REKLAMA

Połączenie Orlenu z PGNiG? "Niczego nie wykluczamy"

2020-06-18 11:14
publikacja
2020-06-18 11:14
FORUM

Obecnie nie trwają żadne prace nad połączeniem Orlenu z PGNiG - poinformował w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ocenił, że zgadza się z opinią prezesa Orlenu, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny.

"Mógłbym się podpisać pod opinią prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, że w Polsce jest miejsce tylko na jeden koncern multienergetyczny" - powiedział wicepremier Sasin.

"Mamy świadomość, że w Polsce funkcjonują podmioty zagraniczne w skali globalnej i dlatego my musimy zbudować podmiot, który mógłby stanowić konkurencję dla nich zarówno na polskim rynku jak i globalnie. Nie możemy więc naszych sił i aktywów rozdrabniać. Musimy myśleć nad budową mocnego podmiotu" - dodał wicepremier.

"W moim przekonaniu w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny. Przejęcie Energi i Lotosu to pierwszy krok w kierunku budowy takiego koncernu. To będzie proces długi" - powiedział dziennikarzom prezes Orlenu Daniel Obajtek.

"Niczego nie wykluczamy, ale obecnie żadne prace nad koncepcją połączenia PKN Orlen z PGNiG nie mają miejsca" - powiedział wicepremier Sasin pytany, czy w ramach budowy koncernu możliwe by było połączenie Orlenu z PGNiG.

Dodał, że obecnie trwa etap łączenia Orlenu z Energą i Lotosem.

Prezes Obajtek odmówił komentarzy na temat tego, czy Orlen jest zainteresowany przejęciem PGNiG. Zastrzegł jedynie, że nie będzie żadnych decyzji o innych przejęciach dopóki nie zostaną zakończone negocjacje z Komisją Europejską w sprawie połączenia z Lotosem.

W czwartek prezes PKN Orlen ocenił, że termin 22 lipca na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozpatrzenia wniosku dotyczącego planowanego połączenia z Grupą Lotos jest terminem ostatecznym. Dodał, że nie zgodzi się na jego wydłużenie.

Pod koniec maja Komisja Europejska wydłużyła do 22 lipca 2020 roku termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos. Wcześniej termin wydania decyzji przypadał na 30 czerwca.

Na początku czerwca prezes Orlenu ocenił, że w Polsce powinien być tylko jeden koncern multienergetyczny i nie ma miejsca na dwa takie podmioty.

Dodał, że budowie takiego koncernu służą przeprowadzane przez Orlen inwestycje i przejęcia, w tym Grupy Lotos i Energi. (PAP Biznes)

pr/ doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
luka07
kto zadaje i odpowiada na takie pytania? Połączenie Orlenu z PGNING nie ma racji bytu, UE się nie zgodzi to po pierwsze. Ponoć cukier i słodycze mają dużo energii, może połączenie Orlenu z Wawlem, Wedlem czy czymś takim?
grab
Gospodarkę zcentralizowaną już mieliśmy od 1945- 1989 roku i wiemy czym się to skończyło!
No chyba, że nie pamiętacie czasów socjalizmu, kartek na żywność, papierosy, alkohol itp.
Będziemy chyba mieli powtórkę z rozrywki, tym razem zafundowaną przez PiS.
jas2
Po co nam wielka firma petrochemiczno-energetyczna, skoro są już takie w Niemczech? ;)
jas2
"w Polsce funkcjonują podmioty zagraniczne w skali globalnej i dlatego my musimy zbudować podmiot, który mógłby stanowić konkurencję dla nich zarówno na polskim rynku jak i globalnie."

Święte słowa...
gregzacha
Royal Dutch Shell już się trzęsie ze śmiechu.
jas2 odpowiada gregzacha
Na razie tak.
jas2 odpowiada gregzacha
Royal Dutch Shell - przychody 430 mld USD.
Orlen+Lotos+Energa+PGNIG=200 mld PLN.
I to już nie wygląda tak źle.
pantarei
Głupota i brak zdrowej konkurencji.
crazycat
utworzą konglomerat z Radiem Maryja

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki