REKLAMA

W polskich miastach trwają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji

2020-10-23 19:28
publikacja
2020-10-23 19:28
W polskich miastach trwają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji
W polskich miastach trwają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

W piątek wieczorem w kilku miastach w Polsce rozpoczęły się protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. W Warszawie manifestacja odbywa się w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Protestujący na Żoliborzu mają ze sobą transparenty z hasłami: "świeckie państwo", "j... PiS", "Chcemy mieć wybór!", czy kartki z ilustracją czarnej parasolki. Zgromadzeni wznoszą okrzyki: "Wolność", "Wypier….", "Będziesz siedział".

Na miejscu są funkcjonariusze Policji. Rzecznik komendanta stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował PAP, że w związku z protestem ruch wyłączono na części ul. Potockiej oraz na ul. Mickiewicza od placu Wilsona do ul. Klaudyny.

Wzdłuż ulicy ustawiło się kilkadziesiąt policyjnych vanów, a okolice domu prezesa PiS odgradza kordon funkcjonariuszy. Policja wzywa do rozejścia się, informując, że zgromadzenia spontaniczne są niedozwolone.

KSP podała, że w miejsce, gdzie gromadzą się protestujący, kierowani są policjanci z zespołu antykonfliktowego. "Stawiamy na mediację, stawiamy na informowanie o obecnym stanie prawnym i obostrzeniach wynikających z epidemii".

Podobne protesty odbywają się w piątek w innych miastach Polski, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie.

W Poznaniu protestujący wypełnili Plac Wolności. Policja szacuje, że bierze w nim udział ok. 2 tys. osób. Skandowano "nie oddamy prawicy mojej macicy", "moje ciało mój wybór", czy "rząd na bruk, bruk na rząd"; zgromadzeni trzymali transparenty z napisami: "nie chcę umierać!", "to jest kobieta, nie inkubator".

Przed siedzibą PiS w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej zgromadziło się kilkaset osób z transparentami i zniczami. Zapalano je przed drzwiami do budynku, gdzie wyeksponowano także żałobną klepsydrę z napisem "Prawa kobiet". Uczestnicy - wśród nich byli lokalni politycy Lewicy, Razem oraz Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom - wznosili okrzyki: "Kobiet prawa, wspólna sprawa", "Nie składamy parasolek", "Wolność, równość, akceptacja". Obecna na miejscu policja przypominała uczestnikom protestu o panującym stanie epidemii i nawoływała do rozejścia się.

Krakowski Rynek Główny już ok. godz. 18:00 zaczęły wypełniać liczne grupy ludzi; godzinę później niemal cały centralny plac miejski wypełniony był setkami manifestujących. Następnie zebrani udali się w kierunku lokalnej siedziby PiS. Policja wezwała zebranych do rozejścia się.

We Wrocławiu protest pod hasłem "Rewolucja jest kobietą" rozpoczął się po godz. 16 pod Dworcem Głównym. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób. Manifestujący skandowali m.in: "Kobiety myślą, czują, decydują". Głos zabrał m.in. europoseł Lewicy Robert Biedroń, który podkreślał, że "po 30 latach demokracji rząd wprowadził prawo, które jest barbarzyńskie i godne najgorszych praktyk". "Jestem tutaj dzisiaj nie tylko jako polityk, który nie spocznie dopóki Polki nie będą miały takich samych praw jak Francuzki, Szwedki, czy Niemki, ale jestem tutaj przede wszystkim jako mężczyzna, żeby powiedzieć jasno: te barbarzyństwo dotyka nasze matki, córki, siostry, naszych najbliższych" – mówił.

W Toruniu demonstrowało kilkaset osób, które przeszły głównymi ulicami Starówki. Wznoszono hasła przeciwko władzy i sędziom TK. Nie zachowywano dystansu społecznego, ale większość osób miała założone maseczki.

Ok. 200 osób wyraziło niezadowolenie z decyzji TK w piątkowy wieczór również w Bielsku-Białej. Zebrali się przed wejściem do kamienicy, w której mieści się biuro okręgowych struktur PiS. Przed drzwiami ustawiono zapalone znicze. Niektóre z uczestniczek miały kartki z hasłem: "Piekło kobiet". Organizatorami byli Lewica Razem i Czarny Protest Bielsko-Biała.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

To drugi dzień protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. W nocy z czwartku na piątek w Warszawie manifestacja rozpoczęła się pod siedzibą TK, a zakończyła na Żoliborzu. Kilku uczestników zaatakowało policjantów kamieniami. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Zatrzymano 15 osób. Do sanepidu trafiło ponad 200 notatek w związku z nieprzestrzeganiem środków bezpieczeństwa w sytuacji pandemii.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. (PAP)

wnk/ rpo/ agm/ ato/ szf/ aj/ twi/ agzi/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (47)

dodaj komentarz
and00
Co wy chcecie od Trybunału
Tak naprawdę to Konstytucja: "Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia"
Pytanie kiedy to życie się rozpoczyna, przy poczęciu, urodzeniu, a może jeszcze później?
Różne systemy filozoficzne rożnie do tego podchodzą
and00
ps
Konstytucję firmował wieloletni działacz i polityk z partii komunistycznej Kwaśniewski, oraz znany internacjonalista Geremek, urodzony w Warszawie jako Benjamin Lewertow
darius19
straszny wyrok - sredniowiecze i pogarda dla kobiet
oilman
Ruzumie, ze zabijanie nienarodzonych to postep i nowoczesnosc.
gronostaj
7 miesięcy i nie ma żadnego planu na pandemię.

Za to nielegalny PiSowski trybunał nagle ogłasza swoje wyroki w sprawie kobiet. Rewelacja.
Kaczyński, sam to wymyśliłeś?
itso_konstytucja_nie_urzadza
konstytucja do wymiany elity do wymiany edukacja do wymiany sady do wymiany służba zdrowia do wymiany podatki do likwidacji polityka do wymiany k... na co nie spojrzeć do wymiany
bolekilolek
najpierw rozumy Polaków do wymiany .Ktoś ich wszystkich wybierał !!!
itso_konstytucja_nie_urzadza
Wybory 2019
8 051 935 PIS
10247871 RESZTA

Demokracja została oszukana przez Konstytucję napisana z myślą tylko o władzy a nie obronie naszych wartości. Obecna władza nie dostrzega swojego miejsca w szeregu po wyborach demokratycznych nie mówiąc o zrytej ideologi która się kierują.
itso_konstytucja_nie_urzadza odpowiada bolekilolek
Wybory to świętość wynik został zniekształcony.
itso_konstytucja_nie_urzadza odpowiada itso_konstytucja_nie_urzadza
170904 są nie uwzględniane co jest kolejną zgrozą bo nie przekraczają progu jak można ignorować czyiś głos w wyborach w głowie się nie mieści ignorancja bieżne się z żądzy władzy, władza ma dbać o wszystkich a nie o swoich tym bardziej patrzeć ze zrozumieniem na mniejszość, trzeba wyplewić te nawyki nowym zestawem 170904 są nie uwzględniane co jest kolejną zgrozą bo nie przekraczają progu jak można ignorować czyiś głos w wyborach w głowie się nie mieści ignorancja bieżne się z żądzy władzy, władza ma dbać o wszystkich a nie o swoich tym bardziej patrzeć ze zrozumieniem na mniejszość, trzeba wyplewić te nawyki nowym zestawem wartości nowymi regułami na które zgodzi się maksymalna większość i to ma być proces od razu się nie da zbudować doskonałych reguł a czasem nie trzeba nic regulować żeby oddychać pełną piersią wolności !!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki