REKLAMA

WHO: Wariant brytyjski koronawirusa już w 70 krajach, a południowoafrykański w 31

2021-01-27 18:25
publikacja
2021-01-27 18:25
fot. Christopher Black / Reuters

Liczba krajów i terytoriów, gdzie obecnie występuje brytyjski wariant koronawirusa, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej niż 12 stycznia - ogłosiła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Wariant południowoafrykański, podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż pierwotny SARS-CoV-2, także nadal się rozprzestrzenia i jest teraz obecny w 31 krajach i terytoriach, czyli w ośmiu krajach więcej - podaje WHO w cotygodniowym przeglądzie epidemicznym.

Z kolei wariant brazylijski występuje obecnie w ośmiu krajach.

Na całym świecie trwają badania mające na celu określenie przyczyn większej zaraźliwości wariantu brytyjskiego.

22 stycznia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że wariant brytyjski okazał się również bardziej śmiercionośny. Naukowcy zauważyli jednocześnie, że istnieją jedynie ograniczone dane, z których wynika, że wariant ten jest o 30-40 proc. bardziej śmiercionośny niż klasyczny wirus.

WHO również pozostaje ostrożna w tej kwestii. "Wyniki są wstępne i potrzebna jest dalsza analiza, aby potwierdzić te wnioski” - poinformowała agencja ONZ w biuletynie.

Warianty są to różne wersje pierwotnego koronawirusa, które pojawiają się w czasie z powodu różnych mutacji, co jest normalnym zjawiskiem.

Od czasu jego pojawienia się zaobserwowano wiele mutacji SARS-CoV-2, zdecydowana większość nie powodowała żadnych konsekwencji. Jednak niektóre mutacje zwiększają szanse wirusa na przetrwanie, dając mu np. większą zaraźliwość. (PAP)

jo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
innowierca
I rzeczywiscie wszystkim umknela ta informacja (bylo tez na Bankierze) kiedy brytole w grudniu podali wykrycie tego wirusa, to Niemcy oswiadczyli ze wykryli te mutacje juz w Listopadzie. I teraz czesc ludzi mysli ze w ciagu 4 tygodni przy pelnych lockdawnach wirus z jednego kraju rozniosl sie na 70 krajow. Wirus mutowal jw podobnym I rzeczywiscie wszystkim umknela ta informacja (bylo tez na Bankierze) kiedy brytole w grudniu podali wykrycie tego wirusa, to Niemcy oswiadczyli ze wykryli te mutacje juz w Listopadzie. I teraz czesc ludzi mysli ze w ciagu 4 tygodni przy pelnych lockdawnach wirus z jednego kraju rozniosl sie na 70 krajow. Wirus mutowal jw podobnym czasie w wielu miejscach. No ale co tam. Obojetnie czy to UK czy inny kraj taka mutacja nie moze sie rozniesc na 70 krajow z jednego w ciagu 4 tygodni podczas lockdawnow. Kabaret.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki