W czerwcu kolejne rozmowy w sprawie zjednoczenia Cypru

Prezydent Cypru i przywódca nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Republiki Tureckiej Cypru Północnego uzgodnili, że jeszcze w czerwcu wznowią negocjacje w sprawie zjednoczenia wyspy - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Ustalenia te są efektem niedzielnych rozmów prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadesa z przywódcą Turków cypryjskich Mustafą Akincim, którzy przybyli do Nowego Jorku na zaproszenie Guterresa.

Sekretarz generalny ONZ w towarzystwie obu przywódców powiedział dziennikarzom, że podczas rozmów "uzgodniono potrzebę zwołania na nowo w czerwcu konferencji w sprawie Cypru".

Na razie nie ustalono jeszcze konkretnej daty - pisze AFP. Guterres dodał, że będzie się w tej sprawie konsultował z Wielką Brytanią, Unią Europejską, Grecją oraz Turcją.

Pod koniec maja nie powiodły się mediacje ONZ w celu zorganizowania nowych rozmów na temat podzielonego od ponad 40 lat Cypru.

W lutym Akinci wycofał się z negocjacji, aby zaprotestować przeciwko przegłosowaniu przez parlament Greków cypryjskich kontrowersyjnych przepisów. Przewidywały one wprowadzenie do szkół obchodów rocznicy referendum z 1950 roku, w którym 96 proc. Greków cypryjskich poparło przyłączenie wyspy do Grecji. Turecka mniejszość zawsze się temu sprzeciwiała.

Po burzliwej debacie na początku kwietnia deputowani przyjęli zmienioną wersję przepisów i anulowali coroczne obchody w szkołach. Wówczas Akinci zgodził się wrócić do stołu negocjacyjnego.

Od 1974 roku Cypr jest podzielony na dwie części: południową, zamieszkaną przez Greków cypryjskich, która jest uznawana przez społeczność międzynarodową za legalne państwo cypryjskie, czyli Republikę Cypryjską; i północną, tzw. Republikę Turecką Cypru Północnego, zamieszkaną przez Turków cypryjskich i uznawaną jedynie przez Turcję. Do tej pory negocjacje na temat zjednoczenia wyspy nie przyniosły rezultatu.

Północ Cypru jest politycznie, wojskowo i gospodarczo uzależniona od Ankary.

cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil