REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Warszawa: 2 tys. osób skorzystało z darmowych porad prawnych

2016-03-09 11:03
publikacja
2016-03-09 11:03

Ponad 2 tysiące osób skorzystało już z nieodpłatnych porad prawnych świadczonych od początku roku w 35 punktach na terenie Warszawy - poinformowała w środę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Prowadzą je organizacje pozarządowe, adwokaci oraz radcy prawni.

W samej Warszawie powstało 35 takich punktów. Od początku roku z porad skorzystało już ponad 2 tysiące osób. Warszawiacy najczęściej pytali o sprawy w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i administracyjnego.

"Jest to rzecz bardzo ważna dla ludzi, którzy nie są w stanie unieść kosztów pomocy prawnej" - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Szczegółowe informacje na temat darmowej pomocy prawnej w Warszawie można znaleźć na stronie internetowej ratusza - http://www.um.warszawa.pl/nieodplatnapomocprawna

Ustawa przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; osób do 26. roku życia i tych, które ukończyły 65 lat; kombatantów i weteranów; posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz tych, którzy w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Pomoc taka obejmuje: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego; udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, pod warunkiem jednak, że sprawa znajduje się na etapie przedsądowym i nie toczy się jeszcze postępowanie przygotowawcze; sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowoadministracyjne; sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym; ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Na mocy ustawy w 380 powiatach Polski działa ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej.(PAP)

gdyj/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki