Warchoł: Poprawiona ustawa dot. upadłości konsumenckiej na początku 2019 r.

Procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Warchoł: Poprawiona ustawa dot. upadłości konsumenckiej na początku 2019 r.
Warchoł: Poprawiona ustawa dot. upadłości konsumenckiej na początku 2019 r. (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł został zapytany w wywiadzie dla "DGP", czy przepisy o upadłości konsumenckiej się sprawdzają.

"Na pewno od 2015 r. są lepsze niżeli były do 2014 r. włącznie. Dziś mamy ponad 5 tys. nowych upadłości konsumenckich rocznie. Wcześniej było po kilkanaście - co oczywiście świadczyło nie o dobrobycie, lecz o tym, że wymogi stawiane konsumentom, którzy poszukiwali możliwości oddłużenia, były wręcz nie do spełnienia" - wyjaśnił Warchoł.

Zapytany, dlaczego chce znowelizować ustawę, skoro "jest lepiej" odparł, "żeby było jeszcze lepiej!". "A mówiąc zupełnie poważnie, to pamiętamy przecież, że gdy przyjmowano w 2014 r. reformę prawa upadłościowego, eksperci się prześcigali w głosach, czy upadłości konsumenckich będzie w Polsce 20 tys. rocznie czy 40 tys. rocznie. Jest o wiele mniej. Dalej bowiem procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu. Stąd pomysł nowelizacji. Projekt był już konsultowany i opiniowany, niebawem powinien trafić na posiedzenie rządu do akceptacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku 2019 r. wejdzie nowa ustawa w życie. Chcemy ułatwić życie Polakom, dać im drugą szansę, nowy start" - argumentował wiceminister.

mgost/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 zenonn

Upadłość konsumencka w obecnej wersji to jakaś paranoja.
Ktoś bredzi o stratach wierzycieli, ktoś ma nadzieje na poprawę losu, zyskują jedynie prawnicy ciągnąc proceder w nieskończoność

! Odpowiedz