REKLAMA

Buffett na zakupach. Legendarny inwestor zwiększa udziały w spółce z Teksasu

Michał Misiura2023-06-01 08:43, akt.2023-06-01 10:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 08:43
aktualizacja
2023-06-01 10:10

Podczas gdy europejską debatę publiczną zdominowała kwestia samochodów elektrycznych, Warren Buffett stawia na jednego z największych producentów ropy ze Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach Berkshire Hathaway kupiło jego akcje o wartości 275 mln dolarów.

Buffett na zakupach. Legendarny inwestor zwiększa udziały w spółce z Teksasu
Buffett na zakupach. Legendarny inwestor zwiększa udziały w spółce z Teksasu
fot. Kent Sievers / / Shutterstock

Occidental Petroleum, bo o tej spółce mowa, to teksański producent ropy naftowej, działający na rynku od 1920 roku. Warren Buffett jest jej oddanym zwolennikiem i wielokrotnie chwalił prezes zarządu firmy, Vicky Hollub, nazywając ją "niezwykłym kierownikiem".

Berkshire Hathaway regularnie zwiększa swoje udziały w spółce - w samym pierwszym kwartale tego roku o 17,35 mln akcji. Ostatnie zakupy miały miejsce między 25 a 30 maja. Na trzech kolejnych sesjach giełdowych Buffet nabył 4,66 mln akcji Occidental Petroleum po średniej cenie ważonej 58,57 dol. za sztukę (w środę ich cena spadła o 1,59% do 57,66 dol.).

Tradingview

Po ostatnich zakupach Berkshire Hathaway posiada blisko 25% udziałów w Occidental Petroleum. To 222 mln akcji o wartości około 13 mld dol. Buffett otrzymał od organów regulacyjnych zgodę na posiadanie 50% firmy. Podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy Berkshire wyjaśnił jednak, że nie ma zamierza przejmować firmy.

Tak duzi inwestorzy jak Warren Buffett muszą przestrzegać wielu ograniczeń prawnych, w tym uzyskiwać zgodę na przejęcie więcej niż 5% udziałów w innych spółkach. Graczom tego kalibru nie opłaca się więc inwestować w małe firmy, ponieważ nawet kilkunastokrotny zwrot będzie dla nich niewielkim zarobkiem.

„Kupuj, gdy leje się krew”. Superinwestorzy na zakupach

Okresowe raporty składane przez największych inwestorów na Wall Street pokazały, w co inwestowały takie legendy jak Buffett, Burry, Icahn czy Gates. Jak się okazuje, niektórzy superinwestorzy kupowali gdy „lała się krew” na papierach amerykańskich banków regionalnych. W portfelu Berkshire Hathaway pojawiła się spółka produkująca popularne alkohole. 

Golman Sachs podziela opinię Buffetta

Rok 2022, w którym doszło do gwałtownego skoku cen surowców energetycznych, przyniósł Occidental Petroleum ogromne zyski i wzrost cen akcji o 117%. Wyniki spółki w I kwartale 2023 r. okazały się natomiast niższe niż przewidywano na Wall Street. Jej przychody spadły o 14,9% rok do roku do 7,26 mld dol. (110 mln poniżej konsensusu). Zysk na akcję obniżył się o 48% do 1,09 USD (również poniżej konsensusu 1,37 USD).

Pozytywną opinię Buffetta na temat Occidental Petroleum wciąż podziela jednak wielu analityków m.in. Neil Mehta z Goldman Sachs. W swoim raporcie zwracał uwagę na atrakcyjny wskaźnik Free Cash Flow spółki na poziomie 13% w porównaniu do średniej 9% wśród konkurencji z sektora. Duże nadwyżki wolnej gotówki oznaczają, że firma może inwestować w swój rozwój, ale ma również większą przestrzeń do skupowania akcji lub zwiększania dywidendy. 

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwajszalom
Jak Buffet jest królem nowojorskiej giedły, tak Buffetowa jest królową warszawskich cymes geszeftów na nieruchomościach.
prs
Cos dla narzekaczy - nie wstyd wam?.. - Buffett, Munger.. dziadki po sto lat a kasiure szarpia jak nikt inny..
chudy_january
a ty kiedy planujesz wyrwać się z biedy....:?
od samego wpatrywania się w Buffeta nic ci nie przybędzie...:)
mario89 odpowiada (usunięty)
To weź się skarpeciarzu za robotę a nie kombinujesz jak wyciągnąć kasę od innych nic nie robiąc sensownego

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki