REKLAMA

Warszawa: policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego

2016-02-14 11:42
publikacja
2016-02-14 11:42
Warszawa: policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego
Warszawa: policja odzyskała utracone obrazy Matejki i Borucińskiego
/ YAY Foto

Policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli w prywatnych mieszkaniach w Warszawie dwa utracone w czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego - poinformowała w niedzielę na stronach internetowych Komenda Stołeczna Policji.

"Poszukiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia i zabezpieczenia" - wyjaśniono.

Odnalezione obrazy to: "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie oraz portret "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego.

KSP dodała, że ekspertyzy przeprowadzone przez ekspertów Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdziły autentyczność dzieł sztuki oraz że są tożsame z obrazami zaginionymi w czasie II wojny światowej. Arcydzieła zostały zabezpieczone w obecności biegłego i przewiezione do magazynu Muzeum Narodowego.

"Obecnie funkcjonariusze wykonują dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ" - podkreślono w komunikacie.

Policjanci wydziału kryminalnego stołecznej policji działali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście w wyniku zawiadomienia złożonego przez Ministerstwo Kultury. (PAP)

mick/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Do_sceptyka
Komentarz co najmniej nie na miejscu. Tym bardziej, że sprawa jest w toku.

Hint dla myślących powoli:gdy policja zamknie złodzieja, to 'fanty' trafiają w ręce państwa (przynajmniej czasowo), choć wcześniej były w rękach prywatnych. Czy z tego wynika, że nie należy zamykać złodziei?
~Sceptyk
Jak dobrze zrozumiałem to były one przed wojną w prywatnych rękach, a teraz już nie są. Gratulacje. Tak trzymać

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki