REKLAMA

W amerykańskich restauracjach brakuje keczupu. Firma Heinz obiecuje pomoc

2021-04-12 05:13
publikacja
2021-04-12 05:13
fot. Jeppe Gustafsson / Shutterstock

W wielu otwierających się po znoszeniu restrykcji amerykańskich restauracjach brakuje keczupu. Powody to niewystarczająca podaż i wyższe ceny. Na pomoc restauratorom firma Heinz zapowiedziała zwiększenie produkcji tego popularnego sosu pomidorowego.

Od środków do dezynfekcji rąk po papier toaletowy – rok temu pandemia Covid-19 doprowadziła w Stanach Zjednoczonych do punktowych niedoborów wielu produktów. Chociaż sklepowe półki szybko ponownie się zapełniły, to obecnie restauracje w USA stoją w obliczu nowego i wyjątkowego w Ameryce niedoboru - brakuje keczupu.

Chodzi głównie o małe jednorazowe saszetki z keczupem podawane do posiłku. Przy otwierających się restauracjach ich podaż nie nadążyła za popytem. Dla branży gastronomicznej problemem jest też wzrost cen keczupu. Dlatego też część restauratorów kupuje w sklepach większe opakowania i później dzieli je na mniejsze.

Zdominowany przez pandemię rok 2020 był wyjątkowo udany dla producentów keczupu. Sprzedaż tego sosu pomidorowego wzrosła w ubiegłym roku USA o 15 procent w porównaniu z 2019.

Pomoc dla restauracji jest w drodze. Największy w kraju dostawca keczupu, kontrolujący 70 procent rynku Heinz, obiecał, że zwiększy produkcję o 25 procent i wypuści na rynek więcej małych saszetek. (PAP)

mobr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki