REKLAMA

Warren Buffett stawia na Apple'a i producentów ropy

2022-08-16 08:00
publikacja
2022-08-16 08:00
Warren Buffett stawia na Apple'a i producentów ropy
Warren Buffett stawia na Apple'a i producentów ropy
fot. SCOTT MORGAN / / Reuters

Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta, kupił w II kwartale kolejne miliony akcji Apple'a i zamknął półrocze z udziałami w największej spółce publicznej świata wycenianymi na przeszło 125 mld dol. Wyrocznia z Omaha postawiła również m.in. na producentów ropy.

Inwestorzy na całym świecie zwracają baczną uwagę, co kupuje, a co sprzedaje wehikuł Warrena Buffetta, legendarnego inwestora nazywanego "Wyrocznią z Omaha". W minionym kwartale jego konglomerat nie był równie aktywny na giełdowym rynku co na początku roku. Na zakup akcji wydał ponad 6 mld dol. wobec 51 mld dol. w I kwartale.

Wehikuł inwestycyjny dokupił kolejne 3,9 mln akcji Apple'a. Łącznie posiada udziały w największej spółce publicznej świata wyceniane na 125,1 mld dol., co stanowi ok. 40 proc. portfela Berkshire i blisko 6 proc. walorów technologicznego giganta.

Konglomerat zwiększył również pozycję na akcjach producentów ropy z USA - nabył przeszło 22 mln akcji Occidental Petroleum i ponad 2 mln akcji Chevrona. Już po zamknięciu pierwszego półrocza Berkshire dodał do portfela kolejne walory pierwszej z tych spółek, dzięki czemu kontroluje obecnie ponad 20 proc. udziałów w OXY.

Ponadto wehikuł Buffetta potroił zaangażowanie w Ally Financial, w którą zaczął inwestować kwartał wcześniej. Na koniec czerwca miał 30 mln akcji spółki świadczącej usługi finansowe, wycenianych na ok. miliard dolarów. Berkshire posiada blisko 10 proc. udziałów w firmie. Konglomerat dokupił również m.in. 9,5 mln akcji grupy mediowej Paramount Global.

Z portfela Buffetta wypadł za to Verizon, czyli amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych, oraz spółka farmaceutyczna Royalty Pharma. Inwestor zredukował także zaangażowanie w General Motors, US Bancorp i Krogera.

Udziały w pięciu spółkach stanowią aż 69 proc. portfela Berkshire Hathaway. Obok walorów Apple'a, wycenianych na przeszło 125 mld dol., znajdują się wśród nich również akcje: Bank of America (32,2 mld dol.), Coca-Coli (25,2 mld dol.), Chevrona (23,7 mld dol.) oraz American Express (21 mld dol.).

Berkshire Hathaway zanotowała w ubiegłym kwartale 43,8 mld dolarów straty. Warren Buffett przekonuje, że to bez znaczenia, ponieważ na wyniku kładzie się cieniem spadek wyceny akcji wciąż znajdujących się w portfelu wehikułu inwestycyjnego. Spółka pochwaliła się tymczasem pokaźnym zyskiem operacyjnym.

MKa

Źródło:
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
hotei
Metoda jest prosta zamiast panikować, trzeba sobie uświadomić, że cała kasa z tzw. "druku pieniądza", z USA i nie tylko, idzie na rynek kapitałowy. A ziomeczki z RPP dożynają konsumentów podwyższając stopy procentowe. Śmiesznie, bo konsumenci w życiu więcej PLNów nie widzieli, a co dopiero dolary.
bha
W miarę spokojnie, w miarę pewnie, w miarę perspektywicznie i w miarę przewidywalnie to już było.
ehud
Jak się dużo strzela, to w końcu się coś ustrzeli :)
zops
Polskie haubice Shermany sprawdziły się.
ehud
Jeszcze późną wiosną 2008 r. stawiał na Lehman Bros. oferując Fuldowi $46 za akcję, ale Fuld odrzucił tą ofertę - taki to z niego 'geniusz' inwestycyjny :)
tysiak_39
Amerykańskie imperium od stuleci się rozrasta nic więc dziwnego że i giełda była w trendzie wzrostowym , zresztą sam Charlie Munger przyznał że wątpi aby ten wynik był do powtórzenia . Polecam Yapss na YouTube . Buffett mądry gość ale wątpie aby dorobił się aż tak u nas .
konik_garbusek
Berkshire NIE zanotowal straty! Ta "strata" to tylko nowy standard GAAP, od kilku lat wahania kursow akcji w portfelu sa wliczane do zysku lub straty netto. To jest tylko zapis w ksiegach rachunkowych, zadna strata (dopoki niezrealizuja jej, a nie zrealizuja niemal na pewno)
ehud
To dlaczego Kalwasinsky napisał, że ten wehikuł miał $43,8 mld straty w ubiegłym kwartale? Nie zna się?
goniszczyt odpowiada ehud
Jakby sprzedal dzis to by mial strate ale tego nie zrobi

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki