Warmińsko-Mazurskie: Za ponad 100 mln zł powstaną Termy Warmińskie

24.01. Olsztyn (PAP) - Za ponad 100 mln zł w Lidzbarku Warmińskim powstaną Termy Warmińskie, kompleks basenowo-hotelowy, wykorzystujący wody termalne. Inwestycję dofinansowano z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury - podał w poniedziałek urząd marszałkowski w Olsztynie.

Projekt zakłada budowę do końca 2013 r. zespołu basenów krytych i otwartych, o łącznej powierzchni 1,6 tys. metrów kw., wykorzystującego wody termalne. Będą to wody solankowe o temperaturze od 27 do 35 st. C, zawierające głównie jony bromowe i jodowe. Atrakcją dla turystów mają być liczne zjeżdżalnie, fontanny, wodospady, bicze wodne i sauny. Przewidziano też uruchomienie ośrodka odnowy biologicznej i centrum rehabilitacji.

Powstanie także kompleks hotelowo-gastronomiczny z 200 miejscami noclegowymi, centrum konferencyjne i część rekreacyjna z parkiem i boiskami sportowymi. Termy powstaną w Lidzbarku Warmińskim przy drodze krajowej nr 51, prowadzącej do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach.

Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł, z czego 70 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Beneficjentem projektu jest powiat lidzbarski, a jego partnerem gmina Lidzbark Warmiński. We wtorek 25 stycznia umowę na dofinansowanie projektu Term Warmińskich podpiszą marszałek województwa Jacek Protas i starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Starosta Jan Harhaj powiedział PAP, że termy staną się atrakcją turystyczną na skalę całego regionu. Jego zdaniem, modne jest łączenie pobytów turystycznych z odnową biologiczną i rehabilitacją. Budowa term umożliwi też starania w przyszłości o uzyskanie przez Lidzbark statutu uzdrowiska.

"Ogłosiliśmy już przetarg na wykonanie odwiertów termalnych. Po rozpoczęciu inwestycji zamierzamy rozpocząć poszukiwania operatora, który będzie zarządzał Termami Warmińskimi" - powiedział starosta.

Wcześniej inwestycja miała być realizowana jako projekt partnerstwa publiczno-prywatnego. Starostwo dwukrotnie organizowano przetargi. Jednak - mimo zainteresowania ze strony kilku oferentów - nie udało się ostatecznie zawrzeć porozumienia, co do warunków inwestycji.(PAP)

mbo/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil