REKLAMA

Walutę na wakacje weź z internetu

Michał Kisiel2012-07-05 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2012-07-05 06:00
Zaczęły się wakacje, a część z nas na pewno wybierze dalsze, zagraniczne podróże. W czasach, gdy każdy turysta posiada kartę płatniczą połączoną z osobistym kontem, problem zaopatrzenia się w lokalną walutę schodzi na dalszy plan. Niestety wypłata zagranicznej gotówki z konta prowadzonego w złotych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zapobiegliwi mogą ominąć przynajmniej część opłat i skorzystać z jednego z najtańszych źródeł waluty – internetowych kantorów.

internetowy kantor dla nowoczesnego turysty
Image licensed by Ingram Image


Narodziny e-kantorów zawdzięczamy popularności walutowych kredytów hipotecznych. Spłacający zobowiązania we frankach szwajcarskich przez lata musieli godzić się na wysokie spready narzucane przez banki. Dopiero tzw. ustawa antyspreadowa dała kredytobiorcom możliwość samodzielnego kupowania waluty. Na polskim rynku jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać internetowe serwisy pośredniczące w wymianie. Część z nich to elektroniczna wersja kantoru zarabiającego na różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży, inne korzystają z odmiennego modelu działania – zakupów grupowych lub internetowego rynku.

E-kantory, korzystając m.in. z niskich kosztów prowadzenia działalności, oferują najatrakcyjniejsze kursy wymiany. Jeśli wymieniamy jednorazowo większą kwotę, to oszczędności będą zdecydowanie odczuwalne dla domowego budżetu. Spójrzmy na proste porównanie – kupujemy 1200 euro. 3 lipca 2012 za taką kwotę zapłacimy:
  • w jednym z największych banków – 5220 zł,
  • w kantorze wymieniającym gotówkę – 5088 zł,
  • w jednym z kantorów internetowych – 5052 zł.

W sieci tylko bezgotówkowo


Waluty wymieniane w sieci mają oczywiście postać bezgotówkową. Chociaż pojawiły się już e-kantory dostarczające gotówkę pod wskazany adres, to taka usługa nie jest jeszcze zbyt popularna. Schemat transakcji najczęściej składa się z następujących kroków:
  • rejestracja w serwisie i podanie numerów rachunków bankowych w złotych i w docelowej walucie,
  • wpłata środków i wybór kursu wymiany,
  • wypłata środków na rachunek walutowy.

Transfer pieniądza może być natychmiastowy, jeśli kantor ma swój rachunek w tym samym banku, co my. W innych przypadkach każdy przelew zajmie do dwóch dni roboczych. Poszukiwacze najlepszych kursów wymiany muszą zatem z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w walutę potrzebną na zagranicznych wojażach.

Rachunek albo karta


W większości przypadków konieczne będzie posiadanie rachunku walutowego, najlepiej z podpiętą do niego kartą płatniczą. W ten sposób można oszczędzić w dwójnasób: wymienić pieniądze po najlepszym kursie i uniknąć kosztów przewalutowania podczas płatności bezgotówkowych. Środki wymienione przed wyjazdem służyć będą mogły zarówno do płatności gotówkowych (wypłacimy je z konta walutowego w bankomacie na miejscu), jak i do większych zakupów opłacanych kartą.

Dla osób, które nie chcą zakładać osobnego rachunku bankowego warte rozważenia są walutowe karty przedpłacone. Oferują je dwa internetowe kantory – cinkciarz.pl i inkantor.pl. Karty noszące znak Visa dostępne są w funtach, dolarach i euro. Zaletą kart jest możliwość wielokrotnego doładowywania. Wymienione środki przelewa się na rachunek karty, tak samo jak na walutowy rachunek bankowy. Ich wadą są ograniczenia w kwocie pojedynczej transakcji bezgotówkowej. Kartą prepaid cinkciarz.pl nie można zapłacić więcej niż 150 euro, 130 funtów lub 200 dolarów amerykańskich. W przypadku kart inkantor.pl limity są wyższe - odpowiednio 1000 euro, 800 funtów i 1300 dolarów. Limitowana jest także wysokość przechowywanego na karcie salda, dlatego też nie zastąpią one w każdej sytuacji w pełni rachunku, a ich przeznaczeniem są raczej drobniejsze transakcje.

Wybierz najlepszy e-kantor


Zanim zdecydujemy się na wymianę walut w sieci, warto poświęcić chwilę na przejrzenie oferty co najmniej kilku internetowych kantorów. E-kantory różnią się od siebie listą obsługiwanych banków oraz kosztami i czasem transferu środków. Najlepiej, jeśli przelew będzie bezpłatny i natychmiastowy, w ramach tej samej instytucji. Mamy wówczas większą szansę na upolowanie dobrego kursu, bez konieczności blokowania na rachunku kantoru zarezerwowanych na wakacje środków.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl
[email protected]
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Tadeusz43
ranking e-kantorów na www.topkantor.net moze komuś pomoże w wyborze odpowiedniego kantoru.
~dle
A ja z kolei polecam porównywarkę strefawalut.pl :)
~monaliza odpowiada ~dle
Napewno już myślicie o urlopach i wyjazdach zagranicznych. PKO dla swoich klientów przygotowało promocję wakacyjną. Wystarczy że zapłacicie kartą za zakupy w sklepie parker a otrzymacie zniżkę aż 20% rabatu na plecaki i inny sprzęt turystyczny znanych marek! Promocja trwa do 30 czerwca 2013 r. i dotyczy zakupów w sklepie internetowym Napewno już myślicie o urlopach i wyjazdach zagranicznych. PKO dla swoich klientów przygotowało promocję wakacyjną. Wystarczy że zapłacicie kartą za zakupy w sklepie parker a otrzymacie zniżkę aż 20% rabatu na plecaki i inny sprzęt turystyczny znanych marek! Promocja trwa do 30 czerwca 2013 r. i dotyczy zakupów w sklepie internetowym www.sklep.paker.pl.
Warto też pomyśleć o alternatywie dla gotówki dobrym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa. Jedna karta do wypłacania w euro,usd czy gbp. Można wypłacać z bankomatów w innym kraju.
~Promil
Osobiście sprawdziłem wszystkie kantory internetowe pod względem oferowanych cen wiadomo jak chce kupić czy sprzedać to najkorzystniej
Jest kantor który ma 1 grosz miedzy skupem a sprzedażą w euro
oto adres www.kantordarex.pl
Polecam

ricardooo
Kantory internetowe są genialne! Wystarczy sprawdzić, który z dostępnych ma aktualnie dobry kurs i wymieniać!! Polecam wszystkim ! nigdzie nie znajdzie sie teraz lepszego kursu!
~Aliorek odpowiada ricardooo
Ja kupuję waluty w kantorze Alior Banku. Wszystko mam za friko i dodatkowo karty debetowe.
~StrefaWalut.pl
zapraszam na pierwszą w Polsce stronkę o kantorach online StrefaWalut.pl
Bardzo Kompleksowe Żródło Informacji
~Lukrecja
dobra strona ale porównuje tylko kantory internetowe a wiadomo ze lepsze kursy są na platformach wymiany walut takich jak https://www.walutobox.pl - najkorzystniejsze kursy bo wymieniasz waluty bez żadnego pośrednika.
~sandraa odpowiada ~Lukrecja
Oj duzo jest teraz takich portali i kantorów internetowych. Ja korzystam z takiego www.zyskac.pl
Naprawde bardzo polecam, bo jest to sprawdzone przeze mnie miejsce.
~Marysia
Ja za 2 dni wyjeżdżam do Włoch i wymieniłam pieniądze w kantorze Kantoris.pl Trafiłam na fajny kurs i jeszcze zaoszczędziłam Mam konta w Aliorze i kasę miałam w ciągu 10 minut. Fajny serwis, polecam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki