REKLAMA

WHO: wariant omikron przenosi się bardzo szybko, ale nie ma powodów do paniki

2021-12-03 14:47
publikacja
2021-12-03 14:47
WHO: wariant omikron przenosi się bardzo szybko, ale nie ma powodów do paniki
WHO: wariant omikron przenosi się bardzo szybko, ale nie ma powodów do paniki
/ Reuters

Nowy wariant koronawirusa omikron przenosi się bardzo szybko, ale ludzie nie powinni z tego powodu panikować - powiedziała w piątek główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

"Przypuszczamy, że wariant omikron jest dość zakaźny i szybko się przenosi, ponieważ liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja" - powiedziała Swaminathan w wywiadzie dla Agencji Reutera.

Uzupełniła, że według badań naukowców z RPA, w której po raz pierwszy wykryto nowy wariant, każda zainfekowana osoba zakaża trzy razy więcej osób niż w przypadku wariantów alfa i delta.

"Jak bardzo powinniśmy się bać? Musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować" - zaznaczyła ekspertka. Dodała, że obecnie, dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciw Covid-19, świat jest o wiele lepiej przygotowany do walki z pandemią.

Na razie większość zakażeń omikronem wydaje się mieć łagodny przebieg, ale potrzeba więcej badań, by stwierdzić, czy ten wariant wywołuje łagodniejszą formę Covid-19 - podkreśliła Swaminathan.

Przedstawicielka WHO przypomniała, że obecnie na całym świecie 99 proc. infekcji jest wywoływanych wariantem delta, ale omikron może, chociaż nie musi, z czasem stać się dominującą odmianą SARS-CoV-2.

By skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron, WHO wezwała państwa świata do intensyfikacji kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Organizacja uważa, że wprowadzane ograniczenia w podróżach mogą na krótką metę pomóc w ograniczeniu zakażeń nowym wariantem, ale nie są długofalowym rozwiązaniem.

Swaminathan przekazała, że na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by określić, czy pojawienie się omikronu wymaga modyfikacji istniejących szczepionek.(PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki