Warufakis: Grexit nie jest rozsądnym rozwiązaniem

Grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział w poniedziałek niemieckiej gazecie "Bild", że Grexit nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Dodał, że porozumienie z wierzycielami jest możliwe, jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział w rozmowach.

(Rada Europejska)

"Wykluczam, że Grexit (wyjście Grecji ze strefy euro) to rozsądne rozwiązanie" - powiedział Warufakis wysokonakładowej gazecie. "Ale - jak zastrzegł - nikt nie może niczego wykluczyć". "Nie mogę nawet wykluczyć, że kometa uderzy w Ziemię" - dodał.

Wyraził ufność, że Grecja rychło zawrze porozumienie z międzynarodowymi kredytodawcami. Zaznaczył, że jedynym sposobem, by Grecja była w stanie spłacić swe długi jest restrukturyzacja, a porozumienie mogłoby zostać osiągnięte, jeśli w rozmowach udział weźmie niemiecka kanclerz.

"Nie chcemy już więcej pieniędzy" - podkreślił minister finansów.

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek, że Ateny są gotowe "cierpliwie czekać" aż wymagania wierzycieli względem Grecji staną się realistyczne.

Tego samego dnia prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że "rozmowy z Grecją muszą rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć okresu zawirowań". "Grecja nie może czekać i musi wznowić rozmowy z międzynarodowymi instytucjami. (...) Uwaga, nie traćmy czasu , podejmijmy negocjacje tak szybko, jak się da" - wezwał Hollande.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

W niedzielę kolejna runda rozmów zakończyła się bez porozumienia z powodu - jak poinformowała KE - rozbieżności "między planami władz Grecji a wymaganiami" stawianymi przez wierzycieli.

Jak informują światowe agencje, ateńska giełda zanotowała w poniedziałek rano ponad 7-procentowy spadek.

Kolejne rozmowy toczyć się będą w ramach eurogrupy, czyli ministrów finansów krajów strefy euro. Najbliższe spotkanie planowane jest na czwartek w Luksemburgu. (PAP)

cyk/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~DJCat

I kto to mówi? Gdyby Grexit doszedł do skutku ten Pan byłby w pierwszej piątce hańby przez najbliższe parę lat.
Z drugiej strony podobno ten człowiek jest znawcą teorii gier, więc traktuję tę wypowiedź jako element jakiegoś planu.

! Odpowiedz
0 2 ~soso

Trzeba zauważyć że uśmich to im nie schodzi z gęby. Może po wyborach zrobili se lifting. Zobaczymy uśmiechy jak będą oddawać władze?

! Odpowiedz
3 6 ~as

Dośc mam tej mordy, i tego drugiego miglanca Ciprasa. Wyglądają jak cwaniaczki z rynku, naciągający na grze w kulki.

! Odpowiedz
1 5 ~soso

Dokładnie, dwaj chłopcy z plakatu. Komuchy bezczelne.

! Odpowiedz
5 1 ~Inwestor

doskonale ich rozumiem, nie chcą brać odpowiedzialności za błędy poprzedników. Niech spłaca zobowiązania poprzedni "prokapitalistyczny", liberalny rząd. Ten który wpędził Grecję w pułapkę zadłużenia.

! Odpowiedz
0 3 ~soso odpowiada ~Inwestor

Idąc do władzy muszą wziąć odpowiedzialność za poprzedników chyba że zaczną od resetu.

! Odpowiedz
0 2 ~soso odpowiada ~soso

W pułapkę zadłużenia nie wpędził Grecji poprzedni rząd, jeśli już to do spóły z wirzycielami i leniwym, konsumpcyjnym narodem.

! Odpowiedz
0 2 ~Passerby odpowiada ~Inwestor

Grecja nie powinna już dostać ani grosza. A w międzyczasie Grecy się zastanowią, który rząd będzie spłacał, kogo rozstrzelają, kogo posadzą do więzienia a kto popełni samobójstwo. Jak zostaną wstrzymane wypłaty pensji w budżetówce i zostaną zamrożone lokaty w bankach to Grekom zastanawianie pójdzie szybciej/

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~toto

teatrzyk
kto w to uwierzy

póki nie bedzie spadków w USA i DE nic sie nei zmieni, a jak beda to sypna groszem bo beda sie bali zabojadów i hiszpanii
i na to grecy licza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil