REKLAMA

Warszawa i Wrocław wśród najbardziej inteligentnych miast świata

2019-10-24 16:33
publikacja
2019-10-24 16:33

W rankingu najbardziej inteligentnych miast świata Warszawa zajęła 69. miejsce. Oprócz stolicy w zestawieniu na 95. pozycji uplasował się Wrocław. Analitycy wzięli pod uwagę m.in. liczbę restauracji McDonald’s w mieście. 

Warszawa na 69 miejscu w Międzynarodowym Rankingu IESE Cities in Motion Index / fot. Skitterphoto / Pexels

– W rankingach tego typu często liczy się (…) sam fakt, że znaleźliśmy się w setce najbardziej inteligentnych miast świata. Obecność Wrocławia w IESE Cities in Motion Index 2019 (…) to powód do dumy i dowód na to, że rozwijanie idei smart city w stolicy Dolnego Śląska to słuszna droga – mówi Robert Bednarski, dyr. Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.

Dlaczego Warszawa i Wrocław?

Warszawa i Wrocław to jedyne polskie miasta, która znalazły się w Międzynarodowym Rankingu IESE Cities in Motion Index. W zestawieniu przeanalizowano 174 miasta z 80 krajów. Raport uwzględnia czynniki wpływające na jakość życia w danej miejscowości. Na czele zestawienia uplasowały się: Londyn, Nowy Jork oraz Amsterdam.

Polskie miasta otrzymały najwięcej punktów za grupę czynników określanych jako spójność społeczną. Na wymiar ten składa się m.in. poziom bezrobocia, śmiertelność, wskaźnik przestępczości, liczba ataków terrorystycznych mających miejsce w przeciągu ostatnich trzech lat w mieście czy poziom szczęścia społeczeństwa.

Polskie miasta docenione zostały także w zakresie planowania przestrzennego. Punkty przyznawane były m.in. za liczbę rowerów do wypożyczenia oraz ilość budynków w mieście. 

Jak zmierzono poziom IQ wśród miast?

W celu analizy miast wykorzystane zostały wskaźniki dotyczące dziewięciu kluczowych, według autorów raportu obszarów. Należy do nich kapitał ludzki, spójność społeczna, gospodarka, zarządzanie, środowisko naturalne, mobilność i transport, planowanie miejsce, zasięg międzynarodowy oraz nowe technologie. Obszary te składają się na końcową ocenę każdego miasta.

CIMI – Cities in Motion Index został zaprojektowany w celu przekrojowego scharakteryzowania oraz porównania miast na świecie, przeczytamy w raporcie.

Na pozycję w raporcie wpływ miała m.in. liczba restauracji McDonald’s, liczba zarejestrowanych użytkowników Twittera w danym mieście czy liczba dni potrzebna do otworzenia własnego biznesu. 

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marcin321
W MC w końcu pracuje wielu magistrów po socjologii
xiven
a pekin to najgłupsze miasto na świecie bo nie mają mcdonaldów ani użytkowników twittera
cowabunga
No cóż , a cała "elita" partii rządzącej jest spoza Warszawy. Wnioski wysuncie sami
kris74keh
Warszawa byłaby wyżej , ale za prezydenta punkty odjęli.
karbinadel
A ze te McDonaldy to punkty dodają czy odejmują :-)?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki