REKLAMA

Wesela coraz bliżej. Powstaje plan czwartego etapu odmrażania gospodarki

2020-05-22 09:40
publikacja
2020-05-22 09:40

Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki - poinformował w piątek resort rozwoju. Jak dodano, wytyczne przygotowywane są we współpracy z GIS i Ministerstwem Zdrowia.

/ fot. Asad Photo Maldives / Pexels

Wesela z limitem

Jak przekazano w komunikacie, MR przygotowuje się do 4. etapu odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca.

Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników; limit nie dotyczy osób z obsługi - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że są prowadzone prace nad dokładnymi wytycznymi.

Cieszyński podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja Ministerstwa Zdrowia jest związana z aktualną sytuacją epidemiologiczną, którą ocenił jako "pozytywną i ulegającą poprawie".

Jak zaznaczył, limit 50 uczestników wesel ma nie dotyczyć osób z obsługi.

Wiceszef MZ dodał, że "przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory". "Nad dokładnymi wytycznymi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny. Ministerstwo Rozwoju odbyło też szereg spotkań z branżą weselną, aby osiągnąć porozumienie" - powiedział Cieszyński

Ruszą eventy i parki rozrywki

"MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego" - poinformowano w komunikacie.

Cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk podkreśliła, że po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, resort przygotowuje się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki.

"Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy. W tym celu już od kilku dni prowadzimy rozmowy z przedstawicielami branży eventowej, ślubnej i rozrywkowej. Za nami również uzgodnienia wytycznych dotyczących funkcjonowania m.in. salonów piercingu i tatuażu oraz solariów" – powiedziała Semeniuk.

Resort przypomniał, że od kilkunastu tygodni we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje on wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

"Wytyczne określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności" - czytamy. Jak dodano, dzięki nim, do tej pory - w nowym rygorze sanitarnym - swoją działalność wznowiły od 4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe, branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; a od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne.

MR zaznacza, że niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

Jak przypomina resort, należy m.in. zachować 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej, obowiązkowo zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych, ściśle przestrzegać zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
treja
Kiedy skończą z tą durnotą
gronostaj
Rządzącym się spodobało - społeczenstwo w strachu i zgodzi się na wszystko.
zamknackw
A co kogo wesela, kiedy otworzą baseny i siłownie.=?
tomx90
Tak...... można będzie iść do fryzjera , do restauracji parków rozrywki , w piłkę pograć na orliku , ale z rodziną czy że znajomymi imprezy już nie można ?
tom979
Całe te ich koronowirusowe zakazy robią się po woli śmieszne. Żadnego pomoru ludności nie widać. Śmiertelność jest ciągle na podobnym poziomie. I to nie dzięki zakazom. W Szwecji nie ma zakazów i też śmiertelność nie wzrosła.
Całe te zakazy to tylko po to żeby pokazać jak to rząd dzielnie walczy ze strasznym
Całe te ich koronowirusowe zakazy robią się po woli śmieszne. Żadnego pomoru ludności nie widać. Śmiertelność jest ciągle na podobnym poziomie. I to nie dzięki zakazom. W Szwecji nie ma zakazów i też śmiertelność nie wzrosła.
Całe te zakazy to tylko po to żeby pokazać jak to rząd dzielnie walczy ze strasznym wirusem.
A ten straszny wirus to tylko wywołana przez media epidemia strachu. Nie jest bardziej groźny jak inne choroby zakaźne z jakimi się stykamy.
Zniszczyli gospodarki i teraz nie ma pieniędzy na utrzymanie dotychczasowego standardu życia. To drukują pieniądze. Będą drukować aż do hiperinflacji. Katastrofa nadciąga.
Demokracja to rządy ludu, który w większości nie ma pojęcia o rządzeniu i wybiera samych niedouczonych do władzy. Byle tylko lepiej obiecywali.
Zrobią z Polską to samo co zrobili ze stadninami koni w Janowie Podlaskim. Czyli doprowadzą do ruiny.

Demokrację koniecznie trzeba zracjonalizować. Jeżeli szybko tego nie zrobimy to czeka nas katastrofa.
www.przepiorka.prv.pl
gronostaj
A kiedy otworzą przedszkola?
Bo w tej chwili większość zamknięta lub objęta takimi limitami że garstka dzieci może chodzić.

Rodzice chcą iść do pracy...
ajwaj
50 na sekte PISy-Boyz wystarczy,
I bedzie gorzko z Misiewiczewm, Jenny itp. do rana
wuk
Najważniejsze żeby mogła być Pan i Pani młoda.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki