Walka chińskich gigantów płatniczych nabiera rumieńców

analityk Bankier.pl

WeChat Pay, największy konkurent Alipay, doczeka się nowych funkcji. Tencent, operator schematu, uruchomił dostęp do funduszu rynku pieniężnego i testuje własny system scoringowy, donosi „South China Morning Post”. WeChat Pay i Alipay łącznie mają 90-procentowy udział w chińskim rynku płatności mobilnych.

Chiński rynek płatności detalicznych w dużej mierze zdominowały firmy niebankowe – Ant Financial, holding będący operatorem schematu Alipay, oraz Tencent prowadzący podobny system WeChat Pay. Płatności mobilne wygrywają za Wielkim Murem z plastikowymi kartami, gdzie monopolistą do niedawna był bankowy schemat UnionPay.

(Reuters)

Alipay w ciągu ostatnich lat obrósł w szereg dodatkowych funkcji. Jest nie tylko mobilnym portfelem, ale także centrum zarządzania osobistymi finansami. W 2013 r. z systemem zintegrowano platformę Yu’ebao pozwalającą inwestować w fundusze rynku pieniężnego, co dało użytkownikom możliwość odkładania nawet niewielkich kwot i zarabiania na oszczędnościach więcej niż na lokatach bankowych. W 2018 r. Yu’ebao stał się największym na świecie funduszem pieniężnym gromadzącym ponad 1,7 bln juanów „drobnych ciułaczy”.

Ant Financial umożliwia użytkownikom Alipay również kupowanie ubezpieczeń, zaciąganie pożyczek i finansowanie zakupów online. Do tej pory konkurencyjny schemat WeChat Pay pozostawał nieco w tyle pod względem palety dostępnych opcji. W 2014 r. udostępniono jego użytkownikom usługę Licaitong, pozwalającą na inwestowanie w różne produkty finansowe, w tym w fundusze emerytalne. Na koniec III kw. 2018 r. klienci WeChat Pay oddali w zarządzanie aktywa warte 500 mld juanów. Do wyników Yu’ebao jest jednak daleko.  Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Jak donosi „South China Morning Post”, 16 listopada Tencent uruchomił wersję beta platformy nazwanej Lingqiantong. Jest ona odpowiednikiem Yu’ebao – pozwala zarabiać na zgromadzonych w systemie środkach, jak również opłacać rachunki, wysyłać prezenty („czerwone koperty”) oraz spłacać karty kredytowe.

Firma rozpoczęła także testy własnego systemu scoringowego. Będzie on szeregował użytkowników komunikatora WeChat pod względem ryzyka kredytowego i wykorzystywał zmienne dotyczące majątku, cech demograficznych, wzorów konsumpcji oraz innych, „miękkich” czynników.

W połowie listopada Tencent pochwalił się wynikami. W segmencie „innej działalności”, obejmującej płatności, firma odnotowała 69-procentowy wzrost przychodów rok do roku. Wolumen transakcji wzrósł o 50 proc., a dzienna wartość transakcji w fizycznych punktach handlowych (offline) w tym czasie uległa podwojeniu.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 18 ajwaj

To ze największym światowym startupem FinTech jest AliPay, to jeden symbol rozwoju Chin. Zreszta takich sukcesów jest wiele.
Np.
W reaktorze termojądrowym EAST, zwanym "chińskim sztucznym słońcem", naukowcy ogrzali plazmę do 100 mln stopni 6x cieplej niz slonce (temperatura w centrum naszej gwiazdy wynosi 15 milionów ° C). Akademia Nauk Chin.
Doświadczenie chińskich fizyków zostanie uwzględnione w projekcie ITER. Jest to największy na świecie reaktor termojądrowy, w którego budowie bierze udział 35 krajów, w tym Rosja, Chiny i USA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 30 ajwaj

Tylko wchodzic w w/w albo skopiowac :)

Chinscy przyjaciele przez 4500 lat wymyslili tyle przelomowych wynalazków, ze USA za oplaty patentowe nigdy by sie nie wyplacila (kradziez intelektualna).
Cegly, kompas, proch, jedwab, plug, wibrator, siewnik, granaty, artyleria, druk, porcelana itd.itp.

! Odpowiedz
18 16 tindala

A ja słyszałem że czajnik wynalazł Czajnikow. A Łysenko sypał pszenicę w śnieg żeby futrem porosła. Już pi Łomonosow pisał " chemio co drążysz ziemi łono, przeniknij głębie wzroku siłą i spraw by Rosji niezmierzone skarby w odkrycia się zmieniły". A tu nic tylko Czajnikow i Parowozow.

! Odpowiedz
2 10 sel odpowiada tindala

Ale 200 silników rakietowych kupują amerykanie od Rosjan ? to chyba lepsze albo tańsze?
Chiny w XIX wieku mieli PKB 12 razy większe od USA i to po prostu wraca..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne