REKLAMA

Wakacje leasingowe nie dla każdego. Przedsiębiorcy proszą o pomoc ministra finansów

2020-04-10 16:10
publikacja
2020-04-10 16:10

Branża leasingowa apeluje do ministra finansów o zrównanie warunków wakacji leasingowych dla wszystkich przedsiębiorców. Obecnie część leasingobiorców nie może skorzystać z pomocy.

Wakacje leasingowe nie dla wszystkich / fot. america_stock / Shutterstock

- Dzisiaj stoimy przed niezwykle pilną potrzebą wyjaśnienia przedsiębiorcom, czy decydując się na wakacje leasingowe, zachowają dotychczasowe prawa, czy będą jednak obciążeni dodatkowymi kosztami podatkowymi? – mówi Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Kto może stracić?

Problem dotyczy leasingobiorców, którzy kiedyś pomogli wyjść z problemów innym przedsiębiorcom i przejęli w formie cesji ich umowy leasingu. Według Związku Polskiego Leasingu osoby, które przejęły umowy, czyli nastąpiła zmiana stron bez zmiany innych zapisów umowy, powinny móc skorzystać z wakacji leasingowych w takim samym zakresie jak leasingobiorcy, którzy nie przeprowadzali cesji. 

- Organy skarbowe rozumieją ten przepis inaczej i interpretują przepisy w ten sposób, że nie powinno dochodzić do zmiany innych postanowień umowy nie tylko w momencie, w którym następuje zmian stron umowy, ale także później w trakcie dalszego jej trwania. Tym samym jeżeli przykładowo do cesji umowy leasingu doszło w 2018 roku i w związku z dzisiejszą sytuacja kryzysową umowa ta miałaby np. zostać aneksowana w celu wprowadzenia do niej wakacji leasingowych, wówczas po aneksowaniu takiej umowy przestanie ona, w interpretacji organów skarbowych, mieć charakter umowy leasingu i konsekwencji leasingobiorca starci prawo do nabycia, po zakończeniu umowy leasingu, przedmiotu po cenie wynikającej z warunków umowy cesji - wyjaśnia Andrzej Krzemiński.

W podobnej sytuacji znajdują się leasingobiorcy samochodów osobowych o wartości powyżej 150 tys. zł, którzy zawarli umowę do  31 grudnia 2018 roku. Przedsiębiorcy mogą stracić możliwość pełnego zaliczenia rat leasingowych do kosztów podatkowych, na podstawie nowych przepisów obowiązujących od 2019 roku.

Minister finansów milczy

- Brzmienie tego przepisu budzi wiele wątpliwości, bowiem ustawodawca nie zdecydował się
na doprecyzowanie,
jakie zmiany w umowach mogą doprowadzić do utraty praw nabytych.
Także minister finansów, który zapowiedział wydanie w tej sprawie objaśnień
podatkowych, takich objaśnień nie wydał, przeczytamy w komunikacie otrzymanym przez redakcję Bankier.pl od Związku Polskiego Leasingu.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
komentator1962
Dajcie chłopakom spokój. Oni teraz mają ważniejsze problemy. Muszą np. wyjaśnić suwerenowi jak można jednocześnie podpisać się pod głosem z podaniem nr PESEL i zagłosować tajnie. Tu dopiero jest co robić w interpretacji, a nie tam przy jakichś marnych umowach leasingowych. W końcu co władzę obchodzą umowy leasingowe.....
anty12
Minister finansow ma to gleboko w d. On jest tak samo madry jak minister zdrowai, ktory na poczatku mowil, ze maseczki nic nie daja, a od czwartku obowiazkowo w maseczce.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki