REKLAMA
BADANIE

W Rzeszowie wybudowane zostaną nowoczesne przystanki

2016-07-10 08:30
publikacja
2016-07-10 08:30

W Rzeszowie jeszcze w tym roku zbudowane zostaną nowe przystanki, które w zimie będą ogrzewały czekających na autobus, a latem chłodziły. Według władz miasta będą to najnowocześniejsze przystanki w kraju.

fot. Wojtek P. / / Materiały dla mediów

W stolicy Podkarpacia jest już jeden taki przystanek, oddany do użytku w listopadzie ub.r. W podłożu, pod posadzką są specjalne maty elektryczne, które osuszają ziemię, dzięki temu w czasie mrozów i deszczu nie jest ślisko. Ogrzewane są też ławeczki, a na suficie działają specjalne lampy ogrzewające (promienniki).

Przystanek jest też wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED, a na jego dachu zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd z energii słonecznej. W zimie ogrzewanie w przystanku włącza się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej minus 2 stopni C. Natomiast w lecie lampy ogrzewające w suficie są wymieniane na klimatyzatory. W ten sposób przystanek chłodzi w czasie upałów. Koszt tego przystanku wyniósł 76 tys. zł.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, teraz samorząd ogłosił przetarg na dwie podobne wiaty. Wkrótce będzie otwarcie przetargu, wówczas będziemy wiedzieć ile będą nas kosztować. Budowa wiat powinna rozpocząć się jeszcze w czasie wakacji. W zapisach przetargowych, jako termin zakończenia inwestycji, wpisany jest koniec listopada, ale chcemy, aby przyszły wykonawca zrealizował ją szybciej - dodał.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowe przystanki postawione będą na Placu Wolności (w kierunku mostu Lwowskiego) oraz przy al. Lisa-Kuli (w pobliżu budynku prokuratury). Obie wiaty będą mieć ponad 6 metrów długości i 1,8 szerokości, będą więc większe od przystanku, który już funkcjonuje.

Konstrukcja przystanków będzie stalowa, we wnętrzu będą znajdować się podświetlane rozkłady jazdy, podświetlona będzie też nazwa przystanku. Wiaty będą też wyposażone w czujniki zmierzchu.

Jak zaznaczył Chłodnicki, wiaty będą ogrzewane zimą w nieco inny sposób niż ta wybudowana jesienią zeszłego roku. W ich wnętrzach będą się znajdować podgrzewane ławki, ale nowością będą podgrzewane szyby - powiedział.

Na dachu nowych wiat zamontowane będą panele fotowoltaiczne, przystanki wyposażony będą również w automatycznie włączające się nagrzewnice. Wiaty będą też miały klimatyzację.

Ile będą kosztowały nowe przystanki okaże się po otwarciu ofert przetargowych. (PAP)

huk/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~JulJan
Lepsza byłaby jakaś jedna noclegownia w zimie ogrzewana a w lecie klimatyzowana, ale takich kilkaset punktów w mieście w postaci przystanków to też dobry pomysł.
~Jar
jak to cudownie wydaje sie publiczne pieniadze w dodatku uchodzac jeszcze za nowoczesnego.

a kto w ogóle produkuje te przystanki?
~StanRS
Przystanki robione są w Rajchu, bo polaczki nie mają przemysłu żeby takie cudo techniki wykonać. A montowane są pewnie przez jakiegoś "byznesmena" dobrego znajomego prezydenta, po to, żeby kasa nie dostała się w niepowołane ręce.
~MacGawer odpowiada ~StanRS
Cudo techniki??? Promienniki podczerwieni, kable grzejne, stal, tworzywa sztuczne - gros elementów tego "nowoczesnego" przystanku jest produkowane w Polsce. Tak, produkujemy takie "cuda techniki" z lat 30-tych ubieglego wieku. LED, PV itp ktorych nie produkujemy są w tym miejscu przerostem formy nad trescią. Ten Cudo techniki??? Promienniki podczerwieni, kable grzejne, stal, tworzywa sztuczne - gros elementów tego "nowoczesnego" przystanku jest produkowane w Polsce. Tak, produkujemy takie "cuda techniki" z lat 30-tych ubieglego wieku. LED, PV itp ktorych nie produkujemy są w tym miejscu przerostem formy nad trescią. Ten przystanek mozna traktować jako dzieło sztuki marnotrastwa, a nie "cudo techniki".
~Daffa
Za takie cos osoby odpowiedzialne powinny tracic stanowiska.
~Marnotrastwo
Podatnicy będą zadowoleni.
~Alex
Czyli w sumie beda 3 przystanki. Zaiste postep to znamienity. Beda panele, ale w artykule brak info, czy zapewnia samowystarczalnosc energetyczna, czy bede mimo wszysto wiaty prad pozerac i ile to bedzie kosztowac
~ddddddd
Nie zapewnia samowystarczalnosci. Beda pozerac i to dużo z racji tego że pomieszczenie będzie non stop chłodzone.
~Linux
w Bialymstoku sa trzy razy drozsze,ponad 200 000 tys za sztuke
~StanRS
Jak droższe to i muszą być "nowocześniejsze". Teraz Bufetowa w Lemingradzie będzie stawiała przystanki za one milion, dodatkowo z kiblemi w środku i muzyczką. A wy prowincjusze będziecie zazdrościli Warszawce, że u was takich przystanków nie ma.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki