utrzymaniu.

Zmiany proceduralne czy nie tylko?

Na początku lutego powstał projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu zawieszania spłat pożyczek i kredytów osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin. Ma on zastąpić obecnie obowiązujące rozwiązanie. Zdaniem MON-u nowy projekt wynika tylko ze zmiany organu uprawnionego do wydania takowego aktu prawnego (z Rady Ministrów na Ministra Obrony Narodowej) i nie odbiega znacząco od obowiązujących przepisów.

Uwag jest wiele

Rządowe Centrum Legislacji, do którego odesłano projekt rozporządzenia MON, wskazało kilka kwestii budzących spore wątpliwości. Po pierwsze rozszerzono krąg osób uprawnionych do zawieszenia spłat kredytów i pożyczek o „osoby odbywające zasadniczą służbę w obronie cywilnej”. Po drugie RCL wskazuje na brak konsultacji społecznych w kwestii regulowanych przez ten projekt rozporządzenia oraz na brak zbadania opinii pracodawców, banków i instytucji finansowych, na których ciąży obowiązek zawieszenia spłaty kredytów i pożyczek.  Kilka pozostałych uwag do projektu MON dotyczy braku określenia szczegółowych zasad i trybu zawieszania spłaty tych zobowiązań, długości jego trwania i zniesienia. Natomiast Ministerstwo Finansów domaga się oceny wpływu projektowanych przepisów na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Niby to samo prawo, które obowiązuje od kilku lat, a jednak sporo nieścisłości i uwag. Projekt będzie musiał trafić do poprawki i dalszych prac legislacyjnych w ministerstwie.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 ~jan

Na wojne niech ida politycy, ksieza sedziowie komornicy policjanci nikt poza nimi nie powinienwziasc broni do reki. A co z przykazaniem - nie zabijaj- katolicy. Prawo Boze macie gdzies.Bog wszystkich takich osadzi a Jego sady sa prawe,prawdziwe i sprawiedliwe.

! Odpowiedz
4 4 ~Edward55

A co z rezerwistami, którzy żyją i utrzymują swoje rodziny z udzielania innym kredytów i pożyczek? Kto za nich będzie prowadził działalność i kto zwróci utracone korzyści?

! Odpowiedz
5 4 ~Aga_z_Homebanking_pl

Niestety jestem kobietą, ale rzeczywiście to jest problem, potrzebne zastępstwo, ewentualnie przepięcie oferty pod sp i bezpośrednią obsługę przez banki lub doradców za niższą prowizję.

! Odpowiedz
4 15 ~Dzejson

Sorry, ale to jest ich zakichany obowiazek, a nie jakis wielki przywilej rozdmuchany przez MON.

! Odpowiedz
5 4 ~JÓZEFBĄK

Czyj niby obowiązek . Jeżeli nie będą zarabiał to moją rodzina zostanie pozbawiona środków do życia . Na cóż mi zawieszenie spłaty kredytu skoro odsetki będą narastać . Wybieram moją rodzinę i śmierć dla swojego polskojęzycznego kata

! Odpowiedz
4 16 ~Obserwator

W telewizji pokazywali ujęcia z ćwiczeń. Jeśli uwierzyć w pokazywany materiał to wezwania z kilkugodzinnym terminem wstawienia się do jednostki dostali wyłącznie stosunkowo młodzi ludzie w wieku mniej więcej studenckim. W tych środowiskach obecnie często pracuje się na tzw. śmieciówkach, a to oznacza, że wielu z rezerwistów prawdopodobnie straci pracę, gdyż pracodawcy nie przedłużą im umów, zleceń, dzieł, itp. itd. jak zorientują się, że ten pracownik w każdej chwili może zostać wzięty "w kamasze". Jednocześnie urzędnicy myślą jakby tu im ulżyć w spłacie kredytów mimo, iż akurat Oni zwykle nie mają zdolności kredytowej gdyż nie mają stałych etatów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~mliekow

Bajka. 6,5 roku pracowałem na śmieciówkach. Byłem studentem i nigdy nie miałem problemu z limitem kredytowym, kartą, kredytem gotówkowym. Jasne, że nigdy nie było to więcej, jak 7 tys. Fakt natomiast jest taki, że rzeczywiście, gdyby wtedy wezwano mnie do Wojska (choć akurat mnie to nie dotyczy, bo mam D) to wówczas mój pracodawca by mnie pożegnał. Oczywiście, raty by zwiesili i byłoby super - więc musiał bym modlić się o to, by nie chcieli mnie z tego Wojska wypuścić...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 ~dr_Zaraza

a jak mnie zabija to splata zawieszona jest na wieczność?

! Odpowiedz
3 4 ~FX

TAK

! Odpowiedz
4 8 ~cyvilus

nie, będzie spałacać żona i dzieci , do boju rodacy, chasbara potrzebuje ofiar !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne