Wałbrzych zakazuje używania i posiadania jednorazowego plastiku

Wałbrzych jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło całkowity zakaz używania w instytucjach miejskich jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku. Odpowiednią uchwałę przegłosowano w czwartek, 30 stycznia 2020 r.

(fot. Rafał Guz / FORUM)

Z wyliczeń Miejskiego Zakład Usług Komunalnych wynika, że w mieście na każde przyjęte 1000 ton odpadów przypada 310 ton plastiku. Jest go tak dużo, że firmy odbierające śmieci odmawiają jego przyjmowania. 

Nieruchomości będące własnością miasta, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty będące własnością jednostek gminnych mają stać się strefami wolnymi od jednorazowego plastiku. Na ich terenie od 21 marca nie będzie można używać, udostępniać ani posiadać produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (pojemników na żywność i napoje, widelców, noży, łyżeczek, pałeczek, talerzy, słomek, mieszadełek itp.).

Ważnym elementem przyjętej uchwały jest wprowadzenie na terenie całego miasta zakazu sprzedaży oraz udostępniania jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. 

- Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dziec. Rozumie to wielu Wałbrzyszan. Wiemy już, że przykład instytucji miejskich, który od razu przyniósł znakomite wyniki, inspiruje kolejne instytucje i firmy w Wałbrzychu - tłumaczy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 

"Za" nowym przepisami było 20 radnych związanych z prezydentem, wstrzymało się 3 radnych z PiS. 

Naruszenie zakazów  podlega karze grzywny w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach - napisano w uchwale. 

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 jaykob

Już widzę te wielorazowe sztućce... Gruźlica welcome to... Or koronawirus w Wałbrzychu...

! Odpowiedz
3 8 znawca_wszystkiego

Niby pomysł dobry, tylko co zamiast? Ludzie będą nosić wodę w tykwach czy zużytych butelkach po wódce?

! Odpowiedz
3 7 andre_van_danswijk

Co zamiast? Butelki campingowe, termos albo bidon - to są pojemniki wielorazowego użytku. Bez problemu znajdziesz w sklepie sportowym. Widać społeczeństwo musi być na nowo nauczone metod, o których zapomniało w dobie jednorazowości.

! Odpowiedz
0 4 znawca_wszystkiego odpowiada andre_van_danswijk

No metody to były kiedyś takie ze się herbatę w szklanej butelce po cocacoli nosiło. Nie wyobrażam sobie czegoś wielorazowego z plastiku. Plastik z czasem śmierdzi, rysuje się i jest obrzydliwy. Musi być szkło albo nierdzewka.

! Odpowiedz
2 2 andre_van_danswijk odpowiada znawca_wszystkiego

Jak wymyślą jednorazowe jeansy to nie będziesz mógł sobie wyobrazić, że kiedyś można było kilkadziesiąt razy prać i zakładać tę samą parę.

A z resztą, nawet jak plastik z czasem śmierdzi (z czym się nie zgadzam, bo to kwestia utrzymania go w czystości na bieżąco) to i tak to nadal wielokrotnie lepiej jeśli użyjesz butelki 100-krotnie i ją wywalisz niż za każdym razem brać jednorazową.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 shiver5

Jestem ciekaw jak wyegzekwują zakaz prawa do posiadania? Ludzie z łapanki tworzą prawa to musi powstać nieludzka głupota.
Ręce do góry! Rzuć powoli tę słomkę na ziemię i kopnij w moją stronę!

! Odpowiedz
3 5 jendreka

Cud czy co?

! Odpowiedz
6 19 xiven

idiokracja :D

za 10 lat znowu wymyślą że jednorazowe tacki są zbawienne bo panuje susza i nie trzeba marnować wody na mycie i zdelegalizują widelce metalowe i talerze szklane...

! Odpowiedz
1 11 wtomek

CZEKAM NA PIERWSZYCH ODWAŻNYCH W STOSUNKU DO WSZYSTKICH BURGEROWNI I KEBABOWNI

! Odpowiedz
2 24 ertom

"firmy odbierające śmieci odmawiają jego przyjmowania." To ciekawe, bo czytałem wywiad z jednym "potentatem śmieciowym" i on mówił, że firmy od wywozu śmieci zarabiają głównie nie na wywozie, a na odsprzedaży surowców, przed wszystkim plastiku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne