REKLAMA

W całym kraju ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

2016-01-04 15:51
publikacja
2016-01-04 15:51
W całym kraju ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
W całym kraju ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
fot. theta / / thetaXstock

W poniedziałek w całym kraju ruszyły punkty nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. W Kielcach i Wrocławiu program już cieszy się dużym zainteresowaniem.

W Kielcach od momentu otwarcia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej cieszy się ona sporym zainteresowaniem. Jesteśmy miło zaskoczeni. Przed punktem działającym przy kieleckim rynku ustawiały się kolejki osób, które chcą skorzystać z takiej formy pomocy - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba. W mieście działa osiem punktów, z których dwa prowadzą adwokaci, kolejne dwa radcy prawni i cztery, które powierzono organizacjom pozarządowym wyłonionym w konkursie ofert.

Pierwsi zainteresowani pojawili się też we wszystkich trzech punktach na terenie na terenie pow. skarżyskiego (Świętokrzyskie). Nie są to oczywiście tłumy, ale pierwsze pojedyncze osoby pojawiły się we wszystkich lokalizacjach - poinformowała PAP sekretarz powiatu Małgorzata Łakomiec. Jak wyjaśniła, dwa z trzech takich punktów działają na terenie miasta Skarżysko-Kamienna. Jeden funkcjonuje w Suchedniowie.

Mniejsze zainteresowanie zanotowano w powiecie sandomierskim (Świętokrzyskie), gdzie na trzy punkty - pierwszej porady udało się udzielić jedynie w Klimontowie. Jedna zainteresowana osoba pojawiła się także w Sandomierzu, jednak już po godzinach funkcjonowania biura - powiedział PAP sekretarz powiatu Antoni Kłosowski.

Sporo pracy mieli w poniedziałek udzielający bezpłatnych porad w stolicy Dolnego Śląska. Według dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej wrocławskiego magistratu Bartłomieja Świerczewskiego zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną jest bardzo duże. Na numer, pod którym można się rejestrować, od rana dzwoni bardzo dużo osób. Pojawiają się też osoby, które przychodzą do 25 wrocławskich biur pomocy prawnej, pomijając rejestrację - powiedział PAP Świerczewski.

Zgodnie z harmonogramem punkty bezpłatnej pomocy prawnej ruszyły także w Krakowie - poinformowało PAP biuro prasowe urzędu tego miasta. Ich działanie zaplanowano na różne pory dnia. Jednostki, które w poniedziałek rozpoczęły działalność w godzinach porannych, np. przy ul. Centralnej - w lokalu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - nie odnotowały wizyt zainteresowanych.

Zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych w krakowskim magistracie Mateusz Płoskonka powiedział, że zadanie dopiero się rozkręca, a wstępne statystki z pierwszych dni działalności punktów będą podane prawdopodobnie 11 stycznia. Punkty w Krakowie zaczęły działalność w 21 lokalizacjach.

Z kolei Urząd Miejski w Białymstoku prowadzi na terenie miasta 12 punktów, gdzie za darmo można otrzymać pomoc prawną.

Jak powiedziała w poniedziałek Anna Pawłowska z białostockiego magistratu, w pierwszym dniu działania tych punktów zainteresowanie nie było zbyt duże. Jak dodała, było jednak już kilka telefonów z pytaniami, czy punkty działają. Zaznaczyła, że do południa zgłosiły się też dwie osoby po poradę; jedna dotyczyła roszczeń alimentacyjnych, druga - podjęcia kroków rozwodowych.

Zgodnie z ustawą, od stycznia w kraju ma działać ponad 1,5 tys. punktów, w których będą udzielane bezpłatne porady - w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu, co najmniej przez 4 godz. dziennie. Pomoc świadczą adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Do udzielania bezpłatnych porad "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" dopuszczono aplikantów adwokackich i radcowskich, działających z upoważnienia adwokata lub radcy prawnego.

Powiat może powierzyć prowadzenie połowy punktów na swym terenie organizacjom pozarządowym. W punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które są udzielane przez doradców podatkowych. Organizacje pozarządowe mogą zatrudniać do udzielania pomocy osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, jeśli mają one co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

Pomoc prawna jest finansowana z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom. Chodzi też o edukację prawną społeczeństwa. Programy edukacyjne przeznaczone do realizacji w formie kampanii społecznych mają być realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami zawodowymi. (PAP)

mjk/ pdo/ bko/ swi/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~autor
czekamy teraz na inne "darmowe" usługi fundowane z kieszeni podatnika
~werek
najpierw rzad podnosi oplaty w sprawach cywilnych min. honoraria adwokackie o 100% co powoduje, ze konstytucyjne prawo do sadu staje sie fikcja bo nikgo nie stac na sad a potem wydaje setki mln zl na pomaganie tym, ktorych ni stac na sady i adwokata. Min. wynagrodzenie adwokata przy wps np. 11 000 zl wynosi wg nowych stawek 4800 najpierw rzad podnosi oplaty w sprawach cywilnych min. honoraria adwokackie o 100% co powoduje, ze konstytucyjne prawo do sadu staje sie fikcja bo nikgo nie stac na sad a potem wydaje setki mln zl na pomaganie tym, ktorych ni stac na sady i adwokata. Min. wynagrodzenie adwokata przy wps np. 11 000 zl wynosi wg nowych stawek 4800 zl !!! to prawie 50% wartosci przedmiotu sporu. W razie przegranej sprawy trzeba zaplacic drugie tyle adwokatowi przeciwnika czyli juz 9600 zl plus oplata od pozwu 5%. Wnoszac dzis sprawe do sadu ryzykuje sie utrate 100 % wartosc przedmiotu sporu w razie przegranej. Tak to Minister Sprawiedliwosci z PO Borys Budka, ktory podpisal takie rozporzadzenie wlazi w dupe adwokaturze- nowe stawki obowiacuja od 1 stycznia 2016 r.
~Edzio
Na pomaganiu biednym trzeba się znać. Ci prawnicy dopiero zaczną się tego uczyć. Ale ciekawe jakie będą efekty tej działalności. Życzę powodzenia. :)
~zez
Zobaczmy jak to się sprawdzi w praktyce. Pomysł niby dobry, ale ponieważ porady będą bezpłatne to należy się spodziewać że ich jakość nie będzie zbyt wysoka. Z drugiej jednak strony nawet jak pójdziesz do adwokata czy radcy to on i tak nic nie gwarantuje, ale za "usługę" skasuje cię Zobaczmy jak to się sprawdzi w praktyce. Pomysł niby dobry, ale ponieważ porady będą bezpłatne to należy się spodziewać że ich jakość nie będzie zbyt wysoka. Z drugiej jednak strony nawet jak pójdziesz do adwokata czy radcy to on i tak nic nie gwarantuje, ale za "usługę" skasuje cię odpowiednio
~StanRS
To jest zrobione jeszcze za (nie)rządów Platformy Oszustów, żeby kupić tym prawników aby dalej popierali władzuchnę.
Biedny, prosty człowiek nic się tam specjalnie nie dowie w tych centrach "pomocy prawnej". Aby tylko zbyć petenta. Ale kasa na utrzymanie tych "biur" będzie realna, wypłacana z budżetu państwa.
~Zofia
Jak tam działa dudapomoc?
~lokjlk
cóż - nie każdy taką poradę dostanie :) usługa tylko dla wybranych. no ale lepsze to niż nic. wcześniej nie było wcale i nawet bezdomni nie mieli się gdzie posiłkować :/ teraz to postęp. oby tak dalej
~taki_jeden
Ciesz się. Jak wszystko na wolnym rynku, porada prawna jest warta tyle, ile się jest za nią gotowym zapłacić. Darmowa porada jest bezwartościowa, a konsekwencje zawierzenia bezwartościowej poradzie prawnej mogą być nie do oszacowania.
~AN
To chyba młodzi prawnicy dostaną po parę godzin pracy. Ale pod warunkiem że się ogarną i dodrze poradzą. Bo jeśli to nie prawnik a niedoszły biolog na stażu

tak tak to nie są bajki......
~noga
najpierw państwo tworzy super skomplikowane i kiepskie przepisy prawne ... a potem to samo państwo walczy z tym problemem tworząc ogólnokrajową sieć punktów bezpłatnego doradztwa prawnego, bo ludzie nie mogą się w tym wszystkim pokapować ... a koszty lecą ... idiotyzm tego państwa nie zna granic ...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki