Węgry: Rekordowy eksport w 2018 r.; Polska na 3. miejscu wśród eksporterów

Eksport węgierski wzrósł w zeszłym roku do rekordowego poziomu prawie 105 mld euro, a Polsce udało się utrzymać 3. miejsce wśród eksporterów na rynek węgierski - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) Węgier.

Wartość węgierskiego eksportu wyniosła w zeszłym roku rekordowe 104,9 mld euro, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej, a importu 99,3 mld euro, co oznacza wzrost o 7,3 proc.

Polska - jak wynika z węgierskich danych - utrzymała 3. miejsce pod względem wysokości wymiany handlowej oraz eksportu na rynek węgierski. Wymiana dwustronna przekroczyła 10,2 mld euro, przy czym polski eksport na Węgry wyniósł 5,62 mld euro.

Najważniejszym partnerem handlowym Węgier są Niemcy, z którymi dwustronna wymiana handlowa wyniosła ponad 53 mld euro. Na kraj ten przypada 27 proc. węgierskiego eksportu. Drugie miejsce pod względem wysokości dwustronnej wymiany handlowej zajęła Austria.

Oceniając wyniki handlowe Węgier, minister spraw zagranicznych i handlu tego kraju Peter Szijjarto powiedział, że za wzrostem importu na Węgry stoją rosnące z roku na rok inwestycje. Jak wyjaśnił, rośnie liczba firm inwestujących na Węgrzech i budują one nowe fabryki, do których sprowadzają produkujące głównie na eksport maszyny.

Szijjarto dodał, że współpraca gospodarcza w Europie Środkowej zaczyna dorównywać współpracy politycznej, gdyż spośród pięciu najważniejszych rynków eksportowych dla Węgier trzy stanowią kraje sąsiednie: Słowacja, Rumunia i Austria, a w pierwszej dziesiątce znajdują się wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej.

W imporcie węgierskim, podobnie jak w eksporcie, dominują produkty przetworzone, np. lekarstwa, oraz maszyny i środki transportu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil