REKLAMA

Węgry: około 200 osób protestowało przed ambasadą RP w Budapeszcie

2016-01-16 17:41
publikacja
2016-01-16 17:41
YAY Foto

Około 200 osób wzięło udział w sobotę w manifestacji przed ambasadą RP w Budapeszcie, zorganizowanej przez węgierskich studentów przy wsparciu Komitetu Obrony Demokracji, którego przedstawiciele przyjechali do stolicy Węgier.

Organizatorzy mówili, że chcieli w ten sposób pokazać, iż nie wszyscy na Węgrzech popierają premiera tego kraju Viktora Orbana, oraz wesprzeć Polaków, którym nie podobają się rządy Prawa i Sprawiedliwości. W tłumie demonstrantów znajdowały się zarówno młode osoby, jak i starsi.

Przedstawiciel KOD Sławomir Miłow powiedział PAP, że przyszłość Europy to młodzi ludzie, tacy jak ci, którzy zorganizowali sobotnią demonstrację. Dziś ta manifestacja jest niewielka, ale my też zaczynaliśmy dwa miesiące temu od 200 osób. Dziś tworzy nam się młodzieżówka, przychodzą na nasze spotkania ludzie poniżej trzydziestki, którzy interesują się losami swojego kraju. Nie należy im przeszkadzać - mówił Miłow.

Demonstranci trzymali flagi polskie i unijne, w tym największą flagę UE z napisem HELP. Na transparentach napisano: Za waszą i naszą demokrację, Polska - Węgry razem w Unii Europejskiej, Jesteśmy z wami. Niektóre osoby miały narzucone na ramiona biało-czerwone flagi. Skandowano Wolność, równość, demokracja, odśpiewano też hymny państwowe Polski i Węgier.

W adresowanym do zebranych i odczytanym publicznie liście z Warszawy Mateusz Kijowski z KOD zapewniał Węgrów o łączącej oba narody wspólnej sprawie. Odchodzimy w obu krajach od obyczaju demokracji, a system jest demolowany. Musimy znów wspólnie walczyć, wspierać się i współpracować - napisał przedstawiciel KOD.

Na asfalcie przed ambasadą napisano kredą UE - demokracja.

W polskiej ambasadzie przebywał w tym czasie zastępca ambasadora Michał Andrukonis, który wyraził gotowość wyjścia do demonstrantów, jeśli będzie takie życzenie. Mimo stosunkowo niskiej temperatury wynoszącej 5 stopni Celsjusza część okien placówki była otwarta, jednak organizatorzy nie przekazali żadnej petycji na ręce ambasadora.

Manifestacja przebiegła pokojowo i zakończyła się po godzinie.

Z Budapesztu Rafał Jas (PAP)

rjas/ akl/ ap/ mag/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Bocian84
200 osób ? A co to jedt przy kilkudziesięciu tysiącach osób co były na manifestacjach popierających rządy Victora czy antyimigranckich?
PS nie róbcie z igły widły

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki