Walonia prosi o więcej czasu w sprawie CETA

Premier Walonii, jednego z belgijskich regionów, prosi o więcej czasu na decyzję w sprawie umowy handlowej Unii z Kanadą. Walonia wciąż nie wycofała swojego weta wobec porozumienia. A to oznacza, że rząd federalny Belgii, który poparł umowę, nie może dać zielonego światła dla jej podpisania.

Walonia prosi o więcej czasu w sprawie CETA
Walonia prosi o więcej czasu w sprawie CETA (fot. YVES HERMAN / FORUM)

Premier Walonii powiedział, że nie prosi o wielomiesięczną przerwę, podkreślił, że kilka dni na decyzję to za mało. Walonia, choć otrzymała deklarację rozwiewającą obawy, uznała, że to niewystarczające. To spowodowało załamanie wczorajszych rozmów z Kanadą. "Jest oczywiste, że Unia Europejska nie jest na razie zdolna do podpisania umowy nawet z tak przyjaznym krajem, jakim jest Kanada" - mówiła kanadyjska minister do spraw handlu Chrystia Freeland, która przyleciała do Walonii na rozmowy w sprawie porozumienia.

Premier Beata Szydło mówiła wczoraj na szczycie w Brukseli, że Polska też podchodziła ostrożnie do umowy i analizowała ją dokładnie. "Ważyliśmy, co z punktu widzenia państwa, gospodarki czy obywateli jest korzystniejsze. Po głębokiej analizie i dyskusjach uznaliśmy, że nie ma w tej chwili zagrożeń, które powodowałyby, ażeby nie wyrazić zgody na podpisanie tej umowy" - dodała.

W Brukseli mówi się, że do poniedziałku najpóźniej powinno być wiadomo, czy Walonia akceptuje porozumienie, by do czwartku Unia zdążyła przygotować szczyt z Kanadą, na którym planowano podpisanie umowy.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/to/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~podaj-dalej

http://ekoarka.com.pl/ttip-koniec-suwerennosci-panstw-narodowych/

! Odpowiedz
0 0 ~ŻenadaPolska

Chyba jedyni màdrzy a u Nas jak zwykle Polak mądry po szkodzie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil