REKLAMA

WOŚP kupi 2,5 tys. urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych

2016-11-22 15:27
publikacja
2016-11-22 15:27
WOŚP kupi 2,5 tys. urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych
WOŚP kupi 2,5 tys. urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Ponad 2,5 tys. specjalistycznych urządzeń medycznych - m.in. łóżka dla małych pacjentów, aparaty do EKG i USG oraz holtery - planuje kupić Fundacja WOŚP podczas trwającego właśnie konkursu ofert. Kupujemy sprzęt najwyższej jakości - zapewnia Jerzy Owsiak.

W ramach trwającego 47. konkursu ofert Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zakup 2514 urządzeń. Zostaną one przekazane do 218 szpitali w Polsce, które mają podpisane umowy z NFZ i udzielają pomocy bezpłatnie.

"Wybieramy jakość, cena nas nie determinuje. () Formuła konkursowa pozwala uzyskać niższe ceny przy zachowaniu najlepszej jakości" powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej szef fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP chce kupić m.in. szpitalne łóżka - młodzieżowe i dziecięce, lokalizatory naczyń krwionośnych, aparaty USG i EKG, kardiomonitory, holtery ABPM, holtery EKG oraz pompy strzykawkowe i objętościowe.

Owsiak przypomniał, że fundacja przeprowadziła w tym roku konkurs ofert dwukrotnie - w maju i czerwcu, kupując m.in. sprzęt dla seniorów i onkologii dziecięcej. WOŚP szacuje, że przez ponad 20 lat zakupiła ponad 40 tys. urządzeń, o łącznej wartości ponad 720 mln zł.

Podczas ostatniego finału WOŚP zebrała rekordową sumę ponad 72 mln 696 tys. 501 zł. Fundacja z roku na rok zbiera większe sumy, tym razem jednak udało się zebrać prawie o 20 mln zł więcej niż rok wcześniej (w 2015 r. zgromadzono ponad 53 mln zł). Owsiak podkreślał we wtorek, że na zakupy sprzętu medycznego przeznaczane jest 94,5 proc. zgromadzonych środków; reszta to m.in. koszty organizowania finału i cele statutowe fundacji.

Cel zbiórki ostatniego, 24. finału WOŚP został sformułowany następująco: "Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów". Podczas kolejnego finału, zaplanowanego na 15 stycznia przyszłego roku, WOŚP ponownie będzie zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Jerzy Owsiak wyraził nadzieję, że kolejny finał będzie udany; zachęcał do udziału w nim m.in. służby mundurowe. "Rok temu nie było z tym łatwo, ale myślę, że 25. finał jest finałem wszystkich Polaków, a więc bądźmy razem" - mówił. Zaproszenie wystosował także m.in. do więźniów. "Rok temu niekoniecznie mieli na to zgodę, ale pomagali w sposób nieprawdopodobny. Nie można im powiedzieć, by tego nie robili, bo to resocjalizacja i edukacja" - dodał. Owsiak apelował, by 25. finał był "dawką optymizmu".

"Wszyscy Polacy od 25 lat robią rzecz niezwykłą. Cieszymy się, że wznosimy się ponad politykę; ponad przekonania religijne ludzi, którzy chcą z nami grać (...). Bądźmy dumni z niedzieli 15 stycznia. (...) Pamiętajcie, że każda złotówka jest niezwykle rozsądnie wydana. (...) Nawet najbogatsze kraje na świecie, nawet ten, który wybrał niedawno prezydenta, cierpią z powodu nierozwiązanego problemu leczenia obywateli. (...) Nie wszystko musi być z podatków. Ta akcja pokazuje siłę nas wszystkich" - stwierdził.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii Teresa Jackowska oceniła podczas konferencji, że choć w Polsce jest wiele świetnie wyposażonych szpitali, to są wciąż takie, które borykają się z brakami. Jak wskazała, wszystkich oddziałów ogólnopediatrycznych w Polsce jest 351 (WOŚP zakupi teraz sprzęt dla 218 szpitali). Podała, że placówki najczęściej zgłaszały fundacji zapotrzebowanie na łóżeczka.

Podczas styczniowego finału na ulice polskich i zagranicznych miast wyruszy ok. 120 tys. wolontariuszy. Rejestracja sztabów zakończyła się 21 listopada - orkiestra zagra w ok. 1600 miejscach m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Norwegii i Holandii. Nowym oficjalnym partnerem telewizyjnym WOŚP będzie TVN. (PAP)

ktl/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~gg
WOŚP to mega przekręt. Przetargi ustawione rok wcześniej, a kupują od firm znanych z afer korupcyjnych.
~cado
I Owsiak się wyżywi z zebranych pieniędzy.

Powiązane: WOŚP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki