W tym roku w Polsce status uchodźcy uzyskały 42 osoby

W tym roku w Polsce status uchodźcy uzyskały 42 osoby, w tym m.in. 21 obywateli Syrii, a także osoby obywatelstwa egipskiego i chińskiego, obywatele Iraku, Rosji i Ugandy - wynika z informacji Urzędu ds. Cudzoziemców. Wnioski złożyło - ponad 5,5 tys. osób.

(fot. REUTERS/Yannis Behrakis / FORUM)

W Polsce, zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Według najnowszej informacji Urzędu do Spraw Cudzoziemców do 2 czerwca br. wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło w Polsce 5 tys. 539 cudzoziemców., z czego 89 proc. stanowiły wnioski pierwsze. 91 proc. wniosków zostało złożonych przez obywateli pochodzących z trzech państw: Rosji (69 proc. ogółu), Tadżykistanu (11 proc.), Ukrainy (11 proc.).

W tym roku złożono w sumie 2 tys. 275 wniosków. Jeden wniosek obejmuje średnio 2 osoby.

W porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku siedmiokrotnie wzrosła liczba wniosków z Tadżykistanu, trzykrotnie z Armenii, a dwukrotnie z Rosji. O 73 proc. spadła natomiast liczba wniosków z Gruzji, a o 51 proc. - z Ukrainy.

Status uchodźcy od początku roku do końca maja uzyskały łącznie 42 osoby, w tym 21 osób obywatelstwa syryjskiego i po 4 osoby - egipskiego i chińskiego. Pozytywnie rozpatrzono także wnioski trzech obywateli Iraku oraz, po dwóch Rosji i Ugandy.

Ochronę uzupełniającą - przyznawaną decyzją UdSC z urzędu w przypadku odmowy nadania statusu uchodźcy - udzielono 51 osobom, m.in. obywatelom Rosji, Iraku, Ukrainy i Syrii.

Organem właściwym w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy przy pomocy Departamentu Postępowań Uchodźczych UdSC.

W poniedziałek, 20 czerwca, przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Święto zostało ustanowione w 2000 r. przez ONZ.(PAP)

oma/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil