W głąb długoterminowej konsolidacji

W głąb długoterminowej konsolidacji

Główna para, globalny rynek

Nowa Zelandia zmaga się z tsunami i trzęsieniami ziemi, zaś kurs NSD/USD od paru dni idzie w dół - z okolic 0,74 do 0,71 i niżej. Obrazuje to spadek wartości waluty nowozelandzkiej na korzyść amerykańskiej. Równocześnie zresztą w dół biegnie EUR/USD, co wpisuje się w długoterminową, wszczętą u progu roku 2015, konsolidację między 1,05 a 1,17.

Faza spadkowa tejże konsolidacji ciągnie się powoli już od 3 maja, kiedy to wykres wybijał się ponad 1,16. Dziś zbliżał się do 1,0710, co oznaczało przetestowanie minimów obserwowanych 5 stycznia. Jest to jakiś poziom do korekty, owszem, ale nie musi ona oznaczać całkowitej zmiany generalnej tendencji. Dolar ma przed sobą przyszłość - co mówimy w kontekście prawdopodobnych podwyżek stóp w grudniu i w przyszłym roku.

Silnie wzrosła w ostatnich dniach rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich - z okolic 1,77 - 1,90 proc. do 2,28 proc. Wiąże się to ze wzrostem oczekiwań rynkowych dotyczących wyższej inflacji, które pojawiły się po wygranej Trumpa. Inna rzecz, że nowojorski oddział Fed jest tu oględny, sugerując, że inflacja przez trzy lata będzie z grubsza taka sama, jeśli mierzyć to medianą.

Z danych makro wspomnieć można o produkcji przemysłowej w Strefie Euro za wrzesień. Prognozowano -1 proc. m/m, faktyczny wynik to -0,8 proc., w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 1,2 proc. (rok wcześniej 2,2 proc.).

Na rynku krajowym

Złoty nadal jest ofiarą sporych wahań. Także i rentowność naszych papierów wyraźnie zwyżkowała - z okolic 3,05 proc. do 3,5 proc. i wyżej. EUR/PLN był już przy 4,4470. Minimum, jakie dziś zanotowano, to 4,3865. Owszem, był to rodzaj korekty, ale i tak finiszujemy kilka groszy wyżej, ponad "czterdziestką trójką".

Na USD/PLN widzimy 4,1315. Na obu parach niejako potwierdziły się długoterminowe tendencje wzrostowe, choć stało sie to w cokolwiek dramatyczny sposób. Spekulanci - ci sprytniejsi - zapewne zarobią, inni są zdezorientowani. Funt stoi już po 5,1570 zł.

Tomasz Witczak

FMC Management
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl