REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

W Polsce najwięcej fuzji i przejęć w branży ubezpieczeń w regionie. Raport

2022-04-08 09:55
publikacja
2022-04-08 09:55
W Polsce najwięcej fuzji i przejęć w branży ubezpieczeń w regionie. Raport
W Polsce najwięcej fuzji i przejęć w branży ubezpieczeń w regionie. Raport
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Najwięcej fuzji i przejęć w sektorze ubezpieczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadzono w latach 2017-2021 na rynku polskim; mniej aktywne były kolejne w zestawieniu rynki czeski i węgierski - stwierdzono w raporcie firmy doradczej Deloitte.

W opublikowanym w piątek raporcie dotyczącym sektora ubezpieczeniowego w Europie Środkowo-Wschodniej "CEE insurance M&A outlook. Calm after the storm – steady outlook with further consolidation and disposal of non-core assets on the horizon", przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte poinformowano, że w porównaniu z poprzednimi rekordowymi latami, w 2021 r. liczba fuzji i przejęć na rynku ubezpieczeniowym w regionie spadła. "Pomimo mniejszej liczby sfinalizowanych transakcji utrzymuje się jednak ich wysoka dynamika" – wskazano.


Według analityków wiele wskazuje na to, że "poważny wpływ na sytuację branży, perspektywy jej dalszego rozwoju oraz potencjalne transakcje będą w najbliższym czasie miały konsekwencje wojny toczącej się w Ukrainie".

Jak wynika z raportu, pomimo mniejszego wolumenu transakcji w ostatnim roku, dynamika na rynku fuzji i przejęć (M&A) w sektorze ubezpieczeniowym pozostała taka sama. "Duże międzynarodowe grupy, takie jak Aegon, MetLife czy Aviva, postanowiły zrewidować swoją strategię regionalną i opuścić Europę Środkowo-Wschodnią w ramach globalnego podejścia, skupiającego się na rynkach o silnej pozycji lub większym potencjale wzrostu" - wskazano. Dodano, że ich brak stał się okazją dla dominujących graczy, takich jak NN czy Allianz, do dalszego umacniania swojej pozycji poprzez dalszą konsolidację rynku.

W latach 2017-2021 najwięcej transakcji było prowadzonych na rynku polskim (18), w tym świeżo sfinalizowane przejęcie Aviva Poland przez Allianz (za 2,5 mld euro) lub zakup Metlife Polska przez NN. - zaznaczono. "Znacznie mniej aktywne były kolejne w zestawieniu rynki czeski i węgierski, gdzie zanotowano po osiem umów w zakresie M&A" - dodano.

Zdaniem ekspertów Deloitte na poziomie regionalnym największą zmianą regulacyjną najbliższych kilku lat jest wprowadzenie nowego standardu rachunkowości MSSF 17, który zakłada nowe podejście do wyceny zobowiązań ubezpieczeniowych oraz rozpoznawania przychodów i zysków oraz strat w okresie świadczenia takich usług.

"Poważnym wyzwaniem dla firm ubezpieczeniowych są także kwestie zrównoważonego rozwoju wprowadzone przez regulatora w postaci raportowania ESG, szczególnie trudnego w regionie, który dopiero rozpoczyna transformację energetyczną" - zaznaczono. Zdaniem ekspertów zagadnienia te będą odgrywać istotną rolę w kontekście przyszłych transakcji M&A, ponieważ zrozumienie możliwych ryzyk klimatycznych staje się priorytetem dla potencjalnych inwestorów.

Zwrócono też uwagę na długofalowe skutki pandemii. "Ograniczenia wprowadzone przez większość krajów w szczytowych okresach zakażeń koronawirusem zmieniły zachowania konsumenckie i często prowadziły do zmniejszenia ruchu pojazdów, ograniczenia podróży, zmniejszenia aktywności gospodarczej, a w konsekwencji do zmniejszenia liczby szkód i ich wartości" - stwierdzono. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki