REKLAMA

Węgry: powstanie program radiowy poświęcony krajom Grupy Wyszehradzkiej

2016-11-15 16:38
publikacja
2016-11-15 16:38
Węgry: powstanie program radiowy poświęcony krajom Grupy Wyszehradzkiej
Węgry: powstanie program radiowy poświęcony krajom Grupy Wyszehradzkiej
/ YAY Foto

Program radiowy poświęcony krajom Grupy Wyszehradzkiej (V4) powstanie na początku przyszłego roku - poinformowała PAP we wtorek prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk po rozmowach w Budapeszcie.

Jesteśmy właśnie po ustaleniach z Węgrami, którzy podjęli decyzję tak jak my, że robią ten program.(...) Rozmowy z pozostałą dwójką, czyli z Czechami i ze Słowacją, trwają i mamy nadzieję, że (te kraje) również się przyłączą do tego projektu. Tak czy inaczej ten projekt powstanie na początku przyszłego roku - powiedziała Stanisławczyk po rozmowach z Miklosem Vaszilym, prezesem Funduszu ds. Misji i Majątku Mediów (MTVA), czyli organu zarządzającego majątkiem węgierskich mediów publicznych oraz zapewniającego ich koordynację programową.

Stanisławczyk powiedziała, że program trwający 25-30 minut będzie produkowany w ramach jednej ze stacji radia publicznego każdego kraju - w Polsce będzie to Polskie Radio 24 lub Jedynka - i będzie emitowany raz w tygodniu.

Jego celem będzie przybliżanie spraw społecznych, kulturalnych czy politycznych, a także turystycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej, gdyż wydaje się, że za mało nasze społeczeństwa o sobie nawzajem wiedzą powiedziała prezes Polskiego Radia.

Programy będą realizowane w językach ojczystych krajów Grupy. Każde radio będzie we własnym zakresie produkować programy we własnym języku przy udziale własnych dziennikarzy, ewentualnie z pomocą korespondentów czy dziennikarzy zaprzyjaźnionych stacji - wyjaśniła.

Stanisławczyk powiedziała, że kwestia programu radiowego o państwach Grupy Wyszehradzkiej była głównym tematem jej rozmów na Węgrzech, ale mówiono też o zorganizowaniu na żywo wspólnego koncertu w ramach V4. Są tym zainteresowane - jak powiedziała - wszystkie państwa Grupy.

Koncert miałby promować zespoły i twórców krajów V4, żeby się poznawać i więcej o sobie mówić na naszych antenach. Jesteśmy bardzo skoncentrowani na kulturze zachodniej, na muzyce zachodniej, a za mało wiemy o tych twórcach i artystach, którzy żyją, pracują i tworzą w krajach Grupy Wyszehradzkiej - zaznaczyła.

Na Węgry Stanisławczyk przyjechała ze Słowacji, gdzie w niedzielę wzięła udział w uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania radia słowackiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki