REKLAMA

Warszawa: Zebrano 2,9 tys. ton elektrośmieci

2011-07-22 07:24
publikacja
2011-07-22 07:24

22.07. Warszawa (PAP) - W każdą sobotę warszawiacy w autoryzowanych punktach mogą bezpłatnie zostawiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Od 2007 r. zebrano 2,9 tys. ton tzw. elektrośmieci - poinformowała w czwartek PAP organizacja ElektroEko, która z miastem stołecznym organizuje zbiórkę.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE): np. lodówkę, drukarkę czy telewizor można zostawiać w oznakowanych, zielonych kontenerach na terenie wszystkich dzielnic.

Elektrośmieci nie mogą być składowane razem z innymi odpadami komunalnymi, ponieważ zawarte w nich substancje mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne - wyjaśnia organizacja.

"W zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest ich wiele - ze starego komputera może wydostać się kadm, a z kineskopu telewizora ołów. Są to substancje trujące, dlatego tak ważne jest, by oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów, w których personel odpowiednio je posegreguje i odda do bezpiecznej utylizacji" - podaje.

O tym, że urządzenia nie można wyrzucać z innymi odpadami informuje znak przekreślonego kontenera na śmieci na produkcie - podaje ElektroEko. Za wyrzucanie elektrośmieci razem z innymi odpadami grozi kara grzywny od 500 do 5 tys. zł.

Zgodnie z polskim prawem tego rodzaju zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania oraz w przypadku dokonywania zakupu nowego sprzętu, również do sklepu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę).

Aktualna lista adresów punktów zbierania w całej Polsce oraz informacje zużytym sprzęcie znajdują się na stronach: www.elektrosmieci.pl oraz www.elektroeko.pl Dostępna jest również infolinia ElektroEko 801 011 180.

ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego została powołana przez największe firmy i organizacje zrzeszające producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i Oświetlenia.

M.in. producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z polskim prawem mają obowiązek zawarcia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która w jego imieniu tworzyć będzie system gospodarowania ZSEE. Mogą też po wniesieniu zabezpieczenia finansowego samodzielnie realizować zobowiązania w tym zakresie. (PAP)

kno/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki