Waszczykowski: Brexit okazją do debaty na temat nowego kształtu relacji w UE

Brexit powinien stać się okazją do refleksji na temat owego ułożenia relacji miedzy instytucjami europejskimi oraz między unijnymi instytucjami i państwami członkowskimi - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu w Warszawie z szefem MSZ Holandii Bertem Koendersem.

Waszczykowski: Brexit okazją do debaty na temat nowego kształtu relacji w UE
Waszczykowski: Brexit okazją do debaty na temat nowego kształtu relacji w UE (fot. Krystian Maj / FORUM)

Ministrowie SZ Polski i Holandii zainaugurowali w poniedziałek posiedzenie 26. Konferencji Utrechckiej. Waszczykowski i Koenders rozmawiali m.in. o wyzwaniach stojących przed Unią Europejską.

"Oba nasze państwa uważają, że UE powinna istnieć i się rozwijać, integrować się dalej. Natomiast rozmawiamy na temat sposobu tej integracji i uważamy, że Brexit, czyli łagodny rozwód z Wielką Brytanii, powinien być wykorzystany również jako pewna refleksja w Europie na temat nowego ułożenia relacji miedzy instytucjami europejskimi, jak również między instytucjami i państwami członkowskimi" - powiedział Waszczykowski na konferencji prasowej w Belwederze.

Według niego ta dyskusja nie powinna mieć ograniczeń. "Nie powinniśmy być ograniczani żadnymi dogmatami dlatego, że wyzwania, jakie przed nami stoją powodują, że powinniśmy poważnie zreformować UE" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Koenders podkreślił, że państwa UE powinny kontynuować dobre relacje z Wielką Brytanią, ale powinny być także dobrymi negocjatorami. Według niego proces negocjowania warunków nowych relacji Brukseli z Londynem nie powinien się zbędnie przedłużać.

"Musimy się dobrze przygotować, ale ważne jest także, aby jak najszybciej osiągnąć jasność sytuacji na temat tego, jak będą wyglądały relacje pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Europą" - podkreślił holenderski minister. (PAP)

mzk/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil