REKLAMA
PIT 2023

DEMOGRAFIAW Polsce rekordowo wysokie zrozumienie dla nieposiadania dzieci

2023-12-10 08:00
publikacja
2023-12-10 08:00

Rozumiem, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie wahają się, czy mieć dzieci – z takim zdaniem zgadza się aż 86 proc. Polaków w wieku od 18 do 39 lat - wynika z badania Fundacji Allianz przeprowadzonego z instytutem SINUS w pięciu krajach, które opublikowała "Rzeczpospolita".

W Polsce rekordowo wysokie zrozumienie dla nieposiadania dzieci
W Polsce rekordowo wysokie zrozumienie dla nieposiadania dzieci
fot. Felipe Salgado / / Unsplash

"Fundacja Allianz postanowiła zbadać postawy młodych dorosłych, bo – jak uzasadnia – +w nadchodzących latach i dekadach to oni będą wyznaczać kierunek, w którym podążą ich kraje+. Badanie oparło się na 34 wywiadach grupowych i 10 tys. ankiet" - wyjaśniono w dzienniku.

"Zrozumienie dla nieposiadania dzieci jest w Polsce rekordowo wysokie" - napisano. Okazuje je 86 proc. Polaków w wieku od 18 do 39 lat. "To więcej niż we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Grecji – wynika z badania Fundacji Allianz, przeprowadzonego z instytutem SINUS w pięciu krajach" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na pytanie, "czy rozumiem, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie wahają się, czy mieć dzieci", twierdząco odpowiedziało 82 proc. badanych we Włoszech, 81 proc. ankietowanych w Wielkiej Brytanii, 78 proc. Niemców i 75 proc. badanych w Grecji.

"Dr Simon Morris-Lange z Fundacji Allianz mówi, że +patrząc na wyniki z tych pięciu krajów, można dostrzec znacznie więcej podobieństw niż różnic+. Jednak w niektórych obszarach młodzi dorośli z Polski wyróżniają się na tle rówieśników. Jednym z nich jest akceptacja bezdzietności" - napisano.

"Jedną z przyczyn takich wyników ankiety może być to, że kwestia rodziny zawsze była traktowana w Polsce jako sprawa prywatna, co odróżnia nas od protestanckiej części Europy. Po prostu źle widziane jest namawianie do posiadania dzieci" – powiedział dyrektor badającego demografię Instytutu Pokolenia Michał Kot.

Zwrócił uwagę, że "wpływ na wyniki mogła też mieć wojna za naszą wschodnią granicą". "W badaniach jakościowych, jakie prowadziliśmy na przełomie 2022 i 2023 r., bardzo często padały określenia, szczególnie na ścianie wschodniej, że to nie jest dobry czas na posiadanie dzieci" – wyjaśnił ekspert, cytowany w dzienniku.

Jak przypomniano, "badanie Fundacji Allianz przeprowadzono od września do listopada 2022 r., czyli w okresie, gdy media alarmowały, że z powodu wojny może zabraknąć nawet węgla na zimę". "I rzeczywiście, również z odpowiedzi na inne pytania wynika szczególny lęk młodych Polaków przed wojną i inflacją. Gremialnie opowiedzieli się np. za mocną armią" - podkreślono.

"Na tle innych rówieśników wyróżniają się też jednak czymś innym: obiekcją wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Nie oznacza to jednak, że przejawiają tendencje autorytarne. Jak podkreślają autorzy raportu, +są bardziej skłonni, by podkreślić znaczenie wolnej prasy, niezależnych sądów i zaangażowania obywatelskiego+" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"W 2022 roku w Polsce urodziło się zaledwie 305 tys. dzieci, najmniej od końca II wojny światowej. Jednym z podstawowych powodów zapaści demograficznej jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym" - przypomniano w artykule pt. "To nie jest czas na dziecko".

Zaznaczono, że "jednak spada też współczynnik dzietności, czyli statystyczna liczba dzieci na kobietę". "Należy on do najniższych w Europie i raczej nie będzie lepiej" - napisano w dzienniku.

gj/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (58)

dodaj komentarz
1as
Sędziowie we własnej sprawie.
Młodzi dorośli 18-39 akceptują własną bezdzietność.
Chcą też dobrze się bawić, a w razie wojny bronić ich będą faceci 40+.
W końcu to wszystko im się od życia należy!
jas2
Kilku najpotężniejszych mężczyzn na świecie zgadza się co do jednego: kobiety muszą natychmiast zabrać się do roboty i rodzić jak najwięcej dzieci. Kim Dzong Un z Korei Północnej, Xi Jinping z Chin i Władimir Putin z Rosji wydali niedawno oświadczenia, w których apelują do kobiet o "produkowanie" większej liczby potomstwa.Kilku najpotężniejszych mężczyzn na świecie zgadza się co do jednego: kobiety muszą natychmiast zabrać się do roboty i rodzić jak najwięcej dzieci. Kim Dzong Un z Korei Północnej, Xi Jinping z Chin i Władimir Putin z Rosji wydali niedawno oświadczenia, w których apelują do kobiet o "produkowanie" większej liczby potomstwa. Dążenie do tego, by kobiety rodziły więcej dzieci, było również promowane przez innych, na przykład Elona Muska.
gringobomber
Ciekawe czy będą statystyki za kilkanaście lat, ile z tych osób żałuje, że nie maja dzieci. Znam 5par, które tak mówiły, a teraz dwie mają dzieci "zrobione normalnie", jedna para z in vitro, jedna drugi raz poroniła, a ostatnia nie mogą od 4lat zdziałać dziecka.
Akurat u mnie, wszystkie osoby postanowiły mieć dzieci,
Ciekawe czy będą statystyki za kilkanaście lat, ile z tych osób żałuje, że nie maja dzieci. Znam 5par, które tak mówiły, a teraz dwie mają dzieci "zrobione normalnie", jedna para z in vitro, jedna drugi raz poroniła, a ostatnia nie mogą od 4lat zdziałać dziecka.
Akurat u mnie, wszystkie osoby postanowiły mieć dzieci, ale wiadomo, są ludzie, którzy przez całe życie nie będą chcieli mieć dzieci.
Ciekawi mnie ile, mlodych osób około 40 bedzie żałować, że nie ma dzieci.
Ja nie znoszę dzieci, ale ważne, nie znoszę cudzych dzieci.... swoje to najlepsze co mnie w życiu spotkało i wiadomo, że jest przekichane, mnóstwo obowiązków, wieczne zmęczenie, ale zmieniłbym mojej sytuacji za żadne skarby. Jak Twój szkrab uśmiechnięty wyciągnie do Ciebie ręce i powie "tata/mama" .... no to już cię kupił.
samsza
Im mniej dzieci tym większa szansa wyszarpać kasę nie na "wnuczka", ale na ponoć "biednego" emeryta czy seniora. Zwykłe medialne urabianie.
:)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
scuti1986
do roboty niewolniku, nie jesteś od myślenia i wyrażania swoich opinii tylko od pracy i robienia dzieci
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
powiedzial prawdziwy katolik, lepszy sort ;) niczym nie roznisz sie od tych lemingow od ktorych wyzywasz na okolo ;)))))))) ale trzeba miec cos miedzy uszami zeby to zrozumiec ;))))))))))))))))
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
po_co
Dziwne, ja mam 5-tkę dzieci w różnym wieku i mam czas zarówno dla nich, jak i dla siebie.
Jasne chciałbym mieć nieco więcej czasu dla każdego z nich ale nigdy mi nie powiedzą, że mało w swoim życiu przeżyły.
Zwiedziliśmy niemal całą Polskę, wzdłuż i wszerz. Zaczęliśmy zwiedzać Afrykę ale teraz przez wojnę w Izraelu nie chcę
Dziwne, ja mam 5-tkę dzieci w różnym wieku i mam czas zarówno dla nich, jak i dla siebie.
Jasne chciałbym mieć nieco więcej czasu dla każdego z nich ale nigdy mi nie powiedzą, że mało w swoim życiu przeżyły.
Zwiedziliśmy niemal całą Polskę, wzdłuż i wszerz. Zaczęliśmy zwiedzać Afrykę ale teraz przez wojnę w Izraelu nie chcę ryzykować, że nasz lot skończy pod taflą wody.

Z żoną zaczęliśmy zwiedzać Amerykę Środkową, zresztą byłem tam w zeszłym roku dwa razy.

I wcale nie jestem Rockefellerem, po prostu mam swoje priorytety i uparty charakter.

Z dzieciakami można zrobić wszystko tylko ludzie są z zasady leniwi, nie mają czasu zająć się własnym życiem, a tym bardziej życiem z rodziną. Później dożywają emerytury i plują sobie w twarz bo w tym wieku wielu z nich za szczytowe osiągnięcie uznaje utrzymanie moczu w drodze do toalety.

Życie ma się jedno, można żyć jego pełnią albo po prostu "jakoś" dożyć starości. W każdym razie każdy z nas tak czy inaczej trafi do piachu i tylko samemu sobie może wyrzucać to czego w życiu nie zrobił przez swoje lenistwo.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki