REKLAMA

Najlepiej w kraju, w domku lub apartamencie za 2,5 do 5 tys. zł. Zobacz 10 wykresów o wakacjach Polaków

Dominika Florek2021-07-11 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-11 06:00
Najlepiej w kraju, w domku lub apartamencie za 2,5 do 5 tys. zł. Zobacz 10 wykresów o wakacjach Polaków
Najlepiej w kraju, w domku lub apartamencie za 2,5 do 5 tys. zł. Zobacz 10 wykresów o wakacjach Polaków
/ vientocuatroestudio, ZBP

63 proc. Polaków planuje najbliższe wakacje w kraju. Jedna trzecia osób chce na letni wypoczynek przeznaczyć między 2,5 tys. a 5 tys. zł, a preferowana długość głównego wyjazdu podczas urlop to pomiędzy 7 a 10 dni, wynika z raportu Związku Banków Polskich pt. "Wakacyjny portfel Polaka".

1. Wakacje 2021 r. spędzimy w Polsce

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że Polacy w głównej mierze (67 proc.) planują spędzić najbliższe wakacje w Polsce. Według badania TNS Kantar na podróż zagraniczną decyduje się około 17 proc. ankietowanych. W ostatnim czasie, z powodu rosnącej liczby zakażeń nowym wariantem delta koronawirusa, część państw przywróciła niedawno zniesione obostrzeń lub zaostrzyła przepisy dotyczące wjazdu. Jednocześnie od 1 lipca podczas zagranicznych podróży można skorzystać z Unijnego Paszportu Covidowego, w którym znajduje się informacja o zaszczepieniu lub przebyciu choroby.

TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

2. Domek lub apartament. Polacy wskazali ulubiony nocleg na wakacjach

Wśród zakwaterowania zdecydowanym faworytem wśród Polaków są domki i apartamenty. W badaniu przeprowadzonym przez Revolut Travel Report najwięcej osób wybrało opcję, która gwarantuje, że nie trzeba będzie dzielić przestrzeni z innymi podróżnymi.

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / Revolut Travel Report

3. Jak wakacje to na tydzień lub 10 dni

Najwięcej, bo około 42 proc. Polaków, planuje główny wyjazd w ciągu letniego wypoczynku na okres pomiędzy 7 a 10 dniami. Z kolei, co piąty ankietowany wskazał na krótszy okres: od 4 do 6 dni. Natomiast 12 proc. respondentów na główną część wakacyjnego wyjazdu przeznaczy 13-14 dni, nieco mniej, bo 11 proc. – wskazuje na okres dłuższy niż 14 dni, wynika z raportu "Wakacyjny portfel Polaka" ZBP.

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / wakacje.pl

4. Gorsza sytuacja materialna i obawa przed koronawirusem

Polacy zamierzają w większości odpoczywać poza stałym miejscem zamieszkania. Natomiast osoby, które nie wyjeżdżają na wakacje wskazują na dwa główne powodu pozostania w domu. Największa grupa, około 38 proc. ankietowanych osób, które nie planują wyjechać na wakacje, wskazuje na fakt, że "zazwyczaj nie korzysta z wyjazdów wypoczynkowych".

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

Z kolei 29 proc. Polaków niezamierzających z tym roku wyjechać na wakacje, wskazuje, że nie może sobie pozwolić na letni urlop z powodu pogorszenia się sytuacji ekonomicznej. Powodem rezygnacji z wakacji jest także pandemia COVID-19. 16 proc. ankietowanych obawia się o zdrowie swoje  oraz najbliższych, i w związku z tym nie planuje wyjeżdżać

5. Polacy planują wydać na wakacje między 2,5 tys. a 5 tys. zł

Najwięcej Polaków, około jedna trzecia ankietowanych osób, planuje wydać na letni wypoczynek pomiędzy 2501 a 5000 zł. Natomiast, co czwarty Polak, zamierza przeznaczyć na wyjazdy i aktywności wakacyjne między 1,5 tys. a 2,5 tys. zł. Z kolei około 21 proc. respondentów nosi się z zamiarem wydania poniżej 1500 zł na wakacje.

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

Średnio na jedna osobę w czasie wakacji Polacy zamierzają wydać 1222 zł, według kwot zadeklarowanych przez ankietowanych biorących udział badaniu TNS Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich.

6. Wakacje w samotności?

Polacy nie przepadają za samotnymi podróżami w trakcie. Tylko 6 proc. ankietowanych zamierza spędzić wakacje samotnie, wynika z raportu Związku Banków Polskich "Wakacyjny portfel Polaka". Wśród wyjazdów dominują te w dwie osoby (44 proc.).

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

7. Polacy wydadzą na wakacje więcej niż przed rokiem

Blisko trzy czwarte Polaków przewiduje, że podczas najbliższych wakacji, wyda "zdecydowanie" lub "raczej" więcej niż w ubiegłym roku. Może być to skutkiem m.in. inflacji, która w Polsce w maju wyniosła blisko 5 proc. Więcej na ten temat pisał Michał Żuławiński w artykule pt. "Inflacja w Polsce trzyma się mocno, a może jeszcze wzrosnąć".

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

8. Wakacje nie na kredyt

67 proc. ankietowanych Polaków zdecydowanie nie zamierza zaciąga kredytu lub brać pożyczki na sfinansowanie wydatków związanych wakacyjnym wypoczynkiem. Z kolei, blisko co 4 osoba biorcą udział w badaniu "raczej nie" będzie korzystać z finansowania obcego wakacji.

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

Polacy planujący wakacje z rodziną mogą skorzystać (jeżeli nie zrobili tego wcześniej) z Polskiego Bonu Turystycznego, czyli 500 zł na każde dziecko. Więcej na temat rządowego świadczenia – jak otrzymać, gdzie złożyć wniosek, ile trzeba czekać – pisaliśmy w artykule pt. "Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?".

9. Połowa Polaków z dodatkowymi wydatkami

Blisko połowa badanych osób (49 proc.) wskazuje, że posiadane pieniądze podczas letniego wypoczynku (od końca czerwca do końca sierpnia) przeznaczy na wyjazdy i aktywności wakacyjne. Polacy, którzy nie decydują się na wyjazd, wykorzystają lato na przeprowadzenie remontów – 18 proc. ankietowanych. Z kolei, 5 proc. respondentów przewiduje, że w czasie wakacji czekają ich dodatkowe wydatki okolicznościowe.

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / TNS Kantar na zlecenie ZBP, maj 2021 r.

"Co ciekawe, nikt w wakacje nie zamierza uczyć się języków (...) Najwyraźniej nauka zdalna dała się wszystkim we znaki, a wakacje to przede wszystkim czas wolny od nauki" – podkreślają eksperci Związku Banków Polskich w raporcie "Wakacyjny portfel Polaka".

Podróż w czasach COVID-19? Ubezpiecz się
Dalej

10. Turcja, Grecja i Egipt wybierane najczęściej przez Polaków

Polacy decydujący się na letni wypoczynek za granicą najczęściej wybierają ciepłe kraje. W trójce najpopularniejszych kierunków turystycznych jest Turcja (30,69 proc.), Grecja (20,35 proc.) oraz Egipt (14,61 proc.). Wśród często wybieranych miejsc na odpoczynek jest także Tunezja (7,71 proc.) oraz Hiszpania (4,71 proc.).

fot. Raport "Wakacyjny portfel Polaka" / wakacje.pl

Średnia cena rezerwacji za tygodniowy pobyt w zagranicznym kurorcie to 7 344 zł. W przeliczeniu na osobę, w zależności od kierunku to 2100-2800 zł, według zestawienia przygotowanego na podstawie danych z serwisu wakacje.pl przedstawionego w raporcie "Wakacyjny portfel Polaka". Poza Polską, gdzie średni koszt tygodniowego letniego wypoczynku wynosi 2 693 zł, najtaniej za 7 dni wakacji jest w Chorwacji – 4 638 zł.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Podróże

Komentarze (2)

dodaj komentarz
grab
Dobrze, niech wypoczywają przed następną falą Covid!
jpelerj
Tytuł na stronie głównej "Najlepiej w kraju, w domku lub apartamencie za 2,5 do 5 tys. zł. " jest manipulacją (świadomą albo wynikłą z głupoty). Z treści wynika, że ok 30% Polaków chce na całe wakacje wydać 2,5 do 5 tys PLN, a nie na wynajęcie apartamentu. Brakuje przecinka, a zmieniła się informacja. LOL

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki