REKLAMA
Tour de spółki

Wchodzą unijne darmowe konta - bez opłat się nie obejdzie. Znamy cenniki

Wojciech Boczoń2018-07-25 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-07-25 06:00

Lada chwila do oferty banków trafią unijne bezpłatne podstawowe rachunki płatnicze (PRP). Część operacji będzie za darmo, ale bez opłat się nie obejdzie. Trzeba będzie płacić m.in. za przelewy ekspresowe, przelewy SEPA oraz po wyczerpaniu puli bezpłatnych operacji - za przelewy w oddziałach i korzystanie z obcych bankomatów.

Banki miały niemal dwa lata na wprowadzenie do oferty podstawowych rachunków płatniczych. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych została przyjęta w listopadzie 2016 roku, a trzy miesiące później większość jej zapisów weszło w życie. Banki czekają jednak na ostatnią chwilę z wprowadzeniem darmowych rachunków do oferty - zgodnie z ustawą każdy bank i SKOK ma obowiązek zrobić to najpóźniej 8 sierpnia 2018 r. Część banków podała nam już cenniki, ale produkty te i tak trafią do sprzedaży dopiero w ustawowym terminie.

Wchodzą unijne darmowe konta - bez opłat się nie obejdzie. Znamy cenniki / YAY Foto

Darmowe rachunki to zalecenie Unii Europejskiej (dyrektywa PAD), która w ten sposób chce walczyć z wykluczeniem finansowym. PRP, ogólnie rzecz ujmując, przypominają zwykłe tanie ROR-y, ale mają pewne ograniczenia. Przede wszystkim jest to oferta dla osób, które nie posiadają rachunków w żadnym z banków i SKOK-ów. Banki będą mogły sprawdzać potencjalnych klientów za pomocą centralnej informacji o rachunkach.

Podstawowe Rachunki Płatnicze – jakie usługi za darmo?

Podstawowe Rachunki Płatnicze będą miały podobną funkcjonalność do zwykłych ROR-ów. Wyjątek stanowią produkty kredytowe – w ramach PRP nie będą dostępne. Oznacza to, że posiadacz rachunku podstawowego nie będzie mógł korzystać na przykład z linii kredytowej czy debetu. Do codziennego zarządzania domowym budżetem może to być mu jednak niepotrzebne.

Ustawa definiuje, jakie usługi są za darmo w ramach pakietu. Przede wszystkim w ramach PRP nie będzie pobierana opłata za prowadzenie konta i obsługę karty debetowej – konta są bezwarunkowo bezpłatne. Za darmo będzie też pięć pierwszych w miesiącu transakcji płatniczych (przelewów) i 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych – nienależących do banku. Transakcje w bankomatach własnych banku też mają być za darmo.

Podstawowe rachunki - opłaty

Powyżej tych limitów banki będą mogły pobierać opłaty, ale nie wyższe niż w przypadku opłaty najczęściej stosowanej przez 12 ostatnich miesięcy dla danego typu transakcji przez dostawcę (w ramach innych typów rachunków). Banki będą też mogły pobierać operacje za transgraniczne transakcje płatnicze – na przykład przelewy SEPA.

Z sondy, którą przeprowadziliśmy w bankach na trzy tygodnie przed upływem ustawowego terminu wdrożenia PRP, wynika, że większość czeka do ostatniej chwili z wdrożeniem nowego produktu. Tylko kilka banków podało nam warunki cenowe, choć na możliwość założenia rachunku i tak trzeba będzie poczekać do 8 sierpnia.

Podstawowe Rachunki Płatnicze w bankach -  opłaty

w ramach pakietu

mBank

ING BŚ

Nest Bank

Citi Handlowy

Raiffeisen Polbank

Getin Bank

PKO BP

Bank BPS

Przelew internetowy - 6. i kolejne w miesiącu

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Przelew w placówce - 6. i kolejne w miesiącu

0,00 zł

9,00 zł

5,00 zł

16,00 zł

10,00 zł

5,99 zł

5,99 zł

5,00 zł

Przelew SEPA

0/5,00 zł

5,00 zł

0/5,00 zł

5,00 zł

10,00 zł

10,00 zł

8,00 zł

10,00 zł

Przelew ekspresowy internetowy

5,00 zł

5,00 zł

1,00 zł

15,00 zł

nd.

nd.

nd.

10,00 zł

Przelew ekspresowy w placówce

5,00 zł

10,00 zł

5,00 zł

30,00 zł

nd.

nd.

nd.

10,00 zł

Polecenie zapłaty

2 zł miesięcznie

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

1 zł od zlecenia

Wpłata gotówki w placówce

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Wypłata gotówki w placówce

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Wpłata we wpłatomacie obcym - 6. i kolejne w miesiącu

0,2%, min. 2 zł

nd.

0,00 zł

0,00 zł

6,00 zł

0,6%, min. 1 zł

nd.

nd.

Wypłata w bankomacie obcym - 6. i kolejne w miesiącu

7,00 zł

2,50 zł

0,00 zł

0,00 zł

6,00 zł

3,5%, min. 5 zł

3%, min. 5 zł

3%, min. 6 zł

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji uzyskanych od banków, stan na 23.07.2018 r.

Po wyczerpaniu puli bezpłatnych transakcji płatniczych we wszystkich ankietowanych bankach przelewy internetowe pozostaną bezpłatne. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów realizowanych w placówkach. Wyjątkiem jest mBank, który nie będzie pobierał za taką operację opłaty. W mBanku oraz Nest Banku do darmowej puli operacji będzie ponadto wliczany przelew SEPA. Opłaty pojawią się natomiast w przypadku przelewów ekspresowych – banki traktują takie zlecenie jako usługę premium. Trzeba też będzie płacić za korzystanie z wpłatomatów i bankomatów obcych sieci (po wyczerpaniu puli 5 bezpłatnych operacji). Tu wyjątkami są z kolei Nest Bank i Citi Handlowy.

Banki czekają z wdrożeniem bezpłatnych rachunków na ostatnią chwilę, bo PRP mogą stanowić alternatywę dla zwykłych kont osobistych. I choć prawo nakazuje wprowadzenie takich produktów do sprzedaży, to nie będą one aktywnie promowane. Bankowcy nie spodziewają się też skokowego wzrostu ubankowienia – niemal każdy bank już teraz oferuje konto, które po spełnieniu prostych warunków może być darmowe. Część banków wyprzedza jednak cios, wprowadzając do oferty nowości lub uatrakcyjniając dotychczasową ofertę. Na przykład Citi Handlowy zniósł opłaty za konta, a BZ WBK zaoferował bezpłatne przelewy ekspresowe.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut); poprzez Kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę); w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku. Można także złożyć wniosek za pomocą infolinii, a podpisanie umowy następuje w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl
dyktator_kaczka
Dobrze że takie konta będą. Około 70 % emerytów nie ma rachunku bankowego. To właśnie oferta dla około 5 milionów emerytów, którzy dotychczas nie założyli konta głównie ze względu na to że rachunki były darmowe pod warunkami.
Gdybym nie posiadał konta na pewno skorzystał bym z takiego rachunku po prostu ze
Dobrze że takie konta będą. Około 70 % emerytów nie ma rachunku bankowego. To właśnie oferta dla około 5 milionów emerytów, którzy dotychczas nie założyli konta głównie ze względu na to że rachunki były darmowe pod warunkami.
Gdybym nie posiadał konta na pewno skorzystał bym z takiego rachunku po prostu ze zdrowego rozsądku.
mhm
Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem...

Osoby, które konto chcą mieć, już je mają (nawet jeśli są ubogie — np. taki Nest, dawniej Smart, od wielu lat oferuje konto z bezwarunkowo darmowe razem z kartą).

Nie wydaje mi się, by osoby nie posiadające żadnego rachunku zdecydowały o tym przez wysokie
Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem...

Osoby, które konto chcą mieć, już je mają (nawet jeśli są ubogie — np. taki Nest, dawniej Smart, od wielu lat oferuje konto z bezwarunkowo darmowe razem z kartą).

Nie wydaje mi się, by osoby nie posiadające żadnego rachunku zdecydowały o tym przez wysokie ceny; nie sądzę też, by teraz zdroworozsądkowo masowo zaczęły zakładać te PRP...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
janusz26904029
To prawo unijne, a tam są kraje, gdzie klient nie miał podstawowych bezpłatnych usług. Dzięki temu w przyszłości banki nie dodadzą opłat.
mhm
„Wszyscy potrzebujący banku już mają rachunki, zwykle darmowe”
— choć trzeba przyznać, że te PRP oferują bezwarunkowo bezpłatnie pewne usługi, których w „normalnych” bezpłatnych (i to rzadko bezwarunkowo) kontach przeważnie nie ma, jak bezpłatne przelewy zlecane w oddziałach lub wypłaty z dowolnych bankomatów
„Wszyscy potrzebujący banku już mają rachunki, zwykle darmowe”
— choć trzeba przyznać, że te PRP oferują bezwarunkowo bezpłatnie pewne usługi, których w „normalnych” bezpłatnych (i to rzadko bezwarunkowo) kontach przeważnie nie ma, jak bezpłatne przelewy zlecane w oddziałach lub wypłaty z dowolnych bankomatów (i to w dowolnej kwocie — klienci mBanku wiedzą, o co chodzi).

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki