REKLAMA

W środę wieczorem rozmowy von der Leyen-Johnson ws. umowy po brexicie

2020-12-08 19:17, akt.2020-12-08 20:38
publikacja
2020-12-08 19:17
aktualizacja
2020-12-08 20:38
W środę wieczorem rozmowy von der Leyen-Johnson ws. umowy po brexicie
W środę wieczorem rozmowy von der Leyen-Johnson ws. umowy po brexicie
fot. HENRY NICHOLLS / / Reuters

W środę wieczorem w Brukseli odbędą się rozmowy miedzy szefową KE Ursulą von der Leyen i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ws. umowy handlowej po brexicie. Temat ma pojawić się też na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE.

"Będziemy kontynuować dyskusję na temat umowy o partnerstwie" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier przekazał w poniedziałek unijnym ambasadorom w Brukseli, że w negocjacjach umowy handlowej z Wielką Brytanią mającej obowiązywać po brexicie jest nadal impas.

Po weekendowych rozmowach między Brukselą a Londynem nadal nie ma zgody w sprawie praw połowowych, rozstrzygania sporów i zasad uczciwiej konkurencji dla przedsiębiorstw.

Brak porozumienia może poważnie wpłynąć na gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, ponieważ we wzajemnych relacjach handlowych musiałyby zostać zastosowane zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO), co oznaczać będzie cła i kontrole celne.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

W piątek szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli powiedział, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich UE.

Poinformował też, że temat ten omawiany będzie na szczycie UE, który odbędzie się 10-11 grudnia. Unijni przywódcy zajmą wtedy stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących brexitu i ewentualnej przyszłej umowy z Wielką Brytanią.

„Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse” - zaznaczył Michel.

Władze Francji tymczasem zagroziły zawetowaniem ewentualnego "złego" porozumienia w sprawie umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytania po brexicie.

„Chcę powiedzieć naszym rybakom, naszym producentom, obywatelom, którzy słuchają, że nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach” - powiedział w radio Europe 1 francuski minister ds. europejskich Clement Beaune, cytowany przez "The Brussels Times".

„Jeśli nie uda się osiągnąć dobrego porozumienia, będziemy się temu sprzeciwiać. Każdy kraj ma prawo weta, więc jest to możliwe” - dodał. „Dokonamy własnej oceny tej wersji roboczej umowy, jeśli taka istnieje” - zaznaczył Beaune.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki