REKLAMA

Ekspert: W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału

2020-09-21 14:47
publikacja
2020-09-21 14:47

W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo niskie stopy procentowe - poinformował HRE Investment. Po pierwszym uderzeniu epidemii zainteresowanie mieszkaniami w dużych miastach odbudowało się - dodał.

Ekspert: W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału
Ekspert: W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Jak wskazał w opublikowanej w poniedziałek informacji analityk HRE Investment Bartosz Turek, deweloperzy w sierpniu rozpoczęli niemal tyle nowych inwestycji co przed rokiem. "W ich ramach wystartowały budowy prawie 11 tysięcy nowych mieszkań" - czytamy.

Zdaniem eksperta w mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo niskie stopy procentowe, czyli tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

"Po pierwszym uderzeniu epidemii zainteresowanie mieszkaniami w dużych miastach szybko się odbudowało" - podkreślił. Przyznał, że jeszcze w lipcu było ono trochę niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, "ale już dane za sierpień i wrzesień dają nadzieję na poprawę zeszłorocznych wyników".

Turek przyznaje, że wynajem mieszkań jest obecnie trudniejszy niż przed rokiem, "ale wizja rocznego zarobku odpowiadającego 4 proc. wartości nieruchomości wiele osób może kusić". Na wzrost zainteresowania mieszkaniami, jak tłumaczy, wpływają dodatkowo niskie stopy procentowe. "Te skutkują niskim oprocentowaniem kredytów i tylko fakt, że banki bardzo rygorystycznie podchodzą do udzielania takich kredytów chłodzi potencjalny popyt na mieszkania" - zaznacza ekspert.

Dodaje, że z drugiej strony niemal zerowe stopy procentowe powodują też, że bliskie zeru jest przeciętne oprocentowanie lokat bankowych. "Wielu posiadaczy depozytów, którzy przy okazji odnawiania lokat zderzają się z najgorszą ich ofertą w historii, może dziś rozważać zakup nieruchomości na wynajem" - uważa analityk.

Ekspert porównał też sierpniowe dokonania deweloperów do tych z lipca. "W tym wypadku mamy do czynienia z wyraźnymi spadkami w każdym z badanych obszarów: mieszkania oddane do użytkowania, rozpoczęte budowy i wydane pozwolenia" - wskazał, powołując się na dane GUS. Według niego gorsze statystyki mogą wynikać z "zawirowań administracyjnych". Chodzi o to, że w wyniku epidemii sparaliżowana została praca urzędów wydających decyzje o pozwoleniu na budowę czy oddaniu do użytkowania. "Potem mieliśmy do czynienia z ich odmrożeniem i wysypem zaległych decyzji, a teraz sytuacja może wracać do normy" - ocenił. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Nawet 6,25% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kmierz
Wszystko się zgadza, Turek się nie myli. Część deweloperów to też Polacy: https://www.fxmag.pl/artykul/ceny-mieszkan-poteznie-obnizone-przez-koronawirusa-deweloperom-smierc-zajrzala-w-oczy
marynapilecka
Tak, jak Hiszpanie przed 2008.
michalshk
Tutaj są przykłady Hiszpanii oraz Irlandii jak bansterka złupiła kraj metodą "kredyt na nieruchomość". https://www.bogaty.men/hiszpanska-corrida-mieszkaniowa/ https://www.bogaty.men/anatomia-irlandzkiego-walka-wspomnienia-imigranta-jako-zywy-scenariusz-dla-przyszlosci/
demeryt_69
Tutaj 'ekspert' tłumaczy jak jest: https://www.youtube.com/watch v=ZDI7XPzhcNs&ab_channel=TelewizjawPolsce
xiven
nie wiem po co ludzie ekscytują się ceną nieruchomości w papierze, nieruchomość to twardsze aktywo

posiadacz nieruchomości to posiadacz nieruchomości, wycena w papierze posiadania nie umniejsza

każdy rozsądny człowiek dąży do posiadania nieruchomości, jedni kupując na dołku osiągną cel szybciej, ci kupujący na górce
nie wiem po co ludzie ekscytują się ceną nieruchomości w papierze, nieruchomość to twardsze aktywo

posiadacz nieruchomości to posiadacz nieruchomości, wycena w papierze posiadania nie umniejsza

każdy rozsądny człowiek dąży do posiadania nieruchomości, jedni kupując na dołku osiągną cel szybciej, ci kupujący na górce osiągną cel nieco później, ale gdy cel jest osiągnięty to jest już mało istotne kto kupił drożej a kto taniej
demeryt_69
Każdy rozsądny człowiek dąży do posiadania nieruchomości? Skąd niby pochodzi ta 'teza' ??
demeryt_69
Na miłość boską, czyż ten Bartosz Turek to czasem nie kolejny handlarz nieruchomościami?Szalom!

HRE znaczit Heritage Real Estate i ich 'motto' handlowe: "Szczególną uwagę poświęcamy inwestycjom w nieruchomości, gdyż wierzymy, że jest to obecnie najbezpieczniejsza forma lokowania funduszy, zapewniająca zysk i pozwalająca
Na miłość boską, czyż ten Bartosz Turek to czasem nie kolejny handlarz nieruchomościami?Szalom!

HRE znaczit Heritage Real Estate i ich 'motto' handlowe: "Szczególną uwagę poświęcamy inwestycjom w nieruchomości, gdyż wierzymy, że jest to obecnie najbezpieczniejsza forma lokowania funduszy, zapewniająca zysk i pozwalająca maksymalnie zabezpieczyć powierzone środki" - w jakim celu ten portal lansuje tutaj naganiaczy?
tomako_lunatic
W jakim celu? Pecunia non olet!...
demeryt_69 odpowiada tomako_lunatic
Ciekawe ile ten Turek 'ulokował' osobiście?
tomako_lunatic odpowiada demeryt_69
Tego to się nigdy nie dowiesz ;-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki