REKLAMA

W większości województw powołano nowych kuratorów oświaty

2016-03-19 06:18
publikacja
2016-03-19 06:18

Od początku marca w większości województw powołani zostali nowi kuratorzy oświaty; wybrani zostali oni na drodze konkursów na te stanowiska. W dwóch województwach nie wręczono jeszcze nominacji, a w jednym konkurs trzeba powtórzyć.

Minister edukacji Anna Zalewska / fot. Jacek Zych / FORUM

Nowi kuratorzy powołani zostali w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Powołanie nowych kuratorów to wynik grudniowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Wprowadziła ona m.in. zmiany w nadzorze pedagogicznym. Zgodnie z nią minister edukacji otrzymała prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty. Wcześniej takie prawo przypisane było wojewodzie - z zastrzeżeniem, że ma się ono odbywać za zgodą ministra edukacji.

Wybór na stanowisko kuratora - tak jak wcześniej - odbywa się na drodze konkursu ogłoszonego przez wojewodę. Wojewodowie w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli mieli obowiązek ogłosić konkursy na stanowiska kuratorów. Nowelizacja weszła w życie 23 stycznia.

Zgodnie z nią osoba ubiegająca się o stanowisko kuratora musi legitymować się co najmniej siedmioletnim stażem pracy jako nauczyciel, nie musi jednak mieć doświadczenia w nadzorze pedagogicznym.

Nowym dolnośląskim kuratorem oświaty został Roman Kowalczyk, nauczyciel historii, od 1999 r. dyrektor XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. W 2014 r. został wybrany z listy PiS na radnego wojewódzkiego w sejmiku dolnośląskim.

Kuratorem lubelskim została Teresa Misiuk. Przed objęciem stanowiska przez sześć lat pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Wcześniej była nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkołach Podstawowych nr 18 i nr 2 w Lublinie.

W województwie lubuskim na stanowisko kuratora powołana została Ewa Rawa, była nauczycielka w szkołach podstawowych nr 13 i nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1992 r. pracowała w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Była wizytatorem, starszym wizytatorem, zastępcą dyrektora wydziału, dyrektorem wydziału. Na początku stycznia br. została wicekuratorem, a następnie pełniła obowiązki kuratora.

W województwie łódzkim nowym kuratorem został nauczyciel historii w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zduńskiej Woli Grzegorz Wierzchowski. W 2011 r. obronił na Uniwersytecie Wrocławskim rozprawę doktorską. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się historia zakonów i kultura monastyczna oraz dzieje Sieradza.

Nowym kuratorem małopolskim została Barbara Nowak, nauczycielka historii, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 85 im. księdza Kazimierza Jancarza w Krakowie. W 2014 r. została wybrana do Rady Miasta Krakowa z ramienia PiS.

Mazowieckim kuratorem oświaty została Aurelia Michałowska, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej numer 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu. W latach 2007-2009 była zastępcą dyrektora Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Radomia. Wcześniej związana z Kuratorium Oświaty w Warszawie jako wizytator radomskiej delegatury.

Nowym kuratorem oświaty w Opolu został dotychczasowy naczelnik wydziału oświaty, kultury i kultury fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu Michał Siek. Był nauczycielem w szkole podstawowej, a potem w liceum. Uczył matematyki, informatyki, przez krótki okres także chemii. Przez kilkanaście lat był wicedyrektorem, a przez pewien czas pełnił też obowiązki dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Był również radnym miejskim PiS.

W województwie podkarpackim kuratorem została Małgorzata Rauch, polonistka, dyrektorka Gimnazjum w Iwierzycach, działaczka Solidarności. W ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia startowała z listy PiS.

Nowym podlaskim kuratorem oświaty została Jadwiga Mariola Szczypiń. Była już podlaskim kuratorem oświaty za poprzednich rządów PiS, wcześniej była dyrektorką Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Teraz, by ponownie objąć stanowisko kuratora, zrezygnowała z mandatu radnej i stanowiska przewodniczącej Rady Miejskiej w Suwałkach.

Na Śląsku na stanowisko kuratora powołana została polonistka Urszula Bauer. Była wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność pracowników oświaty w Myszkowie, wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach, ławnikiem Sądu Pracy w Myszkowie. Uczyła w szkołach podstawowych, gimnazjum, w latach 2007-2008 pracowała na stanowisku dyrektora częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty, następnie jako starszy wizytator. W 2014 r. w wyborach samorządowych była kandydatką PiS na burmistrza Myszkowa.

W województwie świętokrzyskim nowym kuratorem oświaty został Kazimierz Mądzik, dyrektor Zespołu Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach.

Nowym kuratorem warmińsko-mazurskim został Krzysztof Marek Nowacki. Z oświatą związany jest od 33 lat jako nauczyciel historii (z 5-letnią przerwą na pracę wizytatora w kuratorium w Olsztynie). Pracował w szkołach podstawowych i średnich, ostatnio uczył w liceum katolickim. W ostatnich wyborach samorządowych zdobył mandat radnego miasta Olsztyna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, jest też wiceprzewodniczącym Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmię i Mazury, działa także w lokalnej Akcji Katolickiej.

W województwie zachodniopomorskim na stanowisko kuratora powołana została Magdalena Zarębska-Kulesza. Nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 4 w Nowogardzie, w latach 2003-2013 pełniła funkcję dyrektora tej szkoły. Jest przewodniczącą nowogardzkich struktur PiS. Z listy tej partii startowała w 2015 r. w wyborach do Sejmu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, komisja konkursowa w drodze głosowania wybrała na stanowisko wielkopolskiego kuratora oświaty Elżbietę Leszczyńską. Stube dodał, że niewykluczone, iż Elżbieta Leszczyńska zostanie powołana na nowe stanowisko w poniedziałek, w trakcie wizyty w Poznaniu minister edukacji Anny Zalewskiej.

W województwie kujawsko-pomorskim konkurs na kuratora oświaty wygrał wieloletni nauczyciel języka i działacz PiS Marek Gralik, ale wojewoda Mikołaj Bogdanowicz z wnioskiem o powołanie go na stanowisko wystąpi do ministra edukacji narodowej po świętach wielkanocnych. Gralik, będący wieloletnim radnym Bydgoszczy, chce pożegnać się z radnymi podczas sesji, która odbędzie się w przedświąteczny czwartek.

Gralik jest anglistą. Od 1986 r. jest nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Bydgoszczy, a od 2003 r. jest związany z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy, gdzie jest kierownikiem Studium Języków Obcych. Od 1988 r. jest radnym Bydgoszczy, obecnie przewodniczy klubowi radnych PiS. Bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora w 2011 i 2015 r., a także o fotel prezydenta Bydgoszczy w 2014 r. W listopadzie znalazł się wśród kilku kandydatów na wojewodę kujawsko-pomorskiego, których lokalne władze PiS zaproponowały kierownictwu partii. Jednak wojewodą został Bogdanowicz.

Z kolei nowy pomorski kurator oświaty będzie znany najpewniej na przełomie marca i kwietnia. Pierwszy konkurs na to stanowisko trzeba było unieważnić; jak poinformowała PAP Anna Zając z biura prasowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, zawinił operator pocztowy, który nie dostarczył przesyłki jednemu z kandydatów. Otwarcie kopert ze zgłoszeniami kandydatów w kolejnym konkursie i sprawdzenie ich pod względem formalnym zaplanowano na 29 marca.

30 marca mają się odbyć rozmowy z kandydatami (dotąd jest ich pięciu, ale kolejne zgłoszenia mogą nadejść pocztą). Najprawdopodobniej tego samego dnia wyłoniony zostanie jeden kandydat, który zostanie zarekomendowany na to stanowisko, choć oczywiście ostateczna decyzja zostanie podjęta w Warszawie - poinformowała Zając.(PAP)

dsr/ mjk/ kat/ kow/ ren/ aks/ rau/ ajw/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Oświatowiec
Pani Minister Oświaty coś ucichła z tymi gimnazjami. Czego albo kogo sie boi? A może nie ma pojęcia o systemie oświaty? kompromitacja przedwyborcza? A inister była "rozkrzyczana " i pewna swoich racji.taka Pani M
~Rafal
Ludzie, którzy robią coś wielkiego dla oświaty powinni pozostać na swoich stanowiskach bez względu na podziały polityczne.
~ja
weryfikacja kuratorow odbyła sie w kurjach bez ideologi nie ma pracy
~Leszek1977
weryfikacja poprzednich odbyła się na kolegium redaktorskim nadredaktora Szechtera. Taka wprawka czy można mądrze odpowiedzieć na głupi komentarz
~Dżejms odpowiada ~Leszek1977
Dzięki Leszek - z ust mi to wyjmujesz normalnie.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki