REKLAMA

Warszawa: Prawnicy udzielili prawie 4,5 tys. bezpłatnych porad prawnych od 2012 r.

2015-10-01 14:58
publikacja
2015-10-01 14:58

Prawie 4,5 tys. bezpłatnych porad prawnych udzielonych osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej to bilans działającego od lutego 2012 r. stołecznego Centrum Pomocy Prawnej Pro Bono. Powstało na mocy porozumienia zawartego między miastem i Okręgową Izbą Radców Prawnych.

fot. theta / / thetaXstock

W centrum prawnym pomocy mogą szukać osoby, których nie stać na skorzystanie z usług radcy prawnego lub adwokata. Bezpłatna pomoc prawna została zorganizowana głównie z myślą o osobach bezdomnych, całkowicie niezdolnych do pracy i posiadających orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej, że Centrum Pomocy Prawnej działa na mocy porozumienie zawartego między miastem i Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie 12 stycznia 2012 r.

"Od lutego 2012 r. do 22 września 2015 r. udzielono 4432 porad prawnych. Rekordowy był październik 2013 r., gdy udzielono 235 porad" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że radcy udzielali pomocy m.in. w sprawach cywilnych, administracyjnych oraz z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy. Radcy mogą np. pomóc w napisaniu pierwszego pisma procesowego, wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych czy wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy jest złożenie oświadczenia o braku możliwości samodzielnego sfinansowania i zapewnienia usług prawnych. Na spotkanie z radcą prawnym można umówić się bezpośrednio w centrum na pl. Konstytucji 5, można także zgłosić się telefonicznie (22 403-33-44).

Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie Włodzimierz Chróścik podkreślił, że radcy prawni świadczą pomoc przedsądową. "Osoby, które z niej skorzystają otrzymują kompleksową informację, co w danej sprawie należy zrobić i jakie mają prawa związane z danym problemem" - powiedział Chróścik.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że 1 stycznia 2016 r. w życie wejdzie ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z nią nieodpłatne wsparcie prawne będzie udzielane osobom najuboższym, młodym i seniorom, kombatantom i weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych. W kraju ma zostać utworzonych ponad 1,5 tys. punktów, w których od stycznia 2016 r. będą udzielane bezpłatne porady.

Prezydent Warszawy była pytana przez dziennikarzy, czy w związku z ustawą w mieście powstanie więcej punktów pomocy prawnej. "Będziemy musieli to uzgodnić, z ustawy wynika, że powinno być więcej tych punktów. Kiedyś mieliśmy na mniejszą skalę pomoc prawną w dzielnicach. Myślę, że uzgodnimy z Okręgową Izbą Radców Prawnych, w jaki sposób wykonać tę ustawę, żeby to była faktyczna pomoc ludziom" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

kos/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~endi
Najpierw komplikują prawo później udzielają bezpłatnych porad , co za łaska ...
~StanRs
Te "porady prawne" to pic na wodę, aby tylko zbyć ludzi tam przychodzących. Chodzi głównie o kasę dla "radców prawnych", słabych adwokatów, studentów którzy dopiero skończyli prawo na uniwerkach itd. Tak się kupuje poparcie poszczególnych grup społecznych, lekarzy, prawników, nauczycieli, ludzi "kultury" Te "porady prawne" to pic na wodę, aby tylko zbyć ludzi tam przychodzących. Chodzi głównie o kasę dla "radców prawnych", słabych adwokatów, studentów którzy dopiero skończyli prawo na uniwerkach itd. Tak się kupuje poparcie poszczególnych grup społecznych, lekarzy, prawników, nauczycieli, ludzi "kultury" itd.. Pomoc biednym ludziom nie leży w gestii Platformy Oszustów.
~miro
panie szczurek, "generale" kapico, a gdzie paragon, chce wygrać auto
~abcdef
Na usługi adwokata nie stać dużej części społeczeństwa, bo to są tysiące złotych! Dodatkowo biorąc pod uwagę przewlekłość postępowań sądowych, koszty rosną!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki