REKLAMA

Warszawa ostro tnie inwestycje

2020-09-22 06:50
publikacja
2020-09-22 06:50
fot. Anirut Thailand / Shutterstock

Warszawiacy dłużej poczekają na nowe szkoły, przedszkola, ulice. Żeby ratować budżet, stołeczny ratusz zaciąga miliardowy kredyt, wypuszcza obligacje i odsuwa w czasie kilkaset inwestycji - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza" w swym stołecznym dodatku.

"Ratusz oblicza, że z powodu koronawirusowego spowolnienia gospodarczego dochody miasta w 2020 r. będą niższe o blisko miliard złotych od zakładanych. Z tego o 233 mln niższe od zakładanych będą wpływy z udziału w podatku CIT, o 126 mln zł - z PIT płaconego przez mieszkańców, o 38 mln - z podatku od czynności cywilnoprawnych, o 15 mln zł - z opłat skarbowych" - czytamy w "Stołecznej".

"GW" dodaje, że aż o 200 mln zł spadną wpływy z biletów komunikacji miejskiej. Powodem - jak tłumaczy - jest epidemia koronawirusa, przez którą przez wiele tygodni w autobusach, tramwajach czy metrze były pustki. "Frekwencja w nich nie poprawiła się zresztą do dziś" - zaznacza dziennik.

Informuje, że dziurę w budżecie na 2020 r. miasto będzie łatać, emitując obligacje na 400 mln zł. "Planuje także zaciągnięcie miliarda złotych kredytu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - pierwsze 235 mln zł ma być uruchomione jeszcze w 2020 r., a kolejne 765 mln zł zostanie wykorzystane w 2021 r. Ale i to nie wystarczy, dlatego odsuwa na później inwestycje z roku 2020 warte ok. 130 mln zł" - czytamy w stołecznym dodatku "Wyborczej".

Według "GW" na 2024 r. przesunięte zostały wydatki na budowę zachodniej końcówki metra wraz ze stacją techniczną Mory (za 68 mln zł), na 2021 r. - 15,5 mln zł na modernizację stadionu Hutnik przy Marymonckiej (miał być gotowy jesienią 2020 r., ale inwestycja zakończy się dopiero w maju 2021 r.) i 13 mln zł na budowę linii tramwajowej na Tarchomin wraz z przebudową ul. Światowida.

"7,5 mln zł na zadrzewianie miejskich ulic przejdzie na lata 2021-22, na ten sam okres przesuwa się przebudowa i modernizacja Szpitala Czerniakowskiego (6,5 mln zł) oraz ponad 7 mln zł na budowę zabezpieczeń antyterrorystycznych na Trakcie Królewskim, dzięki którym żaden samochód nie będzie mógł wjechać w pieszych w weekendy, kiedy to ulica ta zamienia się w deptak - zamiast wysuwanych z ziemi słupków nadal rozstawiane będą betonowe barierki" - podaje "Stołeczna".

Kolejne blisko 200 mln zł ma oprócz tego zniknąć z tegorocznych budżetów dzielnic. (PAP)

mkr/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
reniferu
Żeby być całkowicie obiektywnym, to nie tylko z powodu pandemii tnie się wszystkie inwestycje i koszty. Doszedł dodatkowy gigantyczny koszt naprawy przesyłu do Czajki, na który pieniądze muszą się znaleźć dlatego przesuwa się inne koszty. Kolejny raz zresztą ale może tym razem już wybudują całkowicie nowy kolektor Żeby być całkowicie obiektywnym, to nie tylko z powodu pandemii tnie się wszystkie inwestycje i koszty. Doszedł dodatkowy gigantyczny koszt naprawy przesyłu do Czajki, na który pieniądze muszą się znaleźć dlatego przesuwa się inne koszty. Kolejny raz zresztą ale może tym razem już wybudują całkowicie nowy kolektor pod Wisłą.
samsza
Będzie przerwa w zwężaniu ulic? Red. Warzecha będzie niepocieszony...
sturmbannfuhrer_brunner
Gdzie jest że wina TuSSka. Ewentualnie Czaskoskiego vel Rafaua. Trolle gdzieśta? :)
abcx
To nie problem Warszawy ale każdego miasta w Polsce, wpływy się załamały a koszty utrzymania obiektów miejskich pozostały
trooper
A TVP i PIS cieszy się z każdego potknięcia, z każdego nieszczęścia warszawiaków. Co to za rząd, który tylko czeka na nieszczęścia spotykające swoich obywateli? I to w stolicy??
gronostaj
Rząd dba o to aby Kościół Katolicki miał dużo pieniędzy i o etaty dla swoich
Dodatkowo pompuje pieniądze na wieś bo tam najtaniej kupić głosy.

Ludźmi którzy płacą podatki w miastach, klasą średnią ten rząd po prostu gardzi.
trooper odpowiada gronostaj
PIS ma KK w poważaniu, daje im miliony w zamian za prowadzenie agitacji niedzielnych w kościołach i radiu z ryjem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trooper
Dziwaków? O ludziach piszesz kolego.
jarek393 odpowiada trooper
Nieprawda, komuniści to nie ludzie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki