REKLAMA

W PIT-ach zamieszanie, jakiego jeszcze nie było

Katarzyna Sudaj2020-01-22 08:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-22 08:05

Przełom 2019 i 2020 roku oraz niedawno rozpoczęty sezon rozliczeń rocznych jest wyjątkowy pod względem liczby zmian prawnych, niejasności przepisów i zamieszania tym spowodowanego.

Na płatników PIT i przedsiębiorców spadł ogrom zmian prawnych: od zmian stricte podatkowych, jak zmiana skali podatkowej w trakcie roku, po zmiany związane z białą listą podatników VAT, obowiązkowym split payment czy rejestracją w systemie Bazy Danych Odpadowych BDO, która spędzała sen z powiek przedsiębiorcom.

Brak e-wysyłki dla niektórych druków PIT. Czekaj albo rozlicz się ”papierowo”

Nie dość, że zmian jest wiele, to powodują nieprzewidywalne problemy. Objaśnienia Ministerstwa Finansów pojawiają się późno, a czasem narzędzi do wykonania zaleceń nadal brak. Weźmy pod uwagę choćby deklarację roczną dla podatników rozliczających się kartą podatkową. Do tej pory MF nie udostępniło schematów xml potrzebnych do technicznego umożliwienia wysyłki zeznania PIT-16A (karta podatkowa) drogą elektroniczną. Tej deklaracji nie rozliczysz online. Termin na rozliczenie mija z końcem stycznia! Obecnie podatnik musi wydrukować papierowy druk PIT-16A i „jak za starych, dobrych czasów” udać się z dokumentem do urzędu skarbowego lub nadać list polecony na poczcie. Albo poczekać na ministerstwo.

/ Shutterstock

Jeszcze niedawno było podobnie z zeznaniem PIT-28, gdzie osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie miały możliwości złożenia deklaracji przez internet. Dopiero 9 stycznia MF udostępniło struktury dokumentów XML konieczne do przygotowania e-wysyłki druku PIT-28. Weekend upłynął firmom informatycznym na gorączkowych pracach, by jak najszybciej udostępnić użytkownikom wysyłkę online tego zeznania.

Mijają już prawie dwa tygodnie, a na stronie MF z e-deklaracjami nadal nie ma interaktywnego druku PIT-28 w wersji 22, przeznacznej do rozliczeń za 2019 rok, który możnaby wysłać online.

Fragment zrzutu ekranu z rządowej strony: https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/#PIT-28 / podatki.gov.pl

Najwyraźniej MF czeka na uruchomienie usługi „Twój e-PIT”, w której to 15 lutego znajdzie się zeznanie PIT-28, ale tylko w wersji "nie dla przedsiębiorców". Mówiąc dokładniej, w zakresie PIT-28 i PIT-36 usługa „Twój e-PIT” nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Nadal nie ma też schematów xml do PIT-36 i PIT-36L dla przedsiębiorców, ale w tym przypadku termin na złożenie to 30 kwietnia.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Czy PIT-y można już składać? Czy należy czekać do 15 lutego?

Co z tym terminem? Czy już teraz można rozliczać deklaracje PIT? Czy trzeba czekać do połowy lutego? Podatnicy mogą mieć mętlik w głowie. Wszystko za sprawą przekazu chaosu komunikacyjnego. Już w komunikacie z 31 grudnia 2019 roku resort finansów ogłosił „zmianę terminów składania wszystkich zeznań podatkowych PIT”.

Fragment zrzutu ekranu z rządowej strony: https://www.gov.pl/web/finanse/kiedy-zlozyc-pit-za-2019-r / www.gov.pl/web/finanse

W komunikacie czytamy: „możesz to (czyli złożyć deklarację PIT) dopiero od 15 lutego do 30 kwietni 2020 roku”. A „termin składania” PIT-28 za 2019 rok również uległ zmianie – od 15 lutego do 2 marca 2019 roku.

Taka informacja jest również zawarta we wzorze deklaracji PIT-28 na 2020 rok – do rozliczeń podatku za 2019 r.

Źródło: opracowanie własne, www.PIT.pl / pit.pl

Również w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2019 poz. 43), w artykule 21 czytamy:

2. Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym: 

1) (uchylony) 

2) zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.  

W komunikacie MF pt. "Kiedy złożyć PIT za 2019 rok?" z 31 grudnia ub. roku czytamy: „Wszystkie zeznania PIT za 2019 rok składasz od 15 lutego 2020 r. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli złożysz swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego.” Co to znaczy? Najwyraźniej „złożyć w urzędzie skarbowym” to co innego niż przesłać PIT do fiskusa. Wysłać można wcześniej, ale termin złożenia i tak będzie liczył się dopiero od połowy lutego.

To tylko wycinek zmian podatkowych z przełomu roku. Można sobie wyobrazić (a sprawdzić np. na internetowych forach tej grupy zawodowej), co dzieje się w biurach rachunkowych, gdzie gonią terminy, brak narzędzi (jak do rozliczenia online PIT-16A), a pozostałe zmiany w przepisach (obowiązkowy split payment czy sankcje za brak na białej liście podatników VAT) wymuszają nowe, obszerne procedury księgowania faktur i weryfikowania długoletnich kontrahentów, którzy nagle stają się „podejrzani”, bo ich kont nie ma w wykazie rachunków bankowych MF.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
piotr76
Papierowych PIT-36 też jeszcze nie wydrukowali..
karbinadel
Oni to robią specjalnie. Żeby jak najwięcej przedsiębiorców nie dało rady udźwignąć tej koszmarnej biurokracji - i żeby przeszli na łaskę państwa
piotr76
Tylko rozsądni wybiorą wtedy inne państwo ;)
nonnn
ludziska winnismy wprowadzic prawo naturalne, Podatki tylko od tego co odbiega od natury, czyli od zanieczyszczen, halasu, brudu , smrodu, niech placa wiec szkodnicy.
oklahoma_kid
winni okażą sie przedsiębiorcy, na nich należy skierować gniew 500-plusowego społeczeństwa
trybuch
Urzędy Skarbowe to tragedia odsyłają do kancelarii podatkowych bo sami nie wiedza. Czegoś takiego to chyba w cywilizowanym świecie nie ma.
atx
burdello ...zamiast 1500 zwrotu 15000 tys byle tak dalej pitowcy :)
carlito1
Ot dobre zmiany .... wincyj biurokracji!!!! wincyj kar!!! wincyj głupoty!!! krótsze terminy!!! WINCYJ ! WINCYJ KASY !!!
opo2
Dlaczego nie można było przygotować wszystkiego wcześniej, a nie na ostatni dzwonek? Przecież te formularze praktycznie się nie zmieniają, może jedno czy dwa pola, dlaczego nie można przygotować wszystkiego np. we wrześniu, a do grudnia wprowadzić tylko ewentualne drobne zmiany?
Wygląda to mega nieprofesjonalnie,
Dlaczego nie można było przygotować wszystkiego wcześniej, a nie na ostatni dzwonek? Przecież te formularze praktycznie się nie zmieniają, może jedno czy dwa pola, dlaczego nie można przygotować wszystkiego np. we wrześniu, a do grudnia wprowadzić tylko ewentualne drobne zmiany?
Wygląda to mega nieprofesjonalnie, jakby Januszek z Grażką zabrali się za robotę, która dotyka wszystkich Polaków!

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki