Warren Buffett przeznaczył 3,6 miliarda dolarów na cele charytatywne

Warren Buffett, czwarty najbogatszy człowiek na świecie, przekazał w tym roku akcje swojej firmy o wartości 3,6 miliardów dolarów na cele charytatywne. To jego najhojniejsza darowizna do tej pory.

(fot. Rick Wilking / Reuters)

Warren Buffett, założyciel Berkshire Hathaway, od lat znajduje się na samym szczycie zestawienia najbogatszych ludzi na świecie. Od lat też przekazuje dotacje na cele charytatywne – w zeszłym roku było to 3,4 miliarda dolarów, w tym roku postanowił podbić stawkę i przeznaczył na dobroczynność aż 3,6 miliarda dolarów.

Najwięcej, bo 2,6 miliarda, trafi do fundacji założonej przez Billa i Melindę Gatesów. Reszta zasili konta fundacji Susan Thompson Buffett – nazwanej na cześć nieżyjącej już żony Buffetta – oraz jego dzieci: fundację Howarda G. Buffetta, fundację Sherwood i fundację NoVo.

Te same fundacje otrzymały dotacje w postaci akcji Berkshire Hathaway w zeszłym roku, co powoduje, że fundacja Gatesów jest jednym z największych udziałowców firmy. Założyciel Microsoftu poinformował amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd, że do końca czerwca 2020 roku chce sprzedać 60 milionów akcji holdingu Buffetta, a otrzymane pieniądze przekazać na cele charytatywne.

Warren Buffett wspiera akcje dobroczynne od 2006 roku, od tego czasu przekazał im około 34 miliardó dolarów. W 2010 roku wraz z Billem i Melindą Gatesami założył fundację The Giving Pledge – zachęcają najbogatszych ludzi świata, by większość swoich majątków przeznaczyli na cele charytatywne, po śmierci albo jeszcze za życia. W przedsięwzięciu uczestniczy już prawie 200 osób, m.in. Mark Zuckerberg z żoną, Elon Musk czy MacKenzie Bezos, była żona założyciela Amazona.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 6 prs

Ktos kiedys powiedzial "niema darmowych obiadow" i albo ci ludzie sie boja ze Bog naprawde istnieje, dlatego po 60tce nagle zaczynaja sie dzielic, robic akcje charytatywne itd, lub maja w tym jakis interes..

! Odpowiedz
4 14 infinum

mają w tym interes - "fundacje charytatywne" to idealny sposób na inwestowanie pieniędzy bez podatku w biznesy znajomych.

Komu dał te pieniądze? Jakiejś tam Armii Zbawienia? Nie, swojemu kumplowi Gatesowi i dalszej rodzinie Buffetów. Zwykłe oszustwo podatkowe pod płaszczykiem dobroczynności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 17 open_mind

* Tytuł powinien brzmieć: Buffett przenosi 3,6 miliarda na non profit w swoim największym jak dotąd ruchu planowania nieruchomości i podatku od majątku.

* Co za bajery - te „fundamenty” to po prostu raje podatkowe które odzyskają pieniądze jego dzieci po śmierci Buffetta, aby uniknąć podatków od nieruchomości.

*Bufet przekazuje 3,6 miliarda dolarów w labiryncie zalegalizowanych oszustw na tylnych drzwiach. A Warren wciąż próbuje ustalić, jak zapłacić sprawiedliwą część podatku dochodowego.
Nie ma jeszcze pomysłu. Jeden z największych szumowin, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały planetę. A jego kumpel Gates nie jest lepszy.

* zwykłe oszustwo. Daj pieniądze na fundację i skorzystaj z ulgi podatkowej. Fundacja wykorzystuje pieniądze wolne od podatku do prowadzenia działalności fundacyjnej .... która obejmuje płacenie za styl życia członków zarządu. Dochód bez podatku.

*Ten „artysta” zawsze bawi się, że chętnie płaci więcej podatków, podczas gdy on odwija swoje akcje i ukrywa swoje pieniądze i 50-letnie zyski w kapitale we wszystkich swoich fundacjach jako darowizny filantropijne jako unik podatkowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 1 cineknt

W domu wszyscy zdrowi?

! Odpowiedz
2 11 open_mind odpowiada cineknt

Dziękuje a tobie współczuję! Spróbuj doctor Edgar, ludzie chwalą

! Odpowiedz
4 21 tak_sobie_pisze

czego te podatki nie robią z ludźmi....:)

! Odpowiedz
22 23 search

Niech ktos schowa ten post przed Ojczulkiem z Torunia, bo sobie paznokcie zje. Na otarcie pozostaja mu doatcje ze SP na koszt obywtala

! Odpowiedz
10 10 jes

Jak to przeczyta to wymusi na SP aby wyrównał do tej kwoty. Lepiej niech się nie dowie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne