REKLAMA
WAŻNE

Protest rolników pod siedzibą PiS-u

2020-09-16 12:08, akt.2020-09-16 16:27
publikacja
2020-09-16 12:08
aktualizacja
2020-09-16 16:27
fot. Michał Dyjuk / FORUM

W środę w Warszawie odbył się protest przedstawicieli środowisk rolniczych przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. W wydarzeniu uczestniczyli również posłowie Konfederacji i PSL oraz byli politycy partii "Samoobrona".

Protest rozpoczął się pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej ok. godz. 9. Protestujący usiłowali najpierw wejść do budynku, po czym mała delegacja została do niego wpuszczona. Jak dowiedział się PAP, złożyli tam petycję przedstawiającą stanowisko rolników. Po krótkim czasie wrócili oni do reszty protestujących.

Protestujący mieli transparenty: "Zostawcie nasze miejsca pracy", "Kto chce zarżnąć polskie rolnictwo?", "Nie wspierajmy obcego kapitału, który chce niszczyć polskie rolnictwo", "Piątka dla zwierząt to zdrada Polski".

Obecni byli m.in. przedstawiciele Agrounii - w tym Michał Kołodziejczak, członkowie Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, a także politycy - wśród nich m.in.: Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Robert Winnicki z Konfederacji, Jarosław Sachajko z Kukiz'15 oraz wiceszef koła Konfederacji Krzysztof Bosak. Pojawiła się też była posłanka "Samoobrony" Renata Beger.

"To jest rozbudzenie nienawiści do zwykłych praktyk hodowlanych. Ogłupianie społeczeństwa, które potem postrzega te praktyki jako bestialstwo, jest obezwładniające. To jest kpina i nie godzimy się na to. Trzeba rozpocząć dużą akcję edukacji społeczeństwa, żeby zobaczyli jak te hodowle wyglądają i że to jest zgodne z przepisami. Niech Polacy zrozumieją, że PiS próbuje zabić dobre konkurencyjne branże ekspertowe" - mówił Krzysztof Bosak przed siedzibą PiS.

Protestujący ruszyli spod ul. Nowogrodzkiej pod Sejm - przeszli ulicami Koszykową i Piękną. Pod budynkiem Sejmu swoje wystąpienie miał m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). "Dzisiaj będziemy apelowali do prezydenta, żeby nie podpisywał tej ustawy, jeśli przejdzie, bo to nie tylko problem hodowców futerek, ale też wolności osobistej przedsiębiorców, którym będzie się wchodzić bez zezwolenia na teren gospodarstwa" - mówił do zebranych.

Po stronie protestu opowiedziała się również posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela. "Nie jestem za hodowlą zwierząt futerkowych, ale uważam, że ta ustawa godzi w polskie rolnictwo i nie gwarantuje przedsiębiorcom zabezpieczeń" - zaznaczyła.

Była posłanka "Samoobrony" Renata Beger w swoim wystąpieniu pod Sejmem wskazała, że zagraniczne korporacje ingerują w polską gospodarkę. "Już świętej pamięci Andrzej Lepper mówił lata temu o tym, co z nami zrobią korporacje zagraniczne, w jaki sposób będą nas ogłupiać i przejmować. I tak się właśnie dzieje. Policja nas nie zatrzyma, bo my rolnicy mamy w sobie wielką siłę" - zaznaczyła.

Do Sejmu udała się delegacja ok. dziesięciu osób, które postulowały o przerwanie obrad w izbie niższej i podjęcie rozmowy z protestującymi. Jak powiedział PAP lider Agrounii Michał Kołodziejczak, obrady sejmowe nie zostały przerwane, w związku z czym nikt nie wysłuchał postulatów delegacji. "Wszystko wskazuje na to, że tej delegacji miało nie być. Zostaliśmy odciągnięci przez policję pod pretekstem spotkania się z rządzącymi, w tym czasie naszym ludziom, którzy strajkowali, policja dawała mandaty. Była to dziwna, złożona gra, która miała na celu osłabienie całej tej grupy" - powiedział.

Posłowie w środę po południu zajmą się projektami ustaw autorstwa PiS i KO dotyczącymi zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. (PAP)

Autorka: Alicja Skiba

skib/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jes
Zwijać widły i do chałup wracać. Wybraliście sobie NIeinternowanego to teraz morda w kubeł.
karbinadel
A Beger się znowu owsa ożarła?
karbinadel
Nie wiem za co te minusy, tak jak nigdy nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego ta prymitywna osoba stała się ulubieńcem mediów. Dziś też w Polsacie dostają orgazmu, że Beger powróciła
darius19
co ma biznes futerkowy do rolnikow? - potezne bogate futerkowe lobby. To samo bylo z tytoniem i gorzalka...
karbinadel
Gdy w USA likwidowano niewolnictwo, też oburzali się rolnicy z Południa - że to zniszczy ich biznesy
anty12
Wyszedl Kartofel czy juz ma brazowe gacie ze strachu ?
gronostaj
Czemu ma mieć brązowe? Wszystko idzie zgodnie z jego planem.
anty12 odpowiada gronostaj
Byc moze ciemny lud tym razem nie jest ciemny.
jes
Przecież to celowe działanie i nagonka na LGBT+ (teraz już wszystko z plusami :), aby odciągnąć uwagę od kwestii bezkarności polityków i represjonowania sędziów i prokuratorów.
and-owc
"Chłop potęgą jest i basta" powiedziała baba do matołów z miasta. Do zakazu chodowli zwierząt futerkowych (ustawy) włączyć koty futerkowe - Prezesa i się uspokoi z głupimi pomysłami. Sam grzałem nogi skórą z kota i z nim spałem (nie skórowałem). A jeść trzeba aby nie zdechnąć. Obrońcy zwierząt to "Chłop potęgą jest i basta" powiedziała baba do matołów z miasta. Do zakazu chodowli zwierząt futerkowych (ustawy) włączyć koty futerkowe - Prezesa i się uspokoi z głupimi pomysłami. Sam grzałem nogi skórą z kota i z nim spałem (nie skórowałem). A jeść trzeba aby nie zdechnąć. Obrońcy zwierząt to śpiewają jak kabareciarze "Nam polędwica ani schab,nie smakuje tak jak szczaw". Nie ze mną te numery (powiedział Brunner).

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki