W Warszawie rozpoczął się Europejski Szczyt Gospodarczy

W warszawskim hotelu Sofitel Victoria rozpoczyna się dziś Europejski Szczyt Gospodarczy, czyli spotkanie polityków, biznesmenów i finansistów, a także przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Do Warszawy przybyli przywódcy i szefowie rządów 25 państw oraz 700 przedstawicieli biznesu.

Spokoju w mieście pilnuje około 8 tysięcy policjantów, ponieważ do stolicy przybyli również alterglobaliści, którzy zapowiadają, że zorganizują antyszczyt. Operacja zabezpieczenia szczytu jest największą operacją w historii III RP - ocenił wiceminister MSWiA Andrzej Brachmański.

Najważniejsi goście to między innymi: prezydent Niemiec Johannes Rau, komisarz UE do spraw rozszerzenia Guenter Verheugen, wiceprezes Banku Światowego Shigeo Katsu, prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, prezydent Węgier Ferenc Madl. Hasłem przewodnim będzie „Europe – Enlargement and Beyond”. Patronem Forum będzie prezydent Aleksander Kwaśniewski, ponieważ na jego zaproszenie spotkanie odbywa się w Warszawie.

Organizatorem Forum jest World Economic Forum (WEF), niezależna organizacja międzynarodowa, która działa jako szwajcarska fundacja typu non-profit. Ma ona status konsultanta do spraw organizacji pozarządowych Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizuje miedzy innymi Światowe Forum Gospodarcze w Davos.

Szef World Economic Forum José Maria Figueres tłumaczył dlaczego właśnie w Polsce ma miejsce tegoroczne Forum w ten sposób: „Polska jest największym z państw, o które powiększy się UE. Ale nie będziemy tylko świętować. Chcemy pomóc nowym i dotychczasowym członkom Unii w wykorzystaniu okazji, jakie się przed nimi otwierają”.

Rzeczywiście, uczestnicy Forum będą rozmawiać na tak istotne tematy jak: zmiany gospodarcze, społeczne i prawne, które nastąpią po poszerzeniu UE, konkurencyjność, zmieniające się potrzeby konsumentów, zdrowie oraz stosunki z państwami trzecimi. Odbędzie się 40 sesji plenarnych, warsztatów oraz dyskusji panelowych.

Równolegle do Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie ma pojawić się trzy do pięciu tysięcy alterglobalistów, którzy organizują Alternatywne Forum Ekonomiczne pod nazwą "Antyszczyt". Zapowiadają demonsracje, konferencje oraz happeningi. Na wspólnej konferencji prasowej spotkali się wczoraj Maciej Wieczorkowski z Zielonych 2004, Arkadiusz Zajączkowski z Koalicji Grup Wolnościowych "Wa29" (anarchiści), Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji (socjaliści) i Piotr Ikonowicz z Nowej Lewicy. - Każdy z nas wybrał inną drogę, ale zgadzamy się co do jednego: zmiany są nie tylko konieczne, ale i nieuchronne - mówił Wieczorkowski. A Ilkowski dodał: - Liczymy na zwykłych ludzi. Alterglobaliści to też zwykli ludzie, którzy chcą coś zmienić.

Wczoraj w klubie Hybrydy rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Europa socjalna bez granic", a dziś rozpoczyna się Alternatywne Forum Ekonomiczne przy ul Polnej 7a oraz Dni Antykapitalizmu przy ul. Koźlej 12. Dziś też na Polu Mokotowskim zaczyna się Forum Teatrów Radykalnych, z udziałem performerów z Polski, Japonii i Włoch.

Na czas szczytu i antyszczytu Warszawa zmieniła oblicze - zamieniła się w oblężoną twierdzę. Policja i służby porządkowe wydzieliły strefy bezpieczeństwa, do których nikt poza mieszkańcami oraz posiadaczami specjalnych przepustek nie będzie miał wstępu.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil