Rekordowe wartości obrotów akcjami na GPW w pierwszym półroczu 2020 r.

2020-07-31 13:16
publikacja
2020-07-31 13:16
fot. Krystian Maj / FORUM

W pierwszym półroczu 2020 r. wartość obrotów akcjami na rynku głównym GPW wyniosła rekordowe 131 mld zł - poinformowała giełda w komunikacie. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się branże: finanse, handel i usługi oraz paliwa i energia.

"Wysoka zmienność spowodowała w pierwszym kwartale, że giełdy w całej Europie notowały rekordowe wartości obrotów. Dynamiczne odbicie indeksów w drugim półroczu sprawiło, że rekordowe obroty utrzymały się również w drugim kwartale. Gwałtowne spadki, a następnie wzrosty kursów akcji przyciągnęły na rynek kapitałowy nowych inwestorów. W pierwszym półroczu w domach maklerskich zostało otwartych ponad 70 tys. nowych rachunków inwestycyjnych. Liczymy, że większość z tych inwestorów pozostanie na rynku kapitałowym na dłużej" - poinformował Marek Dietl, prezes GPW.

Największe wartościowo obroty na rynku głównym GPW w pierwszej połowie 2020 r. generowały takie sektory, jak finanse, paliwa i energia czy handel i usługi.

"Niewątpliwym liderem wzrostów cen akcji pierwszego półrocza są spółki z branży technologii i gamingu. Wartość indeksu WIG.GAMES, w którego skład wchodzą najwięksi producenci gier notowani na Głównym Rynku GPW, od początku roku wzrosła o niemal dwie trzecie" - podano w komunikacie.

W obszarze technologii drożały akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIGTech i WIG-informatyka. Ten pierwszy urósł w pierwszym półroczu o ponad dwa razy więcej niż w drugiej połowie 2019 r.

"Najlepszym miesiącem w tym roku dla WIGTech był kwiecień, kiedy jego wartość wzrosła o ponad 20 proc. Pomimo pandemii koronawirusa, dobrze sobie radził również indeks sWIG80. Na koniec czerwca jego wartość wzrosła o ponad 11 proc. od początku roku" - podano w komunikacie.

W pierwszej połowie 2020 r. wolumen obrotu instrumentami pochodnymi wyniósł ponad 5,8 mln i wzrósł rdr o 76,6 proc. Wartościowo derywaty odpowiadały za 43 proc. wszystkich obrotów na GPW.

"Najpopularniejszym instrumentem w tej kategorii pozostają kontrakty na indeksy, które stanowiły ponad połowę obrotów instrumentami pochodnymi na GPW w pierwszej połowie tego roku" - podała giełda.

Łączna wartość obrotów produktami ETP na GPW, które obejmują fundusze ETF i produkty strukturyzowane, wyniosła w pierwszej połowie 2020 r. niemal 2 mld zł. Z tego największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się produkty strukturyzowane, których obroty sięgnęły ponad 1,5 mld zł w ramach 223 tys. transakcji.

"Warto przy tym zauważyć, że obroty tymi instrumentami w całym 2019 r. wyniosły 1,31 mld zł" - podano w komunikacie.

W pierwszej połowie roku akcje z NewConnect zanotowały obroty ponad 4 mld zł (+550 proc. rdr), co oznacza - jak podano - największy poziom w historii. Najwięcej handlowano akcjami spółek z segmentów: gry komputerowe, biotechnologia oraz energia odnawialna.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na GPW zadebiutowało 5 spółek: jedna na rynku głównym i cztery na rynku NewConnect.

Wartość obrotów obligacjami na Catalyst w wyniosła w pierwszym półroczu 1,4 mld zł, z czego prawie 900 mln zł to obligacje korporacyjne, 430 mln zł – skarbowe i BGK oraz 0,45 mln zł – komunalne.

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
hfjdj
Podbicie kota zrobili.
Leszcze sie zapakowali i teraz tylko pampersami handlowac.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki