REKLAMA

W czasie Igrzysk w Tokio może obowiązywać „quasi stan wyjątkowy”

2021-06-15 11:10
publikacja
2021-06-15 11:10
W czasie Igrzysk w Tokio może obowiązywać „quasi stan wyjątkowy”
W czasie Igrzysk w Tokio może obowiązywać „quasi stan wyjątkowy”
fot. Sayuri Inoue / / Shutterstock

Japoński rząd rozważa wprowadzenie w Tokio „quasi stanu wyjątkowego” na czas Igrzysk Olimpijskich, ponieważ wielu ekspertów wyrażało obawy o wzrost liczby zakażeń na tych zawodach – podała w poniedziałek wieczorem agencja Kyodo, cytując anonimowe źródła.

W Tokio i dużej części Japonii obowiązuje obecnie stan wyjątkowy, wprowadzony pod koniec kwietnia, by opanować czwartą falę pandemii. Restrykcje te zostaną prawdopodobnie zniesione 20 czerwca, ponieważ liczby zakażeń spadły.

W niektórych prefekturach stosowane są nieco łagodniejsze obostrzenia, określane przez media jako „quasi stan wyjątkowy”. Według Kyodo rząd planuje utrzymanie tego rodzaju restrykcji na niektórych obszarach, w tym w Tokio, gdy zniesiony zostanie stan wyjątkowy, lub wprowadzenie ich tam na czas Igrzysk.

„Podejmiemy właściwe działania. Nie będzie odwołania ani przełożenia (Igrzysk)” – powiedział agencji Kyodo japoński urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

„Quasi stan wyjątkowy” - w odróżnieniu od obecnych restrykcji w Tokio - nie oznacza zakazu sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach, choć lokale również są proszone o wcześniejsze kończenie pracy. Grzywny przewidziane za niepodporządkowanie się regułom są niższe niż w stanie wyjątkowym, a lokalne władze mogą stosować obostrzenia na określonych obszarach, a nie tylko w całych prefekturach.

Decyzja o zniesieniu stanu wyjątkowego w Tokio i innych prefekturach ma zapaść w czwartek na posiedzeniu rządowego zespołu ds. walki z pandemią. W środę może z kolei zostać podjęta decyzja w sprawie limitu liczby widzów na dużych wydarzeniach sportowych w lipcu i sierpniu, czyli w czasie Igrzysk - twierdzi Kyodo.

Organizacji Igrzysk tego lata sprzeciwia się większość Japończyków, a eksperci ostrzegają, że zawody mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia koronawirusa w Japonii i innych krajach. Brytyjskie czasopismo medyczne „Lancet” apelowało niedawno o „globalne dyskusje” nad organizacją zawodów w czasie pandemii, a doradzający japońskiemu rządowi wirusolog Hitoshi Oshitani ocenił, że „bezpieczne Igrzyska” są niemożliwe do zorganizowania.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki