Koronawirus. Polacy wydali prawie tyle, ile przed świętami

W dniach 9-15 marca wartość koszyka zakupów FMCG w Polsce wzrosła o 57 proc. rdr, osiągając wartość zbliżoną do szczytów sprzedaży typowych dla okresu przedświątecznego - wynika z analizy Nielsena.

"W tygodniu 11. br. nastąpiła zmiana rankingu top 3 kategorii pod względem wartości sprzedaży w porównaniu do rankingu znanego z 2019 roku. O ile w roku poprzednim grupami produktowymi o największej wartości sprzedaży były kolejno suche produkty spożywcze, alkohole i napoje, to niepokój związany z sytuacją sanitarną sprawił, iż w tygodniu 11. na drugim miejscu po suchych produktach spożywczych pojawiły się środki higieny i pielęgnacji ciała" - napisano w komunikacie prasowym.

Jak podano, dla dwóch największych grup produktów pod względem wartości sprzedaży, czyli suchych produktów spożywczych sprzedaż podwoiła się, a w przypadku środków higieny i pielęgnacji wzrost wyniósł 70 proc.

"W tygodniu 11. Polacy ruszyli na zakupy po zdrowie. Zapowiedź ograniczeń i niepewność związana z aktualną sytuacją sanitarną skłoniła ich do robienia zakupów zapobiegawczych i zadbania o zdrowie. Kupowaliśmy przede wszystkim środki sanitarne i środki czystości, produkty spożywcze o dłuższym terminie przydatności, zarówno suche jak i mrożone, myśląc w dłuższej perspektywie, wybieraliśmy artykuły, które mogą być potrzebne w późniejszym czasie: produkty dla dzieci, produkty w puszkach i suszone" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Karolina Zajdel - Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Connect w Polsce.

"Zgodnie ze zidentyfikowanymi przez Nielsena 6 etapami zachowań konsumentów wobec rozwoju pandemii mieliśmy wówczas do czynienia w Polsce z przygotowaniem do życia w kwarantannie, czasowymi brakami w zatowarowaniu i przerwami w łańcuchu dostaw" - dodała.

Rząd ogłosił stan epidemii oznaczający możliwość wprowadzania dalszych ograniczeń i przedłużył czas zamknięcia szkół do 14 kwietnia. Placówki handlowe wdrażają zmiany w sposobie funkcjonowania i obsługi klientów, godzin otwarcia i podejmują działania zabezpieczające swych pracowników.

"Według klasyfikacji Nielsena to etap 5. zachowań konsumentów, oznaczający życie z ograniczeniami: wobec ryzyka masowych zachorowań oraz kwarantanny lokalnych społeczności odczuwalny będzie znaczący spadek liczby wizyt w sklepach, mniejsza dostępność zakupów online, niepokój związany z możliwością wzrostu cen" - napisano.

pel/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 leoto

Gdzie kupic inspiratory?

! Odpowiedz
13 14 ania_199

tv z produkcjami typu Zenek i kartony głosów poparcia to towary pierwszej potrzeby dla kochanej władzy
a szpitale po maseczki itp muszą wyciągać ręce po prośbie do narodu, który już dał sporo w składkach-podatkach

przypomina się moja i twoja nadzieja... i dramat z 1997

aczkolwiek te obostrzenia (nie idź do pracy, a w ogóle to siedź w mieszkaniu) na skalę światową to kuriozum jakiego jeszcze historia nie znała

zamknięcie granic było za trudne, ale teraz zamknięcie ludzi w mieszkaniach to jest pikuś? to jakby jeszcze władzuchna rozdała bezdomnym domy bo nawet nie mają jak się kwarantannować domowo - tyle byłoby dobrego z tego bałaganu

w jaki sposób wszystkim ludziom nałożyć areszt domowy - rozsiać wirusową panikę
skoro płyny antybakteryjne na wirusa zeszły to wszystko przejdzie...

a taką petycją można w intrygujący sposób wesprzeć szpitale dogorywające przez zamknięcie kurnika dopiero po wpuszczeniu lisa https://www.petycjeonline.com/wstrzymanie_wypat_wiadcze_500_i_wiadcze_rodzicielskich_tzw_kosiniakowe_i_przeznaczenie_rodkow_pieninych_na_walk_z_koronawirusem_sars-cov-2

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
63 52 anna_domagalczyk

Jeszcze parę takich wpisów @grzegorzkubik, i Duda będzie miał WYPAD2020. Rewelacyjna ilustracja powiedzenia "Boże, chroń mnie od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę". Oto zwolennik PIS cieszy się, że ludzie musz kupować drożejce środki czystości i jedzenie w zwiazku z kwarantanna koronawirusa. No, to się nadaje na banery.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 67 grzegorzkubik

Słabo obserwujesz sondaże. Duda ma blisko 50% poparcia i całkowicie pogrąża konkurencje a Kidawę dziś pokazują w TVP z jej kolejną wpadką:)) Pozostali kandydaci są po prostu beznadziejni.

! Odpowiedz
22 41 pietrek3121 odpowiada grzegorzkubik

Jestem przeciwnikiem polityki PiS-u i Pana Dudy, jednakże z bólem serca muszę przyznać, że Pan @grzegorzkubik ma rację. Andrzej Duda nie ma realnej konkurencji w tych wyborach.

! Odpowiedz
28 34 mkx odpowiada grzegorzkubik

Pozostali kandydaci zawiesili kampanię. Tylko Duda jeździ z wizytami gospodarskimi. Jeszcze tylko przy spuście surówki go nie widziano.

! Odpowiedz
27 29 2kbb odpowiada pietrek3121

A PIS nie będzie miał konkurencji jeszcze przez kolejne 2-3 kadencje... Tyle jest warta ta wasza walka z patriotami i Kościołem... Żenujący plebs który jako doły społeczne po 1945 weszły pełną gębą do współpracy z Sowietami i replikując do 89 roku ogłosiły się w PRL i po nim "elitami" Żenujące hołowie po odebraniu SB-ekom emerytur i odcięciu ich od władzy na naszych oczach rozpadają się jak domek z kart !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 zenonn odpowiada mkx

Na co w wyborach prezydenta państwa festyny wyborcze?
Ilu zapamięta nazwisko za piwo i zagryche na koszt kandydata?
Lud niezainteresowany polityką na wybory nie chodzi.
Ciemnemu ludowi kandydata wskaże lokalny idol np ksiądz, sołtys, kum.
Garstka interesariuszy zapozna się programem i oceni możliwość realizacji programu bez festynu.
Internetowi zobaczą w internetach i tylko ewidentna kompromitacja urzedującego może go zmienić.
Obiecanki cacanki ... na wielu nie działa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 zenonn odpowiada 2kbb

Elity w Polsce skompromitowały się przed rozbiorami 3 wieki temu.
Zdrada części magnatów, wyższego duchowieństwa i szlachty.
Tym @!#$%^& pasowała władza sąsiadów.
Po 1945 ani po 1989 wiele się w mentalności nie zmieniło

! Odpowiedz
3 13 eresan odpowiada pietrek3121

Każdy kandydat jest lepszy od uśmiechniętego długopisu bez mózgu, godności i kręgosłupa moralnego. No może z wyjątkiem faszysty.

A to że są cieńcy jak d... węża - to nie szkodzi. Ktokolwiek, byle to nie był on.

Obecnie w Polsce są tylko dwa elektoraty - elektorat pis i negatywny elektorat pis. Długopis i pozostali kandydaci to tylko siódma woda po kisielu z tego podziału.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne