REKLAMA

Wartość aktywów w PPK przekroczyła 1,6 mld zł

2020-08-12 17:14
publikacja
2020-08-12 17:14
fot. Ryvius / Shutterstock

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach działających w ramach PPK wzrosła w lipcu o 0,2 mld zł, czyli o 14,5 proc. do 1,64 mld zł - poinformowały Analizy .pl w raporcie.

Systematyczny wzrost aktywów PPK to zasługa regularnie wpłacanych składek od pracodawców i pracowników, a także w wybranych miesiącach środków z Funduszu Pracy.

W samym lipcu saldo wpłat i wypłat Analizy. pl szacują na ok. 185 mln zł (w tym ok. 26 mln zł wpłaty powitalnej). Kolejne ok. 25 mln zł wypracowały same TFI, inwestując na rynkach kapitałowych. W lipcu zdecydowana większość funduszy zdefiniowanej daty wypracowała zysk (średnio od 0,9 proc. - fundusze z datą w 2025 roku do 2,1 proc. - fundusze z datą w 2060 roku).

Najwyższą dynamikę aktywów w lipcu osiągnęło TFI Allianz Polska (+19 proc.), które zgromadziło na PPK ponad 50 mln zł. Dzięki temu nieco umocniło swoją pozycję (udział w rynku przekroczył 3 proc.), zmniejszając dystans do Pekao TFI. Swoją pozycję sukcesywnie umacnia także drugi gracz na rynku PPK, jakim jest TFI PZU – w lipcu udział w rynku przekroczył 14 proc.

Według autorów raportu, pozycja pierwszej trójki wydaje się niezagrożona. PKO TFI utrzymuje pozycję lidera z ponad 1/3 rynku, na drugim miejscu lokuje się TFI PZU (14,1 proc.), a na trzecim miejscu pewnie trzyma się Nationale-Nederlanden PTE (13,1 proc.). Choć czwarty gracz – NN Investment Partners TFI – w lipcu zwiększył symbolicznie udział w rynku do 8,4 proc., to patrząc na dane z poprzednich miesięcy, nie widać tu progresu. W 2020 rok towarzystwo wchodziło z 12 proc. udziałem. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
edwinn
PPK to moim zdaniem wyższy komfort życia przy niewielkim koszcie. Jakby nie patrzeć, dodatkowe finanse do małej emerytury poprawią wygodę życia.
kiniaa
Pomysł PPK to żadna nowość, ale sprawdzona receptura w krajach zachodnich. Tam podobne programy cieszą się dużą popularnością, więc i u nas zapewne będzie podobnie.
zzibi2
A ja sukcesywnie co miesiąc wypłacam wszystko i jestem do przodu względem tego - jakbym się do PPK nie zapisał

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki