REKLAMA

W Polsce przybywa stulatków

2020-09-20 06:08
publikacja
2020-09-20 06:08
fot. Cedric E / Shutterstock

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż jeszcze w 2018 roku - poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Wysokość świadczenia honorowego jest różna i zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł.

"Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę" – podkreśliła prof. Uścińska.

Osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały (dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi) powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

Jak przekazał ZUS, w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Według prognoz analityków, na które powołuje się Zakład, liczba stulatków będzie stale rosła. "Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy" - wskazał ZUS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
and-owc
To cieszy. Też o tym myslę jak przeżyć trudne czasy z prezesem PiS - czego mu życzę w zdrowiu (nie chorobie). Może zmądrzeje na starość (nie radość) i znajdzie inne zajęcie.
michalshk
Spokojnie szczepionki będą refundowane dla grupy 80+ i za rok nie będzie ani jednej osoby w takim wieku.
masekrut555
Czy da się jakoś wrócić do poprzedniej szaty graficznej bankiera? old.bankier.pl? Bo ten obecny jest horrendalny dla laptopów/notebooków i telefonów. Jeden obrazek zajmuje caly ekran, a w stronie chodzi o to żeby wszystko bylo przejrzyste i szybkie a nie scrollować w dół za każdym razem albo dobijać się do forum kilkoma Czy da się jakoś wrócić do poprzedniej szaty graficznej bankiera? old.bankier.pl? Bo ten obecny jest horrendalny dla laptopów/notebooków i telefonów. Jeden obrazek zajmuje caly ekran, a w stronie chodzi o to żeby wszystko bylo przejrzyste i szybkie a nie scrollować w dół za każdym razem albo dobijać się do forum kilkoma kliknięciami. Zawiodłem się, robicie jak wszystkie te globalne korpo typu google, co aktualizacja to gorzej i gorzej. Chyba czas ustawić biznesradar, stockwatch albo strefeinwestorow jako główną stronę informacyjną
carlito1
Fajnie .. wiek emerytalny 70 l skoro tak długo żyją.. tak nie może być żeby biedny ZUS naciągać.....
atx
a tu sie dziadki pochowały
żyją stulatki !!! bo kw poluje tylko na tych do 90tki
karbinadel
Zapewne to uboczny skutek epidemii koronowirusa. Mniej ludzi przyjmują do szpitali, więc dłużej żyją

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki