REKLAMA

Wakacje w Barcelonie pod znakiem walki z epidemią

2020-07-15 06:46
publikacja
2020-07-15 06:46
fot. Aleksandar Pasaric / Pexels

Wprowadzony od czwartku w Katalonii nakaz noszenia masek w miejscach publicznych potwierdza, że tegoroczne wakacje będą przebiegały tam pod znakiem walki z epidemią. Na początku lipca swoje podwoje otworzyło w Barcelonie, stolicy regionu, niespełna 40 spośród 450 hoteli istniejących w tym mieście.

Turyści, podobnie jak mieszkańcy, nie mogą rozstawać się z maskami praktycznie podczas całego swojego pobytu w Katalonii. Za przyłapanie ich przez policję bez osłony twarzy w miejscu publicznym wystawiany jest mandat w wysokości 100 euro.

Nakaz noszenia masek jest kolejną trudnością dla turystów podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego w Katalonii. Inną barierę stanowi obowiązujący w katalońskiej comarce Segrii, odpowiedniku polskiego powiatu, zakaz wychodzenia z domów z wyjątkiem udania się do pracy lub na zakupy.

W obliczu nieustannie pojawiających się nowych ognisk zakażenia SARS-CoV-2 w lipcu na otwarcie hoteli zdecydowało się w stolicy Katalonii niespełna 40 właścicieli takich placówek spośród 450 istniejących na terenie Barcelony.

Powołujący się na opinie regionalnych hotelarzy dziennik „El Mundo” wskazuje, że tegoroczne wakacje będą dla branży hotelarskiej w stolicy Katalonii najgorsze w całej historii. Gazeta odnotowuje, że nawet te hotele, które zostały otwarte dla turystów, mają zajęte zaledwie 10 proc. pokojów.

Szef izby turystycznej Barcelony Eduard Torres szacuje, że w całym 2020 r. sektor turystyczny stolicy Katalonii może stracić około 60 proc. wpływów. „Obroty w tym roku dla lokalnej turystyki mogą być mniejsze nawet o 8-9 mld euro” - zaznaczył Torres.

Spadek obrotów turystycznych będzie dotyczył w tym roku całej Hiszpanii. Z opublikowanego na początku lipca raportu Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. zagraniczni turyści zostawili w Hiszpanii mniej o 18,9 mld euro niż w takim samym okresie w 2019 r.

Według INE koronakryzys doprowadził też do wyraźnego osłabienia wpływów hiszpańskiej turystyki ze strony rodzimych klientów. Z powodu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią wydali oni na podróże po swoim kraju o 10 mld euro mniej niż w okresie styczeń-maj 2019 r.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki